aranytartalék
Befejeződött a Magyar Nemzeti Bank aranytartalékának ellenőrzése

Nyomás Brownra. Saját pártján belül is nyomás alá került Gordon Brown brit kormányfő, miután a Munkáspárt legutóbbi kongresszusán egyre több párttársa kérdőjelezte meg a brit szerepvállalás létjogosultságát Afganisztánban – tudta meg a brit The Guardian. A napilap idézte Clive Stafford Soleyt, a brit baloldal egykori parlamenti frakcióvezetőjét, aki ellentmondást nem tűrő hangon közölte, a Munkáspárt köszöni szépen, nem kér a háborúból. (MN)
Nagyszámú lázadó halt meg a hajnali légi csapásban Omar Hel falu mellett – állítja továbbra is a NATO-parancsnokság, ám egy név nélkül nyilatkozó afgán rendőrtiszt – ellentétben a tartomány kormányzójával, aki 6 polgári személy haláláról beszélt – azt mondta, hogy áldozatok között van negyven polgári személy, aki üzemanyagot vételezett a tartálykocsikból. Az ellentmondásos hírek ellenére az EU-külügyminiszterek egyebek között éppen arról tanácskoztak a svéd fővárosban, hogy milyen módszerekkel lehetne hatékonyabban stabilizálni a helyzetet az országban, és letörni a tálib lázadást. „Az ilyen támadások azonban semmivé teszik azokat az erőfeszítéseket, amelyekkel meg akarjuk nyerni az afgán lakosság szívét, lelkét” – közölték nyilatkozatukban.
Arra a kérdésre, hogy az EU mit tud tenni a helyzet javítására, az MTI által is idézett Bernard Kouchner francia miniszter azt mondta: „Nehéz erre válaszolni, de leginkább együtt kell működni az afgán néppel, nem pedig bombázni őket.” Jean Asselborn luxemburgi külügyminiszter tűrhetetlennek és katasztrofálisnak nevezte a támadást. „Nagyon nehéz megérteni és elfogadni, hogy miért kell ilyen gyorsan dönteni egy légi csapásról” – mondta. David Miliband brit külügyminiszter még pénteken azt mondta: az ilyen esetek veszélybe sodorják a Nyugat afganisztáni misszióját.
A Kunduzban szolgálatot teljesítő Bundeswehr parancsnokának a kérésére végrehajtott bombatámadás ugyanakkor felborzolta a német parlamenti választás kampányidőszakának eddigi meglehetősen nyugodt hangulatát. Az ellenzéki pártok, a Zöldek és a Baloldal azonnal megragadták az alkalmat, hogy további nyomatékot adjanak követelésüknek: belátható időn belül rendeljék vissza a német egységeket. A nagykoalíciós kormányra és a védelmi tárcára nehezedő nyomást fokozza a választópolgárok többségének a véleménye, hogy a német hadseregnek nincs keresnivalója a Hindukus lábánál. Az ellenzék azzal a megállapítással fokozza kritikáját, hogy a kereszténydemokrata–szociáldemokrata kabinet nem rendelkezik megfelelő stratégiai elképzeléssel a haderő szerepvállalásáról. Franz Josef Jung, a CDU védelmi minisztere továbbra is a tálibok fenyegetésére utal, hogy a három hét múlva esedékes választás előterében a terroristák merényleteivel kell számolni. Nézetét megerősíti az a bombatámadást követő öngyilkos merénylet is, amelynek során Kunduzban négy német katona megsebesült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.