Aranyszív…, szűrődik a fülledt csöndbe Tarnabodon a dalfoszlány – talán még e déli órán is mulatnak a romák? A falu mélye felé haladva egyre több helyről hallunk pattogós cigánymuzsikát, ám amint azt Pető Zoltántól, a falu szocialista polgármesterétől megtudjuk, ez már nem a három fiatal szabadulásának szól, hatkor befejeződött az ünneplés – elfogyott minden alkohol. A község első embere elmondja: az ünneplő sokadalom most pihen, és hozzáteszi: a romák kultúrájában természetes, hogy megünneplik a kiszabadultat, még akkor is, ha netán gyilkosság miatt ült közülük valaki.
Az utcákon élénk a világ: a legifjabbak, az alig tipegőktől a kisiskolásokig kint szaladoznak, a bolt előtti árnyékban férfiak trécselnek.
– Biztosak abban, hogy a fiúk ártatlanok? – elegyedünk szóba velük.
– Biztos hát, ártatlanok, meg elfogták a gyilkosokat – felelik.
– Honnan tudod, hogy ők az elkövetők? – kérdem egy tizenéves fiútól.
– Megtalálták a DNS-üket – vágja rá.
– Amióta polgármester vagyok, tizenöt éve nem volt semmi probléma a községben, magyar és roma békében élt egymással. A két eset azonban alapvetően rengette meg a bizalmat mindkét etnikum tagjaiban. (2008 februárjában három roma fiatal agyonvert egy 67 éve nyugdíjas, nincstelen férfit; az év szeptemberében pedig lövéseket adtak le, és Molotov-koktélokat dobtak több nyugdíjas házára – ez utóbbival kapcsolatban helyeztek előzetesbe három fiatal romát – a szerk.) A községvezető mindig is kételkedett a romák bűnösségében. – Több tízezer forint a kilőtt lőszerek értéke. Ezek a fiúk, ha van pár ezer forint a zsebükben, inkább elmennek szórakozni, nem lőszerre költik – szögezi le. Hozzáfűzi: a fegyverek használatához előképzettség is kell, akik pedig rálőttek a tarnabodi házakra, biztosan kezelték a puskákat. Érvként említi azt is, hogy a most kiszabadult fiúknak nincs gépjárművük, legfeljebb szüleiknek. – A nyugalom megteremtéséért a falu kamerarendszert akar kiépíteni, mindez 900 ezer forintjába kerül az önkormányzatnak, jelenleg a gyűjtögetés időszakát éljük, de a képviselő-testület kéthavi tiszteletdíjáról mondott le, hogy minél előbb összegyűljön a szükséges összeg. A későbbiekben szeretnénk a település mind a tizenkét utcáját bekamerázni – magyarázza a polgármester.
Az Izrael-ellenes zenekar minden fellépését botrány övezi
