Miközben legfontosabb exportpartnereink gazdaságán már a kilábalás jelei mutatkoznak, a magyar gazdaság kilátásai egyre borúsabbak – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közölt adataiból. A bruttó hazai össztermék (GDP) 7,5 százalékkal csökkent a januártól júliusig tartó időben, és szinte mindegyik fontos gazdasági szektor két számjegyű zsugorodást mutat. Az árutermelő ágazatok, vagyis a mezőgazdaság, az ipar és az építőipar 16 százalékkal estek vissza, ebből a mezőgazdaság teljesítménye 21 százalékkal volt kisebb, igaz, ezt a tavalyi kiugróan jó teljesítményhez képest kell érteni. Az egyik legelkeserítőbb adat az ipari termelésre vonatkozik, amely az elmúlt két hónap szerényebb mértékű visszaesése után júliusban ismét nagyot zuhant, és csaknem 20 százalékkal teljesített gyengébben, mint egy évvel korábban. A vállalati készletek gyors felélése – 45 százalékos csökkenés – azt mutatja: a kormányzati kommunikációval ellentétben nem vehető biztosra, hogy túl vagyunk a válság nehezén, és akár újabb mélypontokat hozhat az ősz.
Erre utal, hogy a statisztikai hivatal adatai szerint az első fél évben erősen visszafogták a beruházásokat is, amely a versenyképesség további csökkenését, munkahely-leépítéseket és a gazdaság további zsugorodását eredményezi. Több mint 40 százalékos visszaesést kellett elkönyvelniük az első fél évben az építőipari, a pénzügyi és biztosítási tevékenységhez fűződő beruházásoknak, de mintegy egyharmadával estek vissza a feldolgozóipart érintő befektetések, valamint az egészségügyi és szociális ellátáshoz kapcsolódó beruházások. A lesújtó adat hátterében a kiszámíthatatlan üzleti és piaci környezet, az adóemelés, valamint a vállalati hitelfelvételek szigorítása áll.
– A magyar iparnak nem sikerült magára találnia, és júliusban még az előző hónaphoz képest is csökkenést kellett elkönyvelnie a szektornak – vélekednek a Takarékbank elemzői, akik szerint az árukészletek felélése drámai méreteket öltött. A GDP alakulásával kapcsolatban hangsúlyozzák: a hazai gazdaságot az export húzta felfelé, itt azonban most 14 százalékos a csökkenés, miközben az összteljesítményt mindegyik ágazat lefelé viszi, ráadásul a termelésen kívül a lakosság fogyasztása is tovább esett. Az egyetlen kivételt érdekes módon az építőipar jelenti, az éves szintű összehasonlításnál azonban figyelembe kell venni, hogy az ágazat már évek óta recesszióban van.
– A gazdasági mélypontról a nettó export bővülésével és a külpiacaink állapotának javulásával kecmereghetünk csak ki – véli Suppan Gergely, a bank elemzője.
A GDP tegnap megjelent adatával kapcsolatban az MKB Bank elemzői stábja arra hívja fel a figyelmet, hogy a vállalatok megtermelt árukészleteinek leapadása az eddigi legnagyobb mértékben húzta le a gazdaság teljesítményét. Kondrát Zsolt, a bank vezető elemzője ugyan kétli, hogy a fogyasztás és a lakossági kereslet a közeljövőben magához térhetne, de a külpiacok javuló állapota bizakodásra adhat okot.
Az exportunk számára legnagyobb jelentőséggel bíró Németország és Franciaország gazdasága az Eurostat legfrissebb adatai szerint a második negyedévben minimálisan, de már bővült, míg az euróövezet államainak átlaga már csak enyhe, 0,1 százalékos recessziót mutat. Az unió statisztikai hivatala szerint a magyar visszaesés jóval nagyobb mértékű, mint az unió átlaga. Csehország, Szlovákia, Szlovénia és Lengyelország már növekedni tudott a második negyedévben az előző negyedévhez képest, míg a legnagyobb visszaesést a balti államokban mérték.
Több mint tízezer riasztást kaptak a tűzoltók a vihar miatt
