Varga Tamást és Hirling Zsoltot az olimpia előtt az egyik titkos magyar éremesélyesként tartották számon. Arra alapozva, hogy Athénban ötödikek, 2005-ben világ-, 2007-ben pedig Európa-bajnokok lettek. Ehhez képest csalódást keltett, hogy Pekingben csak a C döntőbe jutottak be, avagy helyesebben fogalmazva, simán kiestek a középfutamban. A kudarc után a két versenyző és edzőjük, Kiss László egymásra mutogattak. A két evezős azt állította, Kiss László túlhajtotta őket, ezért rossz formában érkeztek az olimpiára, amire a tréner azzal vágott vissza, Vargáék azt hangoztatták, nyerni akarnak, amihez az általa előírt munkát kellett elvégezni, nem az ő hibája, hogy a tanítványai ezt nem bírták. A felszínes szemlélő számára az is újabb feszültségforrást sejtetett, hogy a mögöttünk hagyott idényre Varga Tamás új párral, Galambos Péterrel készült. Végül azért rajtolt a vb-n szólóban, mert a társa megbetegedett.
– Számomra nem kérdéses, hogy kifacsarva indultunk az olimpián – vágott bele a múlt felelevenítésébe Varga Tamás. – 2008 őszén volt egy edzői konferencia, amelynek a mi felkészülésünk vizsgálata volt az egyik központi témája. A 2004 tavaszától egészen 2008 őszéig rendelkezésre álló adatok alapján az edzők kimondták, hogy túl voltunk hajtva. S ha ez nem lenne elég, Petrekanits Máté, a TF terhelésélettani laboratóriumának a vezetője is kimutatta, hogy rendkívül ki volt zsigerelve a szervezetünk. Kiss Lászlónak abban sincs igaza, hogy másodperceket kellett volna fejlődnünk a győzelemhez, hiszen tavaly a rendkívül rangos luzerni regattát ugyanolyan idővel nyerték, mint amilyennel mi ugyanott 2005-ben a világbajnokságot. Mindezt nem a sárdobálás kedvéért mondom, hanem azért, mert a továbblépéshez feltétlenül szükséges a tisztánlátás. Sőt, azt is elismerem, sikereinket Kiss Lászlónak köszönhetjük, akivel 2007-ig felhőtlen volt a kapcsolatunk, utána azonban csökönyösen ment a saját elképzelése után, nem vette figyelembe a mi visszajelzéseinket.
A klasszis versenyző azt is cáfolta, hogy Hirling Zsolttal megromlott volna a kapcsolatuk. Szétválásuknak más az oka. Társa műegyetemi hallgatóként a tanulmányai végéhez közeledik, ám az elmúlt években a sportolás miatt sokat kihagyott, amit be akart pótolni.
– A mai napig nagyon jó barátok vagyunk, s azt sem tartom kizártnak, hogy újra egy hajóba ülünk. Az olimpiai programban könnyűsúlyban csak a kétpár szerepel, az egypár nem, ezért egyértelműen a csapathajó élvez előnyt. Sok múlik azon, hogy megkapjuk-e az esélyt a tisztességes felkészülésre – folytatta a 31 éves sportoló.
Lám, nem kell mélyre hatolni, amikor a magyar sport válságáról beszélünk. Világbajnok, olimpiai helyezett versenyzők a jövőben nem feltétlenül számíthatnak olyan támogatásra, ami lehetővé teszi, hogy csakis a sportolásra összpontosítsanak. Edzés, tanulás, munka nem csupán kiegészítik, hanem feltételezik egymást, miként azt Varga Tamás is elárulja:
– Másoddiplomás vagyok a Műegyetemen, négy órában dolgozom az EDF – Energia Hungária nevű cégnél, amely lehetőségért nagyon hálás vagyok, s emellett edzem. Most ez még belefér, de egy olimpiának nem lehet így nekivágni.
Vajon nem bánja, hogy annak idején gyerekfejjel nem a rokon sportággal, a kajak-kenuval ismerkedett meg? – adódik a kérdés.
– Egyáltalán nem – hangzik a határozott válasz. – Baján születtem, ahol az evezésnek sokkal nagyobb a hagyománya, olyannyira, hogy kajakszakosztály a mai napig sincs. Nem is irigylem a kajak-kenusokat, keményen megdolgoznak a sikerekért. Imádom a vizet, ha víz közelébe kerülök, egyből jobb a hangulatom. Ha pedig evezősbe ülhetek, akkor rögvest megszűnik minden gondom.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
