Visszatérés Elba szigetéről

Csontos János
2009. 09. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kilóra megvett, áruló írástudók is ezt a forgatókönyvet szorgalmazták: ne firtassuk a (közel)múltat, fogadjuk el a Gyurcsány-klón Bajnait az új darabhoz új férfinak, s egyáltalán, vegyük elő a régi Grósz Károly-i klasszikus bolsevik taktikát: már csak három év megszorítás, és utána mindenkinek jó lesz.


Létezik a polgári újságírásnak egy íratlan szabálya, amit mostanság keveset emlegetnek: a hírkövetés elve. Arról van szó, hogy nem ejtjük el a felvett szálat, hanem a kezünkben tartjuk, s folyamatosan göngyölítjük. A média teoretikusai ezt az elvet hajlamosak idejétmúltnak minősíteni, mivelhogy a felgyorsult időben, a virtuális térben ez a szolgáltatás tarthatatlan. Olyan nagy az információs igény, hogy mindig újabb sztorik kellenek; a régiek már nem érdekesek. Ráadásul a publikum emlékezete állítólag maximum három hónapig tart: még azt is el-elfelejti, ki is kormányoz voltaképpen. (S erre a korlátozott amnéziára a politikai mosópor-kereskedők rá is játszanak.) A korábban jogosnak mondott olvasói, nézői vagy hallgatói igény, hogy a történeteknek megismerhessük a folytatását, sőt a végét is, úgyszólván teljesíthetetlen. Holott elvileg ez a demokrácia egyik leglényegesebb szolgáltatása. A hozzáértők ezt a mulasztásos gyakorlatot úgy állítják be, hogy a hírkövetés egy más, lassúbb kornak volt a sajátja. Egy olyan érának, ahol a mondatoknak még alanyuk és állítmányuk, a tetteknek következményük, a politikai vetélytársaknak pedig szigorúan számon kérhető programjuk volt. Holott ezt a demokratikus alkut a társadalom azóta sem mondta fel – igaz, arra sem látszik egyelőre érzékenynek, hogy a nyakló nélküli hírdömping a hatalomgyakorlók részéről a cenzúra egy új, körmönfont formája.
A létező gyurcsányizmus virtuális médiakormányzása már eleve a hírkövetés elvének tagadására épült. Arra, hogy mindent lehet mondani egymás után, sőt akár egyszerre is. Idáig még a mindent relativizáló posztmodernizmus sem ment el. Gyurcsány készséggel elhitte a felkent médiatudoroknak, hogy bármit lehet állítani és mindent meg lehet cselekedni – semminek nem lesz következménye. És egy darabig ez így is volt: a betegesen hazudozó Gyurcsány Ferencet a rövid emlékezetű választók mandátumhosszabbítással jutalmazták. Pártja, sleppje, klientúrája szocialista messiásként ünnepelte. Jó esélye volt annak, hogy a korábban felvett többi szál mellett – miből épített adriai haciendát a nélkülöző főpolgármester, kivel koccintgatott Kulcsár bróker, magányos bűnöző-e a remek humorú Zuschlag stb. – azt is elejtjük a nagy információhajszában, amellyel a gyurcsányi kontraszelekció nyomában jelentkező országválság fatális történetét göngyölítjük. A kilóra megvett, áruló írástudók is ezt a forgatókönyvet szorgalmazták: ne firtassuk a (közel)múltat, fogadjuk el a Gyurcsány-klón Bajnait az új darabhoz új férfinak, s egyáltalán, vegyük elő a régi Grósz Károly-i klasszikus bolsevik taktikát: már csak három év megszorítás, és utána mindenkinek jó lesz.
Az ajánlott forgatókönyv megvalósítását elősegítendő (amelynek egyik fő pontja a sokat sulykolt hazugság, hogy a Bajnai-féle válságkezelés sikeres, az ország ennek eredményeként kerülte el mindeddig a totális összeomlást) Gyurcsány átmenetileg készségesen visszavonult a nyilvánosságtól. (Bár nincs kétségem afelől: úgy érezte, mintha a fogát húzták volna.) Sokáig még az imádott blogjába sem írt. Ám Gyurcsány elhatalmasodó mentális betegsége nem tűri el a tartós médiaelvonást: előbb a homoszexuális-felvonuláson vállalt progresszívnek gondolt epizódszerepet (a leállított kisföldalattin való különjárat kifizetett számlájáról való fénymásolatot azóta is kíváncsian várjuk), majd a tételes politikai diskurzusba is újra beszállt, mint a nagymama Hajnóczy Péter emlékezetes novellájában. S most reszkethet a málladozó pártelit az örökifjú Lendvai Ildikótól a legutolsó önkormányzati képviselőig. Eddig olyan egyértelműnek látszott, hová kell súrlódni a kérlelhetetlen túlélési harcban – de mit kezdjenek most hirtelen ezzel a régi-új igazodási ponttal? Ennél még az is egyértelműbb lett volna, ha zászlót bont Kapolyi pénzén az új Gyurcsány-párt, nyilván koalícióban az öt-hat százalékos MSZP-vel… Ám a baloldalt még az ág is húzza: nem elég, hogy kormányozni nem képesek, még a régi szövetségkötési technikáik is csődöt mondanak.
Gyurcsány a blogjában kicsit visszamegy a fűrészporízű mozgalmi nyelvhez, de az üzenete azért egyértelmű. „Azt tartom helyesnek, hogy leköszönt miniszterelnökként, pártelnökként egy jó ideig visszafogottan vegyek részt a közéletben. Sokak ragaszkodása, szeretete persze jólesik, de a politika elsősorban nem személyes kérdés. A kormánynak és a pártnak új vezetése van, őket kell erősíteni. Nem visszafelé nézünk, hanem előre. Nem szabad olyat tennünk, ami növeli a terméketlen belső feszültség esélyét, ami gyengíti a kormányt vagy az MSZP-t.” Vagyis leléptem ugyan a színről, ám ez egy kommunikációs alku eredménye volt. Lendvai báb, Bajnai is báb, vegyétek tudomásul, változatlanul rajtatok tartom a szememet. Elvittem a balhét, de ez csak színjáték: nem mondtam le arról, hogy én osszam a stallumokat. (És most már egy sima listás képviselői hely is igencsak felértékelődik.) Figyeljetek a belső feszültség jelzőjére: terméketlen. Termékeny belső feszültség viszont lehetséges.
S hogy mit is ajánlhatok nektek? „Jó fél év múlva választások lesznek. A balliberális nemzeti progresszió ügyét az MSZP-n kívül talán senki sem tudja majd képviselni a következő parlamentben.” Az SZDSZ és különféle utódpártjai sem, értitek? „Bár nyilván vannak viták a baloldalon, a mostani nem a belső ideológiai, politikai vagy éppen személyi-hatalmi viták ideje. Vitapartnerei, és nem ellenfelei vagyunk egymásnak.” Vagyis osztozkodás csak a színfalak mögött lehetséges. Ehhez viszont felajánlok nektek egy régi-új ellenségképet: az összemosott, differenciálatlan ellenzéket. „Politikai ellenfeleink a fideszes/jobbikos jobboldalon vannak. A küzdelmet most nem az MSZP-n belül, hanem a jobboldallal szemben kell folytatni.” Igazából nem tehettek mást, lássátok be: össze vagyunk kötözve. Leleményesen gyalázkodni meg én tudok a legjobban, az nem vitás. Ehhez azonban reaktiválni kell magam, és nem firtathatjátok, mi a személyes részem az előállt csődhelyzetben. „Aztán ha túl leszünk a választásokon, majd megbeszélhetjük, hogy mi volt az elmúlt évek tanulsága, és azt is, hogy mi következik ebből. Nem a tisztázó elemzések, a belső viták vagy az értelmes diskurzus ellen vagyok. Nem azt mondom, hogy söpörjük szőnyeg alá sok év felhalmozódott konfliktusát. De mindennek megvan a maga ideje. Most együtt maradni, kormányozni, dolgozni, az igazunkért megküzdeni, kampányolni kell. Aztán majd eljön az idő, hogy kibeszéljük az eddig kibeszéletlent. De mindent a maga idejében.” Ti sem vagytok teljesen ostobák: a kibeszélhetetlent természetesen sohasem fogjuk kibeszélni; ahogyan azt szoktuk. A választási bukta borítékolható, de kell nektek jövő tavasztól egy kiváló debatter ellenzéki vezér, akinek elég vastag a bőr a képén, hogy minden felelősséget áttoljon a bajokért a „fideszes/jobbikos” ellentáborra, a számonkérés idején pedig áldozattá stilizálja a szegény üldözött, korrupt baloldalt. Én itt vagyok. Tudtok jobbat?
A száműzött Gyurcsány-Napóleon már kikötötte a ladikot Elba szigetének partján, s csak az elvtársi biztatásra, ösztökélésre vár, hogy beleugorjon a csónakba. Kész a visszatérésre, hiszen küszöbönáll minden idők legmocskosabbnak jósolt választási kampánya, tele titkosszolgálati és egyéb hatalmi információs munícióval. Ez az ő valódi terepe, nem a kormányzás. Mi meg csak szolidan reménykedhetünk, hogy az amnéziásnak beállított társadalom számára még jelent bármit is a hírkövetés elve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.