Immár második hónapja áramlik a tőke a hazai befektetési alapokba, az intézményi befektetők mellett fokozatosan megjelennek az óvatosabb kisbefektetők is – olvasható a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) augusztusi jelentésében. A szövetség szerint az alapok az immár fél éve tartó részvénypiaci emelkedés és a banki betéti kamatok mérséklődése miatt lettek vonzók a befektetők számára.
A piaci hozamok 55 milliárd forinttal növelték augusztusban a Bamosz tagjai által kezelt befektetési alapok vagyonát, s az alapok összesen több mint 122 milliárd forint új tőkét vonzottak. A tőkepiacokon hónapok óta tartó növekedési trend a részvényalapok, illetve más magasabb kockázatú alapok, így a származtatott vagy az árupiaci alapok iránt is fenntartotta az érdeklődést. Összességében az augusztusi 7,1 százalékos bővülést követően, a hónap végén a Bamosz tagjai 411 hazai befektetési alapban 2715 milliárd forintot kezeltek.
– Az intézményi befektetők után végre jelentősebb pénzek jöttek a lakossági ügyfelektől is az alapokba, s miként várható volt, ez elsősorban az alacsony kockázatú termékeknél jelentkezett először – emelte ki Temmel András, a Bamosz főtitkára. – Bízunk benne, hogy ez már egy új pozitív trend kezdetét is jelenti.
Az alapok összvagyonának 60,5 százalékát kitevő nyilvános nyílt végű értékpapíralapok vagyona augusztusban az alapok összességénél valamivel gyorsabban, 9,4 százalékkal nőtt, együttesen 108 milliárd forint friss tőke érkezett ide, a hozam pedig 33 milliárd forinttal növelte a befektetők vagyonát. Augusztusban – a kötvényalapok kiugró növekedése után – ismét a részvényalapok vagyona gyarapodott a leggyorsabban, 10,1 százalékkal, amely a hónap végén 316,5 milliárd forintot tett ki. A befektetők 11,8 milliárd forintot fektettek be újonnan az alapokba, s a piaci hozamok is – a részvénypiacok folytatódó emelkedésének következtében – több mint 17 milliárd forinttal növelték a vagyont. Leggyorsabban a kelet-közép-európai részvényalapok vagyona emelkedett, ezeket az észak-amerikai részvénytúlsúlyos alapok követték.
A Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének tájékoztatása szerint a pénzpiaci alapok száma három garantált alap átalakításával 52-re nőtt. Vagyonuk a hónap során 5,2 százalékkal emelkedett, s 35,5 milliárd forint friss tőke érkezett ide. Az ingatlanalapoknál még mindig tart a tőkekivonás, de a Bamosz számaiból kiderül, hogy a pénzek elvándorlása az utóbbi hónapokban folyamatosan lassult. A kivont pénzek összege az idén még nem volt annyira alacsony, mint augusztusban.
Az Opelt hidegen hagyja kétmilliónál több ember véglényezése
