Az utolsó mohikán

Lóránt Károly
2009. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az unió munkáját hatékonyabbá tevő lisszaboni szerződésről már csak Václav Klaus aláírása hiányzik, ám a csehek euroszkeptikus elnöke még az utolsó pillanatban is ellenáll, a legkülönbözőbb kifogásokkal hátráltatva a szerződés hatályba lépését. Ehhez biztatást kap a brit ellenzék vezérétől, David Camerontól, mert ha Klaus ki tudna tartani a májusi angol választásokig, akkor a valószínűleg győztes konzervatívok népszavazásra vinnék a kérdést, ami a szerződés holtbiztos elutasításával járna. De hát miért is akadályozza Klaus az Európai Unió hatékonyabb működését? Miért támogatja ebben a brit ellenzék vezére? Mi folyik itt Európában?
Európa egyesítésének gondolata a római birodalom bukása óta kísérti az európai politikai elitet, és Nagy Károlynak többé-kevésbé sikerült is megvalósítania, de a mintegy 800 évig fennálló Német-római Birodalom is Európa egyfajta egyesítésének tekinthető. A bajok a vesztfáliai békével kezdődtek. A harmincéves háborút 1648-ban lezáró béke teremtette meg a modern nemzetállamok jogi feltételrendszerét, amely alapján az Európát korábban jellemző soknemzetiségű birodalmakból az önálló területtel és általában egy uralkodó szuverén nemzettel jellemezhető nemzetállamok fokozatosan létrejöttek. A nemzetállamok fénykora a XIX. és XX. század volt, amikor egyrészt a felbomló korábbi birodalmakból a mai nemzetállamok kialakultak, másrészt a nemzetállamok létét számos nemzetközi szerződés erősítette meg, többek között az ENSZ alapokmánya, vagy legutóbb 1975-ben az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet, amely újólag rögzítette a békés egymás mellett élés feltételeit, többek között az államok szuverén egyenlőségét, a határok sérthetetlenségét, az egymás belügyeibe való be nem avatkozást, a népek önrendelkezési jogát.
Az azóta eltelt évtizedekben azonban a nemzetállamok létét komoly kihívások érték. 1986-ban William H. McNeill amerikai közgazdász könyvet írt, amelyben azt állította, hogy a nemzetállamok kora, amely – szerinte – a francia forradalommal kezdődött, 1945-ben véget ért, és a jövőben a bevándorlások és a multikulturalizmus következtében a politikai és a nemzeti identitás szétválik, ahogy ez volt a nemzetállamokat megelőző időkben. Néhány évvel később a brit történész, Eric Hobsbawm visszhangozta McNeill tételeit, bejelentve a nemzetállamok halálát. „A nemzetállamok és a nemzetek visszaszorulását látjuk majd, mígnem azok teljesen beolvadnak a világot átformáló szupranacionális struktúrákba” – írta.
A gondolatot azután Javier Solana NATO-főtitkár folytatta, aki a vesztfáliai béke 350. évfordulója alkalmából tartott konferencián (néhány hónappal Belgrád NATO általi bombázásának kezdete előtt) kifejtette, hogy a vesztfáliai béke elvei nem egyeztethetők össze a humanitás és a demokrácia elveivel, mivel a szuverenitás hangsúlyozása a nemzetek közötti rivalizálásra ad lehetőséget és kirekesztéshez, nem pedig befogadáshoz vezet. Joschka Fisher német külügyminiszter 2001-ben ennél tovább ment, amikor kifejtette, hogy az 1945 utáni Európa elveti a nemzetállami erők kiegyensúlyozására épülő vesztfáliai békéből eredeztethető koncepciót, és ehelyett az alapvető érdekek összeegyeztetésére épülő szupranacionális intézményeket és a nemzeti szuverenitás ezen intézményeknek való átadását választja. „Európán” azonban Joschka Fisher nyilván az európai elitet érti, mert az európai polgárok véleményét nem kérték ki, nyíltan megsértve ezzel az ENSZ alapokmányának a népek önrendelkezésére vonatkozó passzusát. Tehát a vita nem az unió hatékonyságáról, hanem az európai nemzetállamok jövőjéről szól. Václav Klaus a nemzetállami eszme védelmének utolsó mohikánja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.