Betegellenes a miniszteri rendelet

Mizsei Bernadett
2009. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közös fórumot tartottak tegnap a gyógyászati segédeszközök gyártóit és forgalmazóit összefogó szövetségek, hogy felhívják a figyelmet: az augusztusban életbe lépett rendeletmódosítás tovább sújtja mind a betegeket, mind a szakmát, és hosszú távon többletkiadást jelent az államkasszának is. A rendelet a kormány állításával ellentétben nem a betegek érdekeit és esélyegyenlőségét szolgálja, hanem éppen ellenük dolgozik, és az ellátás korszerűtlenségéhez vezet – szögezte le Hagymási Miklós ortopéd szakorvos, a Forgalmazók az Egészségért Szövetség (FESZ) elnöke a tegnap megrendezett fórumon. A gyártókat és forgalmazókat tömörítő szervezetek az augusztus 16-án életbe lépett rendelet számos negatív következményére igyekeztek rávilágítani. Azóta ugyanis a szakorvos nem írhatja fel a gyógyuláshoz szükséges segédeszközt. Ennek következtében a betegutak megnőttek, hiszen először a háziorvoshoz kell menniük az igénylőknek, aki beutalót ír a szakorvoshoz, aki javaslatot állít ki, amellyel újra a háziorvoshoz kell fordulni, hogy felírhassa a segédeszközt. Hagymási Miklós rávilágított: ez nemcsak a nehezen közlekedő betegek terheit növeli, de az államkasszát is sújtja, hiszen egy 1200 forintos járóbot esetében az útiköltség támogatása többe kerül, mint az eszköz.
A FESZ elnöke arra is rámutatott: bizonyos termékek esetében külön regionális biztosítási engedélyt szükséges beszerezni, amely időigényes, vagyis annak kiadásáig a betegek ellátatlanul maradnak. Mint mondta, a rendelet életbelépése óta sérül a gyógyítás, és ennek következtében később több gyógyszerre, kórházi ellátásra és magasabb költségekre lesz szükség. Jelentősen megnőttek a betegek térítési díjai, és kevesebb gyógyászati segédeszközhöz juthatnak hozzá.
Kovács Attila, az Ortopéd Cipőkészítők Szövetsége elnöke azt nehezményezte: a gyermekcipők kihordási idejének növelése figyelmen kívül hagyja azt a tényt, hogy a gyermekek évenkénti méretnövekedése átlagosan 2-2,5 méretszám. – A felnőtt korosztály esetében sem szerencsés az évi egy pár cipő támogatása, hiszen azt kell viselniük télen-nyáron – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.