Immár betarthatatlannak tűnnek Barack Obamának az egészségügyi reformmal kapcsolatos kampányígéretei és a kormányzása első időszakában körvonalazott tervei – mondta tegnap a Magyar Külügyi Intézetben tartott előadásán Magyarics Tamás Amerika-szakértő. A republikánusok egyöntetű és a demokrata párt egy részének ellenállása miatt szűkül azok köre, akiket be akarnak vonni az egészségbiztosítottak körébe: a kezdeti 40-ről jelenleg 30 millióra. Megdőlni látszik az is, hogy az intézkedések nem növelhetik a büdzsé hiányát, vagy bevezetésük nem eredményezhet adóemelést: utóbbi valószínűleg rövidesen bekövetkezik, ami az évi 250 ezer dollárnál nagyobb bevételűeket illeti. Hiába követeli a demokraták balszárnya Nancy Pelosi házelnökkel az élén egy átfogó, szövetségi biztiosítási rendszer bevezetését, ez az ötlet már Obama pártjának jobbján elbukhat. A törvényhozás nyári szünetében súlyos támadások érték az elnök reformelképzeléseit: kezdve attól, hogy az új rendszerben finanszírozhatnak-e állami pénzből abortuszt, lesznek-e a transzplantációk, életmentő beavatkozások sorrendjét eldöntő „halálbizottságok”, valóban sikerül-e elkerülni, hogy az illegális bevándorlók haszonélvezői legyenek a biztosításoknak, vagy hogy a republikánus követelés és demokrata ellenzés közepette korlátozzák-e a műhibaperek kártérítési összegeit. A viták rávilágítanak, hogy szándékával szemben Obama nem tud „kétpárti” elnök lenni, hivatali ciklusának eltelt egyhatoda alatt nőtt a politikai megosztottság.
A küzdelmek közepette jól mérhető a fekete elnök népszerűség-csökkenése, amely teljesen szokványosnak nevezhető a korábbi elnökökkel összevetve, ám az is igaz, hogy a visszaesés az amerikai szavazókorú lakosság körében egyre nagyobb arányú függetlenek, pártpreferenciáik alapján nem regisztráltak körében a legjelentősebb. A Fehér Ház ura pártján belül sem maradéktalanul népszerű, ami a „carterizálódás”, azaz Jimmy Carter pályafutásának akaratlan követését eredményezheti.
A szakértő szerint külpolitikai síkon még nem szilárdultak meg az Obama-kormány célkitűzései, amit az új nemzeti biztonsági dokumentum hiánya is alátámaszt. Miközben Európának célzott kezdeményezései a recesszió, az afganisztáni csapaterősítések, Törökország EU-tagsága, Ukrajana és Grúzia NATO-tagsága kapcsán kudarcot vallottak az elmúlt fél évben, az valószínűsíthető, hogy pragmatikusabb hozzáállás köszönt be az amerikai diplomáciában.
Európai katonák harcolnak és halnak meg az ukrán fronton
