Carter útján Obama

Nehéz politikai küzdelmek előtt áll az Obama-kormányzat: megkurtított szociális céljai elérése érdekében a baloldalt, pragmatikusabb külpolitikai elképzelései megvalósítása érdekében a jobboldalt kell kompromisszumra bírnia.

2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár betarthatatlannak tűnnek Barack Obamának az egészségügyi reformmal kapcsolatos kampányígéretei és a kormányzása első időszakában körvonalazott tervei – mondta tegnap a Magyar Külügyi Intézetben tartott előadásán Magyarics Tamás Amerika-szakértő. A republikánusok egyöntetű és a demokrata párt egy részének ellenállása miatt szűkül azok köre, akiket be akarnak vonni az egészségbiztosítottak körébe: a kezdeti 40-ről jelenleg 30 millióra. Megdőlni látszik az is, hogy az intézkedések nem növelhetik a büdzsé hiányát, vagy bevezetésük nem eredményezhet adóemelést: utóbbi valószínűleg rövidesen bekövetkezik, ami az évi 250 ezer dollárnál nagyobb bevételűeket illeti. Hiába követeli a demokraták balszárnya Nancy Pelosi házelnökkel az élén egy átfogó, szövetségi biztiosítási rendszer bevezetését, ez az ötlet már Obama pártjának jobbján elbukhat. A törvényhozás nyári szünetében súlyos támadások érték az elnök reformelképzeléseit: kezdve attól, hogy az új rendszerben finanszírozhatnak-e állami pénzből abortuszt, lesznek-e a transzplantációk, életmentő beavatkozások sorrendjét eldöntő „halálbizottságok”, valóban sikerül-e elkerülni, hogy az illegális bevándorlók haszonélvezői legyenek a biztosításoknak, vagy hogy a republikánus követelés és demokrata ellenzés közepette korlátozzák-e a műhibaperek kártérítési összegeit. A viták rávilágítanak, hogy szándékával szemben Obama nem tud „kétpárti” elnök lenni, hivatali ciklusának eltelt egyhatoda alatt nőtt a politikai megosztottság.
A küzdelmek közepette jól mérhető a fekete elnök népszerűség-csökkenése, amely teljesen szokványosnak nevezhető a korábbi elnökökkel összevetve, ám az is igaz, hogy a visszaesés az amerikai szavazókorú lakosság körében egyre nagyobb arányú függetlenek, pártpreferenciáik alapján nem regisztráltak körében a legjelentősebb. A Fehér Ház ura pártján belül sem maradéktalanul népszerű, ami a „carterizálódás”, azaz Jimmy Carter pályafutásának akaratlan követését eredményezheti.
A szakértő szerint külpolitikai síkon még nem szilárdultak meg az Obama-kormány célkitűzései, amit az új nemzeti biztonsági dokumentum hiánya is alátámaszt. Miközben Európának célzott kezdeményezései a recesszió, az afganisztáni csapaterősítések, Törökország EU-tagsága, Ukrajana és Grúzia NATO-tagsága kapcsán kudarcot vallottak az elmúlt fél évben, az valószínűsíthető, hogy pragmatikusabb hozzáállás köszönt be az amerikai diplomáciában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.