Cinikus felelősségáthárítás

Felháborítónak tartják az önkormányzatok az oktatási tárca vezetőjének nyilatkozatát, mely szerint az állam nem felelős a pedagógusok elbocsátásáért. Hiller István kijelentette, az államnak nincsenek oktatási intézményei, csak a fenntartóknak, a települések viszont úgy vélekednek, áttételesen az állam a felelős a tanári állások megszűnéséért.

Velkei Tamás
2009. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem az állam az oktatási intézmények fenntartója – mondta a Hír TV-nek Hiller István kultuszminiszter, aki ezzel az önkormányzatokra hárította a felelősséget a pedagóguselbocsátásokért. – Magyarországon az államnak nincsenek közoktatási intézményei. Fenntartóknak vannak intézményei. Addig, amíg a fenntartók a saját döntéseiket nem küldik a minisztériumba, addig nincs átfogó kép, ez a folyamat durván a tanévkezdés után három-négy héttel szokott befejeződni – fejtegette a tárcavezető.
Roppant cinikus Hiller István kijelentése – fakadt ki lapunknak Jenei Sándor, Nyírkáta első embere, hozzátéve, valóban az önkormányzatok teszik utcára a pedagógusokat, de nem önszántukból. – Az állam tényleg nem bocsátott el egyetlen tanárt sem, csak áttételesen hozzájárul azzal, hogy lehetetlenné teszi a közoktatási intézmények működtetését – mutatott rá a nyírkátai településvezető.
*
Németh Árpád, Várpalota polgármestere is felháborodott Hiller István nyilatkozatán. Mint mondta, az nem több üres kommunikációs trükknél. – Igaz, hogy a tanárokat az önkormányzatok bocsátják el, de a közoktatási normatívát az állam, illetve a parlamenti többség határozza meg. Amennyiben a normatívát olyan mértékben csökkentik, hogy az önkormányzatok nem tudják kigazdálkodni a hiányzó részt, akkor két dolgot tehetnek. Bezárják a közoktatási intézményt, vagy kénytelenek pedagógusoktól megválni – hangsúlyozta Németh Árpád.
– Ez Hiller István sok cinikus megjegyzésének egyike, ami jogi értelemben igaz. Valóban mi vagyunk a köztisztviselők és sok közalkalmazott munkáltatója, de a folyamatot teljesen felelőtlenül a kormány indítja el – reagált az oktatási miniszter nyilatkozatára Hargitai János, a Baranya Megyei Közgyűlés elnöke, hozzátéve, hogy egy leköszönő kormány eddigi felelőtlenségi politikájának a betetőzése, amikor ilyen ostoba mondatokkal hárítják el maguktól a felelősséget. Rámutatott: az önkormányzatokat abba a csapdahelyzetbe hozzák, hogy jogszabályokkal kötelezik őket feladatok ellátására, ugyanakkor a költségvetési törvényben ehhez semmilyen szinten nem biztosítják a forrásokat. Hargitai János elmondta, a megyei önkormányzatok helyzetét még az is súlyosbítja, hogy semmilyen pluszbevételi lehetőségük nincs, hiszen a települések legalább adókat vethetnek ki, még ha nem is szívesen teszik. Kiemelte, hogy a tizennégymilliárd forintos költségvetésű Baranya megyei önkormányzat a kormánynak „hála” egymilliárd forintot veszít jövőre. – Lehetetlen a feladatot megoldani – fűzte hozzá.
Ismeretes, a múlt héten lapunk számolt be arról elsőként, hogy a tárca elismerte: szeptemberig csaknem hatezer pedagógus került az utcára. Eközben szakértők szerint olyan kevés tanárt alkalmaznak, hogy számos oktatási intézményben a betegállományba kerülő vagy továbbképzésen részt vevő pedagógust már képtelenek helyettesíteni. Három év alatt a pedagógustársadalom tíz százaléka veszítette el állását, tavaly kétezer, egy évvel korábban pedig tízezer tanárt bocsátottak el a tanintézményekből. Az oktatási minisztérium pályamódosítást javasol a munka nélkül maradó tanároknak.
Azt sem lehet tudni, mi lesz a januártól folyamatban lévő képzési programok finanszírozásával. Az iskolákat fenntartó önkormányzatok attól tartanak, ha ők nem fizetik ki a kötelező továbbképzések költségét, még több lesz a településeken az állástalan pedagógus.

Zárolás. A győri önkormányzattól beruházásra kapott pénzt is zárolta a Széchenyi Egyetem számlájáról az oktatási tárca maradványképzési kötelezettségre hivatkozva. A pénzből parkolókat kellett volna építeniük, de az egyetem ahhoz a 350 millió forinthoz sem fér hozzá, amely az önrészt jelentette az új könyvtárépület pályázati forrásaihoz. Manherz Károly szakállamtitkár azt mondta: a maradványképzési kötelezettség december 31-ig érvényes. A kormány az idén 48 milliárd forintos maradványképzési kötelezettséget írt elő a felsőoktatási intézményeknek. Sok egyetem és főiskola attól tart, ismerve a jövő évi megszorításokat, a zárolt pénz egy részét nem látja viszont. (Hír TV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.