Család- és népesedéspolitika Európában és itthon

Szatmári Kristóf
2009. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet szeptember 15-i számában arról számolt be, hogy Európa több országában hirtelen meglódult a gyermekszületések száma. Franciaországban a gyermeket nevelők szociális hátterét erősítették meg, a skandináv országokban a gyermeknevelés–munka párhuzamot oldották meg, Olaszországban pedig, ahol a legnagyobb a demográfiai csökkenés, egy különleges módszert is kipróbáltak: a kormány felkért neves divatházakat, például az Armanit és a Guccit, hogy szerepeltessenek kisgyermekeket reklámkampányaikban, népszerűsítendő a gyermekvállalást. Európa legtöbb kormánya ráébredt arra, hogy a családalapítás és a gyermekvállalás többé nem magánügy, hanem gazdaságpolitikai kérdés.
Ezzel szemben mi a helyzet Magyarországon? A lehangoló magyar demográfiai helyzetet mindenki ismeri. Egyre jobban elöregedő társadalom, évente egy kisváros lakosságával fogyatkozó ország, az egy nőre eső minimálisan kívánatos 2,1 gyermek helyett évek óta mindössze 1,3. A legújabb KSH-adatok is elszomorítók, amelyek szerint 2009 első öt hónapjában 1,9 százalékkal kevesebb gyermek született, a halálozások száma pedig 0,7 százalékos emelkedést mutatott az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest. A legtöbb becslés szerint ilyen tendenciák mellett 40 év múlva jó, ha 8,5 millió ember él majd az országban.
Kérdés inkább csak az, hogy állami szinten tehetünk-e ez ellen vagy sem. Korábbi liberális felfogás szerint a gyermekvállalás teljes egészében magánügy, az alacsony gyermekvállalás és fogyatkozó népesség pedig olyan általános tendencia a fejlett nyugati világban, ami ellen nem tudunk semmit tenni.
Ez a fajta megközelítés azonban hibás, mert bár rossz a magyar demográfiai helyzet, a társadalom számára továbbra is fontos a gyermek, a gyermekvállalás. A legtöbb felmérés szerint a fiatal párok ma is átlagosan két-három gyermeket szeretnének, ám a valóságban csak egy-kettőt vállalnak. Ez a tény azt jelenti, jelentheti, hogy jó és megfelelő család- vagy még inkább népesedéspolitikával van remény a negatív folyamatok megállítására.
Az utóbbi időben az a korábban közkedvelt vélekedés is megdőlni látszik, hogy a fejlett világot jellemző magas szintű jólét egyenes következménye az alacsony, a reprodukciós szintnél is alacsonyabb gyermekvállalási hajlandóság. A közelmúltban a Nature magazinban megjelent tanulmány szerint a fejlettség növekedése és a csökkenő termékenység megfordítható, és sok ország esetében a folyamat már meg is fordult.
A tanulmányból az is kiderül, hogy az utóbbi években több mint két tucat fejlett állam jutott el arra a fejlettségi szintre, hogy a növekvő jólét nem kevesebb, hanem több gyermek születésével jár együtt. A tanulmányt készítő három kutató (Mikko Myrskylä, Hans-Peter Kohler, Francesco C. Billari) a pennsylvaniai egyetemről a legfrissebb adatokat elemezte a Föld összes országa kapcsán. Azt vizsgálták, milyen új trendek mutathatók ki a fejlettség és a termékenység összefüggésében. A számokból kikövetkeztetett legszembetűnőbb változás az volt, hogy szétválni látszik a lakosságszám változása és a gazdasági fejlődés közti eddig elválaszthatatlannak gondolt kapcsolat, mely szerint minél jobban él egy nemzet, annál kevésé hajlandó több gyereket vállalni. A kutatók eredményei szerint a születések száma a folyamatok elején a fejlettség növekedésével párhuzamosan valóban elkezd csökkenni, amikor azonban az adott állam HDI (Human Development Index) értéke meghaladja a 0,86-ot, a születésszám-csökkenés megáll, a 0,95-ös HDI elérése után pedig egyértelműen növekedésnek indul a gyermekvállalási hajlandóság.
A HDI adatai korábban azt mutatták, hogy minél magasabb egy ország HDI-értéke, annál alacsonyabb az egy nőre jutó gyermekek aránya. A sok egyéb mellett a várható élethosszt, az egy főre jutó GDP-t és az iskolázottságot is figyelembe vevő HDI nulla és egy közötti számot hoz ki. Eszerint a húsz legalacsonyabb eredményt elért államok – mind afrikaiak – 0,30 és 0,48 közötti értéket kaptak, míg a húsz legjobban szereplő ország 0,93 és 0,97 közötti értéket ért el.
A növekvő szaporulat mögött megbúvó legfontosabb ok a tudósok szerint a társadalmi változásokban keresendő, amelyek egyszerűbbé teszik a nőknek a gyermekvállalást, függetlenítve magukat a gazdasági nehézségektől. Shripad Tuljapurkar, a Stanford Egyetem kutatója a Nature-ban úgy kommentálta ezt a folyamatot, hogy az a növekvő számú felsőfokú végzettségű nőknek, az ő javuló munkahelyi jelenlétüknek és a növekvő keresetüknek köszönhető. Ennek nyomán a nők és a párok könnyebben és bátrabban vállalnak gyereket vagy további gyerekek felnevelését.
Sok éven keresztül a környezetvédelmi aggályok miatt az alacsony népességet tartották kívánatosnak. Ennek a meglátásnak azonban az a következménye, hogy kevés gyermek születik, ami később kevesebb munkaerőt jelent, ami nehezebben állítja elő az egyre magasabb egy főre eső szociális és infrastrukturális kiadásokat. Az alacsony termékenység és a hosszú élet egy elöregedő társadalomhoz vezet, annak minden gazdasági és szociális következményével.
Myrskylä azt is vizsgálta, hogy mi a kapcsolat a termékenység és a humán fejlődési index (HDI), az oktatás, a jövedelem és az élettartam között. A termékenység csökkent, miközben a HDI emelkedett a fejlődés elején. A fejlettség magasabb fokán a termékenység sok országban elkezdett növekedni a HDI-vel együtt. Ez az első bizonyíték arra, hogy a termékenység vissza tud térni arra a szintre, ahol társadalmi reprodukcióra képes.
A szerzők azt is megjegyzik, hogy a pozitív tendenciák nem egységesen figyelhetők meg a fejlett országokban. A tanulmány értékeléséhez az is hozzátartozik, hogy bár valóban szoros összefüggés lehet egy bizonyos szintű fejlettség elérése és az újra növekvő gyermekvállalási hajlandóság között, ez a kapcsolat mégsem automatikus.
Az egyes országok gyermekvállalási hajlandósága azonosan magas HDI mellett is eltérő lehet. Talán érdemes olyan következtetéseket megfogalmazni ezekből a tendenciákból, hogy egy bizonyos szint fölötti HDI jó esélyt teremt arra, hogy egy ország, élve lehetőségeivel, sikeresen segítse a nők gyermekvállalását. Látni kell és elsősorban vizsgálni azt, hogy egyes országok a magas HDI-szintjük adta lehetőségeiket miért nem tudták sikeresen kihasználni a nők termékenységének emelésére.
Ma még nincs egyértelmű válasz arra, hogy Olaszország, Ausztria vagy Németország társadalmában mi is hiányzik egy francia, angol vagy svéd modellhez képest a nők gyermekvállalását vizsgálva. A kérdés már csak azért is izgalmas, hiszen a jóval konzervatívabb családmodellel rendelkező Olaszország vagy Spanyolország termékenysége jelentősen elmarad a nyitottabb társadalmú skandináv vagy francia területekétől.
Az elemzők szerint a nők helyzetének javítása kulcsfontosságú lehet az eltérések megértésében, ezen túl azonban valószínűleg vizsgálni kell, hogy adott országok mennyire nyíltan és egyértelműen vállalják, hogy van nemcsak család-, de népesedéspolitikájuk is.

A szerző országgyűlési képviselő, az ELTE
politikatudományi intézetének doktori hallgatója

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.