Eleshet a kormány a sukorói csatában

Súlyosabb bűncselekmény történt, mint amiért az ügyészség elkezdett vizsgálódni a King’s City ügyében – derült ki az ingatlan-szakértői becslés lefolytatása után. Az állam csak a gyümölcsösökön több mint félmilliárd forintot veszített.

Dénes Zoltán
2009. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ámokfutás
Noha két mondatban egyszerűen összesíthető a Honvédelmi Minisztérium (HM) reakciója a Benedek Fülöp büntetőeljárásában nyilvánosságra került hangfelvételről, a tárca tegnap ismét kétrészes, igen ideges hangvételű levélben vagdalkozott. Ugyanazon információkat, amelyeket megkeresésünkre szerdán este lapunknak megküldött, válaszra érdemtelen véleményekkel megfűszerezve az MTI-n is közzétette. Jelezzük: valahol érthető, hogy a HM szívesen megtiltaná a sajtónak a tudósítást olyan nyilvános bírósági tárgyalásokról, amelyeken számukra kínos információk kerülnek napvilágra, ám ez a demokratikusnak nevezett rendszerben nem elfogadható, sőt rossz fényt vet az ilyen törekvésekkel előálló állami hivatalra. A pákozdi ügyben a bíróságon bemutatott hangfelvételen Benedek Fülöp elsőrendű vádlott állítja: „megvadásztatta” Szekeres Imrét. Az agrártárca volt szakállamtitkára a bírónő kérdésére elismerte: a felvételen ő beszél. Ez ellen a honvédek politikai vezetője úgy tiltakozik, hogy hazugnak nevezi lapunkat. Ép ésszel követhetetlen a HM ámokfutása.


Keresztes Imre, a Központi Nyomozó Főügyészség főügyésze a Magyar Nemzetnek elmondta, közel hatszázmillió forint vagyoni hátrányt okozhattak a sukorói ügy néven elhíresült ingatlancserével „ismeretlen tettesek”. Közölte, az ügyészség által kért ingatlan-szakértői becslés szerint Joav Blum pilisi és albertirsai ingatlanjainak összértéke mintegy 193,8 millió forint, amelyből 15,1 millió forint értéket képvisel a 4. számú főút Monor– Pilis elkerülő szakaszának nyomvonalával érintett terület. Ezzel szemben a feljelentéssel érintett csereszerződésben ezen albertirsai és pilisi ingatlanokat összesen 787,4 millió forintban számították be. Tehát a csereszerződésben megjelölt és a szakértő által meghatározott érték különbsége 593,5 millió forint volt.
Az így felértékelt gyümölcsösökért cserébe kapta meg Joav Blum az állami tulajdonban lévő, a Velencei-tó északi partján fekvő mintegy 70 hektáros területet úgy, hogy még közel háromszázmillió forintot fizetett érte készpénzben. Kérdésünkre Keresztes Imre arról is beszámolt, hogy a gyümölcsösök felértékelése az első lépés volt, a sukorói terület értékbecslése még nem készült el.
*
Elmondta: a mostani eredmények nyomán feltételezhető, hogy a tóparti területet sem értékelhették fel helyesen, hiszen ugyanaz az értékbecslő dolgozott a két területen. Vagyis feltételezhetően azt jócskán alulértékelték, miként erről az Állami Számvevőszék (ÁSZ) ez ügyben elkészült jelentése is említést tett. A főügyész elmondása szerint a továbbiakban nem különösen nagy, hanem különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt folytatják a nyomozást, ami a felelősök büntetési tételének növekedésével jár. A büntetőeljárásban ez idáig senkit nem hallgattak ki gyanúsítottként, így az eljárás továbbra is ismeretlen tettes ellen zajlik.
Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének igazgatója rámutatott, hogy az ügyben mindenki felelős, aki a döntést előkészítette, az adásvételi szerződést aláírta, illetve azok is, akik kiemelt állami beruházásnak minősítették a közönséges „ingatlanpanamát”. Budai közölte: a napvilágra került tények alapján felvetődik Bajnai Gordon korábbi fejlesztési miniszter, jelenlegi miniszterelnök, Veres János volt pénzügyminiszter, Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és Tátrai Miklós, az MNV Zrt. nemrég lemondatott vezérigazgatójának felelőssége is. Emellett halogató taktikája miatt immár Oszkó Péter pénzügyminiszter felelőssége is felvetődhet.
A Pénzügyminisztérium (PM) arról számolt be lapunknak, hogy Oszkó Péter találkozott Joav Blummal, ám mindenféle határidő nélkül csak abban állapodtak meg, hogy valamikorra megoldási javaslatokat készítenek. Kérdésünkre, hogy kezdeményezik-e a szerződés semmissé nyilvánítását, Pichler Ferenc annyit mondott, a tárca elemezni fogja az ügyészség adatait.
Tavaly novemberben lapunk feltárta, Joav Blum és társai először Pest megyében akarták megvalósítani tervüket, ám kiderült, hogy e régióban már elfogytak a kaszinóüzemeltetésre vonatkozó konceszsziós jogok. Joav Blum ezért a kormánnyal történt májusi megbeszélése után – amin a kabinet biztosította a vigalmi negyedet megálmodókat arról, hogy minden segítséget megkapnak ötletük megvalósításához – vásárolt egy pilisi gyümölcsöst is. Az MNV Zrt. pedig még Joav Blum pilisi földszerzése és az említett kormányzati összejövetel előtt intézkedett arról, hogy a különböző állami cégek vagyonkezelésében lévő sukorói területek visszakerüljenek a vagyonkezelőhöz. A PM tavaly decemberben kiírt kaszinóépítési koncessziós pályázatát decemberben visszavonta, mondván, a pályázó nem felelt meg a feltételeknek. Februárban ismét kiírta a tendert, s nemrég győztesnek hirdette ki, a „befektetőket”. Joav Blum ellen a székesfehérvári ügyészség közokirat-hamisítás miatt emelt vádat.
A sukorói beruházással kapcsolatos földcsere ügyében a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. igazságügyi szakértőket kér fel arra, hogy alkossanak véleményt az érintett földek eltérő értékbecsléséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.