Hangszerek és hangjegyek

Négy város kilenc helyszínén több mint százötven koncert – és ez még csak a mától vasárnapig zajló Hangfoglalás klubfesztivál programjának ígérete. Közép-Európa legjelentősebb zeneipari kiállítása idén negyedszer a SYMA Sport- és Rendezvényközpontba várja azokat, akik szeretnék kipróbálni nyolcvanöt kiállító több ezer akusztikus és elektromos hangszerét, hang-, fény- és stúdiótechnikai berendezését. Amatőrök előnyben.

Klementisz Réka
2009. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közép-Európa legnagyobb hangszer-technikai kiállítása négy évvel ezelőtt a Hangszeresek Országos Szövetsége (Hanosz) és a Magyar Zenei Exportiroda öszszefogásából azzal a céllal jött létre, hogy egy rangos iparági szakkiállítással egybekötött koncertsorozattal támogassa az élő zenét Magyarországon. A csaknem száz kiállító hangszerkereskedő kínálatára tavaly már több mint húszezren voltak kíváncsiak, bár a Hanosz főtitkára szerint az eredmény nem statisztikai alapon mérhető: – A zene több, mint szórakoztatóipari termék. A célunk kezdettől fogva egyfajta tudatformálás volt. Szeretnénk, ha a fiatalok az élő, hangszeres zenét a kultúra alapvető részeként művelnék. A magyar könnyűzene hősei még a hetvenes évekből maradtak ránk; felnőtt egy generáció, akiknek a zene öt perc alatt fogyasztható, eldobható áru, zenésznek lenni pedig annyi, mint sztárnak lenni. Ezt a tendenciát szeretnénk megállítani – mondta el lapunknak Andrásik Remó. Akár az elmúlt évben, idén is rendeznek majd kerekasztal-beszélgetéseket a Hangfoglaláson a hazai könnyűzene helyzetének megvitatására. – A könnyűzenei oktatás, a szervezetlen klubhálózat és a tehetséggondozás témákat érintő beszélgetésekről jegyzőkönyv készül, amelyet eljuttatunk az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz, bízva abban, hogy egyszer érdemi intézkedések is történnek majd – tette hozzá Andrásik Remó, aki újításokról is beszámolt: – Idén a SYMA A csarnokában kapnak helyet a hangszerek, a C csarnokban pedig négy színpadon a hangos programok. Aminek külön örülünk: a zeneipari érdekvédelmi szervezetek mellett megjelent a kiállítók között sok hazai gyártó és feltaláló.
Bár a Hangfoglalás központja idén is Budapest öt helyszíne (Művészetek Palotája, A38, Budapest Jazz Club, Gödör Klub, Corvintető), Veszprémben (Expresszó Klub), Miskolcon (Ifjúsági ház), és Debrecenben (Kölcsey Központ) is lesznek világszínvonalú koncertek. A kínálat a korábbi évekhez hasonlóan színes: a klubfesztiválon fellépnek hazai, szlovák, szlovén, cseh, szerb, horvát és lengyel együttesek is a legkülönbözőbb stílusokból. Kiemelt vendége is van a Hangfoglalásnak: Izland. A ma esti gálakoncerten a Művészetek Palotájában három olyan izlandi előadó lép fel, akik egy, a hazaihoz hasonló adottságú piacról világsikert tudtak elérni. A reykjavíki Hjaltalín lemezeit Európa-szerte viszik, Lay Low az egyik legsikeresebb izlandi előadó, Emiliana Torrini slágereit pedig itthon is játssza a rádió. A Hangfoglalás legszebb pillanata mégis alighanem a szombat délután lesz, amikor amatőrök és profik összejönnek, a húrok közé csapnak, és a SYMA csarnokban akár több ezren együtt pengetik Hendrix örökzöldjét: Hey Joe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.