Harc a támogatásért

Tüntetésre készülnek a Magyar Agrárkamara, illetve a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége köré tömörült szervezetek az új agrártámogatási rendszer bevezetése érdekében – tudta meg lapunk. Jakab István, a gazdakörök elnöke azt tanácsolja, inkább szálljanak magukba, és vizsgálják meg lelkiismeretüket.

Dénes Zoltán
2009. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tizenhat agrár-érdekvédelmi szervezet az Alkotmánybíróság (AB) elé vonul, amennyiben a testület elnöke a jövő hét folyamán nem válaszol közös levelükre – jelentette ki megkeresésünkre Tóth István. A Magyar Agrárkamara, illetve a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének titkára elmondta, levelükben aziránt érdeklődtek, hogy mennyi időre van szüksége az AB-nek az új gazdatámogatási rendszerrel (SPS) kapcsolatos törvény alkotmányossági felülvizsgálatára. Felhívták a figyelmet arra, hogy Sólyom László köztársasági elnök tavaly novemberben kért törvényességi felülvizsgálatot. Tóth István szerint az alkotmánybírák e halogató magatartásukkal súlyos károkat okoznak, mivel egyrészt akadályozzák az Országgyűlés törvényhozási munkáját, másrészt pedig az ebből fakadó kiszámíthatatlanságot nem bírja elviselni az agrárium.
Mint megtudtuk, egyes érdekvédelmi vezetők a háttérben már olyan megoldást is felvetettek, hogy az agrártárca egyszerűen rendeleti úton szabályozza az új támogatási forma bevezetését, hiszen ezt megteheti. Ilyen esetben nem is kellene megvárni az Alkotmánybíróság döntését. Megkeresésünkre Dékány András, a tárca sajtófőnöke határozottan elutasította az ilyen jellegű megoldást. Elmondása szerint az FVM a jogszabályok maximális betartására, illetve tiszteletben tartására törekszik, ezért semmilyen formában sem jöhet szóba olyan megoldás, amely figyelmen kívül hagyná az AB döntését. Mint fogalmazott, az agrártárca továbbra is attól teszi függővé az SPS jövő évi bevezetését, hogy átmegy-e az alkotmányossági vizsgán az erről szóló törvény.
Közben a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz), egyetértésben a Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekképviseleti Szövetségbe tömörült tíz agrárérdek-képviseleti szervezettel, éppen arra szólította fel a kormányt, illetve az ellenkező oldalon álló képviseleteket, hogy tartsák tiszteletben az Alkotmánybíróság függetlenségét. Jakab István, a Magosz elnöke szerint a tüntetésre készülők meg kellene vizsgálniuk a saját lelkiismeretüket és szakmai hozzáértésüket, hogy belássák, miért és kinek az érdekében kívánják az alkotmányos rendet fenntartani hivatott döntéshozókat befolyásolni. Ezzel a lépéssel – tette hozzá – hazánkat olyan helyzetbe akarják belesodorni, ami csak egy szűk érdekcsoport javát szolgálja, az állampolgárok nagy többségének pedig egyenesen árt. Mint mondta, nagyon „kilóg a lóláb”: a válság kellős közepén nem milliárdokat felemésztő új rendszerek bevezetésén kellene gondolkodni, hanem a meglévő javításán, hiszen még azt sem voltak képesek normálisan működtetni. Hozzátetette: az összevont gazdaságtámogatási rendszer bevezetését lehetetlen megfelelően előkészíteni, ráadásul miközben több milliárdot költenénk rá, 2012 végével megszűnne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.