Húzóágazatként is működhetne az egészségügy

A magyar egészségipar stratégiai jelentőségű gazdasági tényező, amely a hazai GDP 8,3 százalékát termeli meg, és akár a gazdaság egyik húzóágazata is lehetne – derült ki az Egészségügyi Baráti Társaság és a Kató és Társa Kft. most elkészült tanulmányából. A szervezet tagjai szerint azonnali paradigmaváltásra van szükség, mert annak hiányában senki nem tekinti hazánkat fejlődőképes, a világ élvonalával lépést tartó országnak.

Mizsei Bernadett
2009. 10. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai egészségipar – a gyógyászati cikkek, a gyógyszeripar, az orvosi gépek és műszerek piaca, az egészségügyi rendszer, az egészségturizmus, valamint az ágazati kutatás-fejlesztés – közvetlen és közvetett hatásait tekintve a GDP, azaz a bruttó hazai termék 8,3 százalékát állítja elő. Az Egészségügyi Baráti Társaság (EÜBT) tegnapi konferenciáján azt hangoztatták a társaság tagjai: Magyarországnak ki kell jelölnie azokat a nemzetgazdasági prioritásokat, amelyek kitörési pontokat jelentenek. Ha ez megvalósul, az egészségügyre fordított erőforrások kamatostul térülnek meg, hiszen a magyar költségvetés minden 12. forintját az egészségipar termeli meg, míg kiadási oldalon csak minden 16. forintot fordítjuk az egészségügyre. Ezek alapján súlyos tévedésnek vélik azt a politikai közgondolkodásban elterjedt véleményt, miszerint az egészségügy terhet jelent a büdzsének. A hatékony egészségügy elérése reális cél lehet az EÜBT tagjai szerint, ahhoz azonban – mint mondják – azonnali paradigmaváltásra van szükség. Törőcsik Mária közgazdász, a Pécsi Tudományegyetem marketing tanszékének oktatója szerint észre kell vennünk, hogy az egészség úgynevezett piaci megatrendként van jelen a világban, ezért ráépíteni siker. Emlékeztetett: manapság a cél már nemcsak a betegség leküzdése, hanem az egészség megőrzése. Így gazdaságos összekötni más ágazattal, többek között a napjainkban oly divatos wellnessel, a sporttal, a szépségiparral, az ökotrendekkel vagy a turizmussal.
Róna Péter közgazdász leszögezte: az egészségügytől elvett források nagyobb bevételkiesést eredményeztek a költségvetésnek – és még nagyobb veszteséget a nemzetgazdaságnak –, mint amennyit az elvonások megtakarítottak. – Így jár az az ország, amely nem képes a jövőjét megalapozó prioritásokat megfogalmazni, és – a nemzetközi tapasztalatokat figyelmen kívül hagyva – elvégezni az ahhoz szükséges számításokat – tette hozzá. Mint mondta, azzal, hogy az egészségügyet a kiadások rubrikájába soroltuk, megpecsételtük sorsát, pedig az igenis fejlődik, hiszen motorja a tudomány.
Repa Imre, a Kaposi Mór Megyei Oktató Kórház igazgatója szerint tarthatatlan az egészségügyben mára kialakult állapot. Úgy véli: szakítani kell az ágazatban meglévő feudális viszonyokkal, a beidegződött szokásjogokkal. – Nem használtuk ki sem a rendszerváltásban, sem az uniós csatlakozásban rejlő lehetőségeket – szögezte le. Példaként említette: az ágazatba be kellene csatornázni a gyógyturizmust és a természetgyógyászatot, valamint a szépségipart, mert azok több milliárd forintos hasznot hozhatnának az országnak. A főigazgató kitért arra is: egy állami egészségbiztosítóra van szükség, azonban teret kell adni több kiegészítő biztosítónak is, amelyeket azok vehetnék igénybe, akik extrabiztosításokat szeretnének kötni. Számítások szerint 300 milliárd forintot nyerne az ágazat ezzel a tőkebeáramlással.
– Az egészségügy mély, elhúzódó válságban van – jelentette ki Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség leendő elnöke, volt egészségügyi miniszter. Szerinte a válság nemcsak pénzügyi, hanem politikai, szakmai, morális és bizalmi is. Rácz Jenő kijelentette: ha az emberek számára az egészség a legfontosabb, a kormány számára is annak kell lennie. Felhívta a figyelmet arra, leginkább az boldogul, aki úgy tudja kielégíteni a szükségleteit, hogy abból újabb javai keletkeznek, ez az ágazat pedig képes erre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.