Irán beengedi az ellenőröket Kumba

Konkrét megállapodás elérése nélkül értelmetlenek azok a tárgyalások, amelyek tegnap kezdődtek meg Genfben Irán és a nagyhatalmak között Teherán vitatott nukleáris programjáról. Szakértők szerint a Nyugat által Irán ellen bevezetett szankciók sorozata eredménytelennek bizonyult, ezért a tárgyaló felekben – ideértve az Egyesült Államokat – nagyobb az elszántság, hogy diplomáciai eszközök révén haladjanak előre.

Hírösszefoglaló
2009. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Moszkvai manőverek. Kulcsszerepe lehet az Iránra gyakorolt nyomás növelésében Oroszországnak. Éppen ezért mind Teherán, mind pedig a Nyugat érdeklődve figyeli a moszkvai reagálásokat. Irán további támogatást vár Oroszországtól, míg az Egyesült Államok a kétoldalú kapcsolatok újraindításának fontos elemeként tekint a perzsa állam ambícióinak visszafogására. Különösen azután, hogy washingtoni értelmezés szerint a Fehér Ház gesztust tett Moszkvának a rakétavédelmi rendszer közép-európai telepítésének felmondásával. Ez a lépés természetes módon kihat az Irán körüli helyzetre is, s nem véletlenül sejtenek sokan egyfajta orosz–amerikai alkut a döntés mögött. Ezt erősíti az Iránnal szemben határozottabbá váló moszkvai hangnem is. Előbb Vlagyimir Putyin intette körültekintő politizálásra Teheránt, majd Dmitrij Medvegyev fogalmazott úgy, hogy a szankciók ugyan általában nem hatékonyak, ám bizonyos esetekben szükség van rájuk. A Kum mellett épülő második urándúsítóról szóló beismerés után pedig még határozottabban szólította fel Iránt békés szándékainak bizonyítására. Mindez azonban még egyáltalán nem jelenti Moszkva elkötelezettségét a szankciók mellé. Egyrészt ugyan egyértelműen jelzi Teheránnak, hogy a kelleténél talán meszszebb ment, másrészt csak addig mehet el, ameddig a visszavonulás lehetőségét nem kockáztatva nem szűkíti saját mozgásterét. Így a finom manővereket, a keményedő álláspontot látva Teherán már morog, Washington azonban még nem tapsolhat. (S. G.)

Rakétavédelem a sarkvidékről? Bár az orosz– amerikai viszony enyhülésének jeleként értékelik az Obama-kormány bejelentését a csehországi és lengyelországi rakétavédelem feladásáról, többen óvnak a döntés önfeledten értékelésétől. A szkeptikusok – köztük hét eleji nyilatkozatában Dmitrij Rogozin orosz NATO-nagykövet – rámutatnak: azáltal, hogy a rakétavédelem hangsúlya mobil eszközökre – főként hadihajókra – tevődik át, növekszik a velük kapcsolatos bizonytalanság, hiszen a nyílt tengeren, nemzetközi vizeken bárhol felbukkanhatnak. Rogozin szerint ráadásul az északi-sarki jégsapka visszahúzódása, Ázsia északi partvidékének hajózhatóvá válása az év nagy részében újabb lehetőséget nyit meg ezen hajók megfelelő pozicionálására. Aligha tekinthető az enyhülés jelének a minap lezárult orosz–fehérorosz hadgyakorlat, a Zapad (Nyugat) 09 sem, amely során a két ország összesen 12500 katonája a „kelet-európai térség stratégiai stabilitásának biztosítása érdekében” manőverezett. (Z. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.