Kápolna a levegőben

Fáy Zoltán
2009. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Loretóban, az itáliai Anconától délre található a legismertebb európai Szűz Mária búcsújáró hely. Különlegessége, hogy nem kegyszobor vagy kegykép miatt látogatnak a zarándokok ide évente sok ezren, hanem egy épület közelségét keresik. A legenda szerint a loretói bazilika közepén álló, márvánnyal borított ház Szűz Mária názáreti otthona volt, amelyet a mozlim hódítás elől angyalok emeltek a magasba, és repítettek a Magyar Királysághoz tartozó dalmáciai Tersattóba. Sajnos azonban nem sokáig hagyták ott az épületet, mert a tersattói keresztények kevélysége és elbizakodottsága miatt három évvel később ismét fölemelték, hogy az Adriai-tenger túloldalára, Loretóba repítsék. A legenda szerint a ház 1294. december 10. óta áll a loretói dombon.
A rejtélynek egyelőre nincs természettudományos megoldása, lehet, hogy nem is lesz soha. Magyarország biztosan sokat veszített, hogy területéről „eltűnt” a kegyhely, viszont ma is áll egy hazai templomunk, amelynek legendája sok tekintetben hasonlít a loretóihoz. A barokk andocsi kegytemplom késő gótikus szentélyéről már a XVII. században is azt tartották, hogy angyalok repítették Kalocsáról Andocsra, méghozzá azért, mert eredeti helyén a templomot nem tisztelő protestáns ember az ökrét készült bekötni a szentélybe. Ekkor történt az angyali közbeavatkozás, s repítették el az épületet – alapok nélkül – mai helyére. Hogy miként történhetett ez a különös esemény, nem tudhatjuk, az azonban tény, Kovácsovics György, Csáky Imre kalocsai érsek jószágfelügyelője 1719-ben vizsgálatot tartott a Kalocsáról eltűnt kápolna ügyében, és amikor a jezsuiták andocsi missziójának 1686-os megszűnte után harminc évvel Volkra Ottó János veszprémi püspök letelepítette a kápolna mellé a ferenceseket, szintén vizsgálatot rendelt el a régi szóbeszéd igazságtartalmának kiderítésére. Az tény, hogy 1642-ben Andocsra érkező jezsuiták is e kápolnában kezdték meg működésüket.
De nem csupán a kápolna középkori, hanem az ott őrzött kegyszobor is. Ehhez a hársfából faragott, körülbelül négyszázkilencven éves Madonnához is számtalan csodálatos esemény fűződik. Mindjárt a megmaradása is különleges, hiszen a hagyomány szerint a hitújítók a kápolna eredeti felszerelési tárgyait mind elégették, ám a Szent Katalin és Szent Dorottya társaságában álló, Kisjézust a kezében tartó Szűz Mária szobrát nem bántották. Sőt a kápolnába menekülőket is megóvta a kegyszobor, hiszen aki csak ártó szándékkal lépett a szent helyre, és ránézett Máriára, az mind megvakult vagy egész testében remegni kezdett.
Nem csoda, hogy már a jezsuiták is ápolták a szobor tiszteletét; Rómától búcsúengedélyeket eszközöltek ki, s az andocsi kápolna hamarosan messze földön híres búcsújáró hellyé vált. A Szűzanya szobrának megkülönböztetett tiszteletét ma is megtapasztalhatja bárki, aki megnézi az 1749 előtt megépült kolostor alsó szobáiban elhelyezett „ruhatárat”. A középkori szobrot ugyanis a jámbor nép öltöztetni kezdte, és az e célra felajánlott ruhákból gazdag gyűjtemény keletkezett.
Kérdés azonban, hogy e szokásnak mi az eredete. A rendház története szerint gróf Zichy Ádám felesége, Széchényi Katalin ajándékozta az első ruhát 1747-ben, amely értékes zöld bársonyöltözet volt. Sajnos e ruhának mára nyoma sincsen, sőt a rendház értékeit évről évre felsoroló inventárium sem említi. Lehetséges, hogy már 1754 előtt megrongálódott vagy megsemmisült, azért dobták ki, s nem került bele a leltárba. De az sem kizárható, hogy az andocsi szobor öltöztetésének szokása tizenhárom évvel későbbi, hiszen elsőként csak az 1760-as leltár említ egy, a szobor díszítésére szánt különlegesen értékes kelmét. A következő évben azonban már minden bizonnyal ugyanúgy öltöztették a szobrot, mint ahogyan napjainkban is; hiszen feljegyezték, hogy Ordódy Petronella úrnő felajánlásából egy aranyrojtos vörös ruhát kapott a Szűz Mária, egy másik értékes aranyrojtos ruhát pedig Zichy Anna ajándékozott a kegyszobornak.
Ezekben az években egész biztosan virágzott a kegyhely, hiszen 1766-ban már annyi nemesfémből készült felajánlási tárggyal, a különféle betegségekből való gyógyulások emlékeivel, arany- és ezüstkoronákkal, -láncokkal, -gyűrűkkel és számtalan ruhával halmozták el az andocsi Szűzanyát a leltár szerint, hogy a barátok, a rablóktól való félelmükben, két zárral védett „kincseskamrát” alakítottak ki ebédlőjük mellett. Sajnos ezekből a tárgyakból II. József rendelkezései miatt semmi sem maradt meg napjainkra; amit a rablók nem tudtak elvinni, azt megszerezte Bécs. A kegyszobor tisztelete azonban elevenen élt tovább, mint ahogyan a különös, „repülő kápolna” legendáját is ismerte és ismeri mindenki, aki a híres andocsi búcsúba igyekszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.