Bajnai Gordon miniszterelnök, Botka László polgármester és Szabó Gábor rektor tegnap közösen jelentették be, hogy az Extreme Light Infrastructure (ELI) elnevezésű, szuperlézer megépítésére alakult EU-irányító testület Prágában ülésezve pozitív döntést hozott a közös magyar– cseh–román pályázatról. A százmilliárd forintos beruházás elnyerésével Szeged és a projektben részt vevő országok felkerülnek a világ tudományos térképére.
– Szeged győzött, Magyarország nyert; az unió első ízben döntött úgy, hogy egy tudományos nagyberuházását egy újonnan csatlakozott országban valósítja meg – mondta Botka László polgármester a rögtönzött sajtótájékoztatón. Kifejtette, az ELI megépítése Szeged város legfontosabb fejlesztési beruházása lesz a következő években. A polgármester szerint a sikerbe együttesen „belejátszott” a Szabó Gábor akadémikus által irányított világszínvonalú lézerkutató csoport kiemelkedő tudományos teljesítménye, valamint a város, a Szegedi Tudományegyetem és a nemzetközi partnerek összefogása. Megtudtuk, a szegedi szuperlézerközpont – amelynek megépítése a város történetének egyik legnagyobb fejlesztési beruházása lesz majd – háromszáz kutatót és hatszáz főnyi kiszolgáló személyzetet foglalkoztat majd.
A beharangozón Bajnai Gordon úgy vélekedett a pályázati győzelem üzenetéről: „a válság közepén sem adhatjuk fel a jövőt, az ország fejlődését pedig a tudással alapozhatjuk meg”. A miniszterelnök tudásalapú, a kutatás-fejlesztés legjobb magyarországi hagyományait képviselő beruházásnak tartja a lézerkutató létrehozását. Szabó Gábor, az SZTE rektora közölte, az egyetem készen áll a projekt befogadására, amely az intézmény történetében olyan mérföldkő, mint amilyen legutóbb Szent-Györgyi Albert Nobel-díja volt.
Szakemberek szerint az ELI felépítése Európát a lézeres technika bizonyos területein legalább egy évtizedre a világ élvonalába helyezi. A beruházás tudományos céljai közé tartozik, hogy a kutatók igen rövid időtartamokban tudjanak ultrarövid fényimpulzusokat előállítani. Ezzel megfigyelhetők volnának a molekulán belül zajló elemi folyamatok, vizsgálhatókká válnának a szilárd testek felületén vagy a biológiai molekulákon belül zajló elemi események. A berendezéseket lézeres részecskegyorsításra is fel lehetne használni, ami hozzájárulna a sugárterápiás módszerek fejlődéséhez.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
