Nem reagált a Los Angeles-i kerületi ügyészség a hollywoodi sztárok óhajára, hogy kezdődjenek velük egyeztető megbeszélések a Zürichben szombaton őrizetbe vett Roman Polanski szabadon bocsátásáért. A hivatal közlése szerint a nagy nemzetközi nyomás ellenére továbbra is kérik, hogy Svájc adja ki az Egyesült Államoknak a világhírű filmrendezőt, aki 1977-ben leitatott, droggal elkábított és megerőszakolt egy 13 éves amerikai kislányt, majd az ítélethirdetés előtt Franciaországba szökött – írta a Los Angeles Times.
A Polanski elengedése érdekében Franciaországban útjára indított nemzetközi petíciót már a filmipar 138 jeles képviselője aláírta, legutóbb Woody Allen, David Linch, Pedro Almodóvar, Martin Scorsese és Peter Fonda, aki szerint az amerikai bűnüldöző hatóságoknak inkább Oszama bin Laden elfogására kellene koncentrálniuk – adta hírül a CNN. Francia- és Lengyelországban azonban – a két állam Polanski elfogása után közös fellépést jelentett be a művész szabadon bocsátásáért – most már korántsem egységes az ügy megítélése. Luc Chatel francia kormányszóvivő szerint Roman Polanski nem áll a törvények felett, s elismerte, hogy „súlyos ügyről, egy kiskorú megerőszakolásáról” van szó – írta a BBC. Donald Tusk lengyel kormányfő saját külügyminiszterét is kritizálta, amiért az exponálta magát a rendező védelmében. Tusk hangsúlyozta: „Az ügy szereplője egy jelentős filmrendező, de akkor is gyerekmolesztálásról van szó. Nem keverhetjük bele a politikát és a nemzeti érzelmeket.”
A filmvilág is megosztott a történtek megítélésében. Luc Besson francia filmrendező bírálta a francia–lengyel állampolgárságú rendező melletti feltétlen kiállást, Bo Zenga amerikai producer pedig azt mondta: őt erősen irritálja, hogy Hollywood szerint az erőszaktevő az áldozat. A Los Angeles Times arról számolt be, hogy a filmipar képviselőivel szöges ellentétben az amerikaiak túlnyomó többsége úgy véli, Polanskinak felelnie kell tettéért.
Ismert, hogy a filmművész ügyvédei az idén per-újrafelvételi kérelmet nyújtottak be védencük érdekében. Azzal érveltek: bár annak idején az ügyészség vádalkut kötött a magát bűnösnek valló rendezővel, David Tells ügyész azóta beismerte, hogy – tárgyaláson kívül – arra akarta rávenni a bírót, szabjon ki súlyos börtönbüntetést. A ma már nyugdíjas ügyész azonban most azt közölte: a már elutasított per-újrafelvételi kérelemben felhasznált lapnyilatkozata nem felel meg a valóságnak, ő nem próbálta befolyásolni a bírót.
Az ügy jogi megítélésén azonban mindez aligha változtat. Kaliforniában a Polanski által elkövetett bűntett nem évül el, és jogi szakértők szerint a filmrendező még rontott is a helyzetén azzal, hogy a rendelkezésére álló fellebbezési lehetőségek kiaknázása helyett évtizedek óta bujkál az amerikai igazságszolgáltatás elől.
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
