A BorsodChem (BC) együttműködő partnerének igen, többségi tulajdonosnak azonban nem fogadja el a főtulajdonos Permira-csoport a kínai Wanhua-csoportot, mert az jelenleg versenytársa a kazincbarcikai vegyipari cégnek – mondta el Wolfgang Büchele, a BC elnök-vezérigazgatója az MTI kérdésére. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) számára az a fontos, hogy a BorsodChem mindenkori tulajdonosa hosszú távon gondolkodjon, s garantálja a hazai munkahelyek megőrzését – közölte Mester Zoltán, az NFGM szakállamtitkára.
Christian Neuss, a Permira kockázatitőke-befektetési társaság partnere elmondta, hogy a BC eladósodottsága nagyrészt a válság következménye, s a gazdasági fellendülés egészségessé teszi majd a hitelek arányát. A tulajdonost képviselő partner közölte, hogy a BC-t finanszírozó banki hitelezők irányító testületében október 6-ig kell megállapodni a lejáró hitelekről, s ezt követően további mintegy egy hét áll rendelkezésre arra, hogy az alárendelt kölcsöntőke-hitelezőkkel, többek között a Wanhuával is megállapodjanak a nettó mintegy egymilliárd euró hitel átstrukturálásáról. Wolfgang Büchele utalt arra, hogy a hitelmegállapodás csúszása a beruházások elhalasztásához vezetett.
A Permira-alapok mintegy 9,6 milliárd euró vagyont kezelnek, s 3,8 milliárd euró vár új befektetésekre. A Permira már eddig is sokat fektetett a magyar cégbe: korábban 0,5 milliárd, most 80 millió eurót, s nincs szükség külső forrásra – válaszolta az MTI kérdésére Christian Neuss. Hozzátette, a hitelmegállapodás megoldja a BC finanszírozását. A Permira 2006-ban 1,1 milliárd euróért szerezte meg a BC-t. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mennyi időt szántak a megtérülésre, annyit mondott: a Permira még legalább három évig tulajdonos akar maradni – tette közzé az MTI. A BC-t hitelező mintegy 60 bank konzorciumának vezetője az UniCredit-csoporthoz tartozó HVB. A hitelezők között lenne a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is 100 millió euróval a munkahelyek megtartása miatt. A Yantai Wanhua Polyurethanes kínai társaság szeptemberben jelentette be, hogy stratégiai befektetőként érdeklődik a BorsodChem Zrt. iránt és tárgyalásokat folytatott a BC vezetőségével, a többségi tulajdonos Permirával, a magyar kormány tagjaival, illetve a banki és a köztes hitelezőkkel.
Ukrán kémbotrány: magyar újságírót is érinthet a nemzetbiztonsági vizsgálat
