Nemkívánatos a kínai tulajdonos

Hírösszefoglaló
2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BorsodChem (BC) együttműködő partnerének igen, többségi tulajdonosnak azonban nem fogadja el a főtulajdonos Permira-csoport a kínai Wanhua-csoportot, mert az jelenleg versenytársa a kazincbarcikai vegyipari cégnek – mondta el Wolfgang Büchele, a BC elnök-vezérigazgatója az MTI kérdésére. A Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) számára az a fontos, hogy a BorsodChem mindenkori tulajdonosa hosszú távon gondolkodjon, s garantálja a hazai munkahelyek megőrzését – közölte Mester Zoltán, az NFGM szakállamtitkára.
Christian Neuss, a Permira kockázatitőke-befektetési társaság partnere elmondta, hogy a BC eladósodottsága nagyrészt a válság következménye, s a gazdasági fellendülés egészségessé teszi majd a hitelek arányát. A tulajdonost képviselő partner közölte, hogy a BC-t finanszírozó banki hitelezők irányító testületében október 6-ig kell megállapodni a lejáró hitelekről, s ezt követően további mintegy egy hét áll rendelkezésre arra, hogy az alárendelt kölcsöntőke-hitelezőkkel, többek között a Wanhuával is megállapodjanak a nettó mintegy egymilliárd euró hitel átstrukturálásáról. Wolfgang Büchele utalt arra, hogy a hitelmegállapodás csúszása a beruházások elhalasztásához vezetett.
A Permira-alapok mintegy 9,6 milliárd euró vagyont kezelnek, s 3,8 milliárd euró vár új befektetésekre. A Permira már eddig is sokat fektetett a magyar cégbe: korábban 0,5 milliárd, most 80 millió eurót, s nincs szükség külső forrásra – válaszolta az MTI kérdésére Christian Neuss. Hozzátette, a hitelmegállapodás megoldja a BC finanszírozását. A Permira 2006-ban 1,1 milliárd euróért szerezte meg a BC-t. Arra a kérdésre válaszolva, hogy mennyi időt szántak a megtérülésre, annyit mondott: a Permira még legalább három évig tulajdonos akar maradni – tette közzé az MTI. A BC-t hitelező mintegy 60 bank konzorciumának vezetője az UniCredit-csoporthoz tartozó HVB. A hitelezők között lenne a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is 100 millió euróval a munkahelyek megtartása miatt. A Yantai Wanhua Polyurethanes kínai társaság szeptemberben jelentette be, hogy stratégiai befektetőként érdeklődik a BorsodChem Zrt. iránt és tárgyalásokat folytatott a BC vezetőségével, a többségi tulajdonos Permirával, a magyar kormány tagjaival, illetve a banki és a köztes hitelezőkkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.