Nemzetközi mentőakció vette kezdetét, hogy megmenekülhessen a börtöntől Roman Polanski, akit amerikai elfogatóparancs alapján szombaton vettek őrizetbe a zürichi repülőtéren, és kiadhatják az Egyesült Államoknak – jelentette a BBC. Miként megírtuk, a világhírű lengyel származású filmrendezőt 31 éve körözik az amerikai hatóságok, mert azzal vádolják, hogy leitatott, droggal elkábított és megerőszakolt egy 13 éves kislányt Hollywoodban. A várható súlyos büntetés elől Polanski Franciaországba szökött, s még akkor sem tért vissza Amerikába, amikor 2003-ban neki ítélték az Oscar-díjat A zongorista című filmjéért. Az elmúlt évtizedekben minden olyan országot igyekezett elkerülni, amelyiknek kiadatási egyezménye van az Egyesült Államokkal. Egyedül Svájccal tett kivételt, hogy a zürichi filmfesztiválon átvegye az életművéért odaítélt díjat, de az ünnepség helyett a rendőrök várták.
Lengyelországban – ahol éppen most hoztak törvényt a pedofilok ivartalanításáról – a hír döbbenetet és felháborodást váltott ki. Radek Sikorski külügyminiszter tegnap azt nyilatkozta a PAP lengyel hírügynökségnek, hogy Bernard Kouchner francia külügyminiszterrel közösen fordulnak majd Svájchoz és Hillary Clinton amerikai külügyminiszterhez a rendező érdekében. Frédéric Mitterrand francia kulturális miniszter azt mondta: „Mélyen sajnálom, hogy újabb megpróbáltatás vár valakire, aki annyi ilyet megélt már.” Arra utalt, hogy Polanski a krakkói gettó túlélője, feleségét, a várandós Sharon Tate színésznőt pedig 1969-ben meggyilkolta a Charles Manson vezette szekta. A miniszter szenvedélyesen ostorozta a „szörnyű Amerikát” is, amely szavai szerint most „megmutatta valódi arcát”. Szerinte „értelmetlen csapdába csalni és az oroszlánok elé vetni egy ilyen régi história miatt a nagy művészt”.
Polanski mellé állt a filmvilág sok tekintélyes képviselője is. Őrizetbe vétele és esetleges kiadatása ellen tiltakozott több lengyel filmrendező – köztük Andrzej Wajda –, Párizsban pedig petíciót írt alá többek között Costa Gavras, Ettore Scola, Giuseppe Tornatore és Monica Bellucci. A svájci filmrendezők szövetsége groteszk jogi tréfának és kulturális botránynak tekinti a történteket. Polanski ügyvédje a párizsi Le Figaro című lappal közölte: követeli ügyfele szabadon bocsátását, aztán pedig azért küzd majd, hogy ne adják ki Amerikának.
Eveline Widmer-Schlumpf, a svájci igazságügyi miniszter tegnap azt nyilatkozta, az Egyesült Államokkal kötött kiadatási egyezmény nem adott lehetőséget a mérlegelésre, őrizetbe kellett venniük a rendezőt. Később azonban a tárca bejelentette: ha nem hagyja el Svájcot, szigorú feltételekkel, óvadék fejében szabadon engedhetik.
A most 45 éves családanya, Samantha Geimer – vele létesített Roman Polanski 1977-ben tiltott szexuális kapcsolatot – arra kéri az amerikai igazságszolgáltatást, hogy szüntesse meg a filmes elleni eljárást. „Túléltem a dolgot, túltettem magamat rajta és kigyógyultam minden bajból, amelyet Polanski okozott nekem gyermekkoromban” – mondta az asszony.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
