Polanskit szabadon engedhetik

Lengyelország és Franciaország közösen szorgalmazza, hogy ne adják ki, és bocsássák szabadon Roman Polanski világhírű filmrendezőt, akit – pedofil-bűncselekmény miatt – amerikai elfogatóparancs alapján szombaton vettek őrizetbe Svájcban. A svájci igazságügyi tárca tegnap nem zárta ki, hogy a művészt óvadék ellenében elengedik, ha nem hagyja el az országot.

MN-összeállítás
2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemzetközi mentőakció vette kezdetét, hogy megmenekülhessen a börtöntől Roman Polanski, akit amerikai elfogatóparancs alapján szombaton vettek őrizetbe a zürichi repülőtéren, és kiadhatják az Egyesült Államoknak – jelentette a BBC. Miként megírtuk, a világhírű lengyel származású filmrendezőt 31 éve körözik az amerikai hatóságok, mert azzal vádolják, hogy leitatott, droggal elkábított és megerőszakolt egy 13 éves kislányt Hollywoodban. A várható súlyos büntetés elől Polanski Franciaországba szökött, s még akkor sem tért vissza Amerikába, amikor 2003-ban neki ítélték az Oscar-díjat A zongorista című filmjéért. Az elmúlt évtizedekben minden olyan országot igyekezett elkerülni, amelyiknek kiadatási egyezménye van az Egyesült Államokkal. Egyedül Svájccal tett kivételt, hogy a zürichi filmfesztiválon átvegye az életművéért odaítélt díjat, de az ünnepség helyett a rendőrök várták.
Lengyelországban – ahol éppen most hoztak törvényt a pedofilok ivartalanításáról – a hír döbbenetet és felháborodást váltott ki. Radek Sikorski külügyminiszter tegnap azt nyilatkozta a PAP lengyel hírügynökségnek, hogy Bernard Kouchner francia külügyminiszterrel közösen fordulnak majd Svájchoz és Hillary Clinton amerikai külügyminiszterhez a rendező érdekében. Frédéric Mitterrand francia kulturális miniszter azt mondta: „Mélyen sajnálom, hogy újabb megpróbáltatás vár valakire, aki annyi ilyet megélt már.” Arra utalt, hogy Polanski a krakkói gettó túlélője, feleségét, a várandós Sharon Tate színésznőt pedig 1969-ben meggyilkolta a Charles Manson vezette szekta. A miniszter szenvedélyesen ostorozta a „szörnyű Amerikát” is, amely szavai szerint most „megmutatta valódi arcát”. Szerinte „értelmetlen csapdába csalni és az oroszlánok elé vetni egy ilyen régi história miatt a nagy művészt”.
Polanski mellé állt a filmvilág sok tekintélyes képviselője is. Őrizetbe vétele és esetleges kiadatása ellen tiltakozott több lengyel filmrendező – köztük Andrzej Wajda –, Párizsban pedig petíciót írt alá többek között Costa Gavras, Ettore Scola, Giuseppe Tornatore és Monica Bellucci. A svájci filmrendezők szövetsége groteszk jogi tréfának és kulturális botránynak tekinti a történteket. Polanski ügyvédje a párizsi Le Figaro című lappal közölte: követeli ügyfele szabadon bocsátását, aztán pedig azért küzd majd, hogy ne adják ki Amerikának.
Eveline Widmer-Schlumpf, a svájci igazságügyi miniszter tegnap azt nyilatkozta, az Egyesült Államokkal kötött kiadatási egyezmény nem adott lehetőséget a mérlegelésre, őrizetbe kellett venniük a rendezőt. Később azonban a tárca bejelentette: ha nem hagyja el Svájcot, szigorú feltételekkel, óvadék fejében szabadon engedhetik.
A most 45 éves családanya, Samantha Geimer – vele létesített Roman Polanski 1977-ben tiltott szexuális kapcsolatot – arra kéri az amerikai igazságszolgáltatást, hogy szüntesse meg a filmes elleni eljárást. „Túléltem a dolgot, túltettem magamat rajta és kigyógyultam minden bajból, amelyet Polanski okozott nekem gyermekkoromban” – mondta az asszony.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.