Sólyom László határozhat az új Ptk.-ról

Az Országgyűlés elnöke tegnap megküldte Sólyom Lászlónak az új polgári törvénykönyv (Ptk.) szövegét – tájékoztatott a parlament sajtóirodája. Az államfőnek 15 napja van arra, hogy elemezze az 1200 paragrafusból álló kódexet.

2009. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvény általános vitáját márciusban fejezték be, majd a szeptemberi ülésszakra 350 módosító indítványt nyújtott be a kormányzat. A Fidesz és a KDNP szerint a nyáron átdolgozták a szöveget, valójában ősszel új törvényről rendezték meg a zárószavazást. Ez nem felel meg a házszabálynak. Az ellenzék kifogásolta azt is, hogy a 10 évig tartó kodifikáció befejezése előtt, 2007-ben a kormány menesztette az előkészítést végző szakmai bizottságot, és magához vonta, felgyorsította a jogalkotást. Véleményük szerint politikai célból tette ezt: a jelenlegi Ptk. elfogadásának ötvenedik évfordulóján, jövő május 1-jén szeretné bevezetni az új törvénykönyv egyes rendelkezéseit.
A köztársasági elnök várhatóan nem írja alá a Ptk.-t – vélik szakmai körökben. Sólyom Lászlónak döntenie kell: átküldi-e a törvényt előzetes kontrollra az Alkotmánybírósághoz, vagy visszaküldi megfontolásra a parlamentnek. Az Országgyűlés később elfogadja azt a 100 oldal terjedelmű rendelkezést is, amely a Ptk. hatályba lépéséről és fogalomrendszerének értelmezéséről szól (Ptké.). A kormány augusztus 3-i határozata szerint az új Ptk. életbe lépésének első időpontjaként a 100 oldalas jogszabályban 2010. május 1-jét kell megjelölni. A kormányhatározat 10 törvénycsomag és végrehajtási jogszabály kimunkálását is a minisztériumok kötelességévé teszi. Eszerint az új Ptk.-hoz kapcsolódva módosítani kell az anyakönyvről, az ingatlan-nyilvántartásról és az egyesületek és az alapítványok regisztrálásáról szóló jogszabályokat. Vagyis: ha az államfő most aláírja az új Ptk. szövegét, rövid időn belül a teljes magyar jogrendszer átalakul. Ugyanakkor a jogalkotási törvény azt írja elő, hogy a végrehajtási jogszabályokat az alaprendelkezésekkel együtt kell beterjeszteni. Ez nem valósult meg.
A Legfelsőbb Bíróság nem ért egyet azzal, hogy a Ptk. egy része jövő május 1-jén hatályba lépjen, mert a bírák addig nem tudnak felkészülni az ítélkezésre. Ezt Baka András jelentette ki egy tájékoztatón lapunk kérdésére válaszolva. A főbíró elmondta: közölte Draskovics Tibor igazságügyi miniszterrel, hogy a bírói kar számára 2011. január 1-je a hatálybalépés legkorábbi elfogadható időpontja. A Magyar Ügyvédi Kamara csatlakozik a bírák álláspontjához – tudtuk meg. Bánáti János elnök szerint nagyon nehéz lesz jövő május 1-jéig elsajátítani a törvényt. – A Magyar Közjegyzői Kamara szerint is lehetetlenül rövid idő állna a jogászok rendelkezésére – nyilatkozta Tóth Ádám elnök.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.