A törvény általános vitáját márciusban fejezték be, majd a szeptemberi ülésszakra 350 módosító indítványt nyújtott be a kormányzat. A Fidesz és a KDNP szerint a nyáron átdolgozták a szöveget, valójában ősszel új törvényről rendezték meg a zárószavazást. Ez nem felel meg a házszabálynak. Az ellenzék kifogásolta azt is, hogy a 10 évig tartó kodifikáció befejezése előtt, 2007-ben a kormány menesztette az előkészítést végző szakmai bizottságot, és magához vonta, felgyorsította a jogalkotást. Véleményük szerint politikai célból tette ezt: a jelenlegi Ptk. elfogadásának ötvenedik évfordulóján, jövő május 1-jén szeretné bevezetni az új törvénykönyv egyes rendelkezéseit.
A köztársasági elnök várhatóan nem írja alá a Ptk.-t – vélik szakmai körökben. Sólyom Lászlónak döntenie kell: átküldi-e a törvényt előzetes kontrollra az Alkotmánybírósághoz, vagy visszaküldi megfontolásra a parlamentnek. Az Országgyűlés később elfogadja azt a 100 oldal terjedelmű rendelkezést is, amely a Ptk. hatályba lépéséről és fogalomrendszerének értelmezéséről szól (Ptké.). A kormány augusztus 3-i határozata szerint az új Ptk. életbe lépésének első időpontjaként a 100 oldalas jogszabályban 2010. május 1-jét kell megjelölni. A kormányhatározat 10 törvénycsomag és végrehajtási jogszabály kimunkálását is a minisztériumok kötelességévé teszi. Eszerint az új Ptk.-hoz kapcsolódva módosítani kell az anyakönyvről, az ingatlan-nyilvántartásról és az egyesületek és az alapítványok regisztrálásáról szóló jogszabályokat. Vagyis: ha az államfő most aláírja az új Ptk. szövegét, rövid időn belül a teljes magyar jogrendszer átalakul. Ugyanakkor a jogalkotási törvény azt írja elő, hogy a végrehajtási jogszabályokat az alaprendelkezésekkel együtt kell beterjeszteni. Ez nem valósult meg.
A Legfelsőbb Bíróság nem ért egyet azzal, hogy a Ptk. egy része jövő május 1-jén hatályba lépjen, mert a bírák addig nem tudnak felkészülni az ítélkezésre. Ezt Baka András jelentette ki egy tájékoztatón lapunk kérdésére válaszolva. A főbíró elmondta: közölte Draskovics Tibor igazságügyi miniszterrel, hogy a bírói kar számára 2011. január 1-je a hatálybalépés legkorábbi elfogadható időpontja. A Magyar Ügyvédi Kamara csatlakozik a bírák álláspontjához – tudtuk meg. Bánáti János elnök szerint nagyon nehéz lesz jövő május 1-jéig elsajátítani a törvényt. – A Magyar Közjegyzői Kamara szerint is lehetetlenül rövid idő állna a jogászok rendelkezésére – nyilatkozta Tóth Ádám elnök.
Trump aláírta a törvénybe foglalt ígéreteit
