Sterilitással a pofozkodós ellen

Varga Klára
2009. 10. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valami megmozdult az MTV-ben: lapátra került A tv ügyvédje Juszt Lászlóval és a rég kiüresedett, evés közben beszélős műsor, az Á la Carte. Utóbbiak helyett jött három újdonság: a Nappali, a Hatórai tea és a Sztársáv.
A változással – bár Juszt László személye kétségkívül nagy teher volt a királyi tévé hátán – nem lett egyszerűbb az m1 és szerkesztőinek helyzete. Egy új tematikus műsort ugyanis könnyebb izgalmas, de mégis kiszámítható tartalommal megtölteni, mint egy magazinműsort, amibe „minden belefér”, ahol nagyobb az esély az ellaposodásra. Bár az sem elképzelhetetlen, hogy idővel a túl tág keretek közt létrejön egy karakteres vonulat, ami köré szerveződnek a műsorblokkok, és lesz benne tűz, lesz benne mozgás a néző és a műsorkészítők között. Ez a fajta elán, frissesség a Nappali című délelőtti műsorban már helyenként megvan, a délutáni testvér viszont már az idétlen címmel – Hat órai tea – megverte magát.
A műsorsáv megválasztása alapján valószínűsíthető szándék, hogy míg a két nagy kereskedelmi csatornán Joshi Bharat és Mónika kliensei püfölik egymást, a királyi tévén valami kulturált, nyugodt, színvonalas dolog történjen, például olyasmi, hogy Novodomszky Éva és az Operaház művészeti vezetője, Kovalik Balázs mindenféléről beszélgetnek. Közben megemlékezünk Kabos Lászlóról, aki – lévén elsőgenerációs holokauszt-túlélő – még nem feledte el, hogy ebben az országban azért nem volt mindenki antiszemita a vészkorszak idején, akadtak, akik elmaszkírozták, hogy hazaszökhessen a gettóból Sárvárra, ahol a nem zsidók is örültek annak, hogy él. Kállai István író, dramaturg, több Kabos-film forgatókönyvírója másra emlékszik: a Kádár-kor belső cenzúrájára, amellyel a szerinte bagatell külső cenzúrát kellett-lehetett kiváltani, meg arra, hogy a Horthy-korszakban viszont a rendőrségen kellett bemutatnia Nagy Endrének a Hitlerről szóló konferanszot. (Bár mások meg úgy emlékeznek a Horthy-korszakra, hogy jóval nagyobb volt a tényleges szólásszabadság, mint akár ma.)
Az Operaházról legendák, anekdoták hangzanak el, Radványi Dorottyával be is járjuk titkos tereit. Eléggé steril összességében, amit kaptunk, de nem kellemtelen. Igen ám, csakhogy az adás végén jön egy gyógyteás blokk, amit a cím indokol, a felépítés egyáltalán nem, pedig nagyon megnyerő, rátermett szakértőt találtak hozzá. Jó lenne, ha egy másik műsorban – akár állandó szereplőként – időt is kapna.
(Hatórai tea, m1, szeptember 28., 17.50.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.