Stratégia híján elúszó pénz

Dénes Zoltán
2009. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk információja szerint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. arra készül, hogy október végi határidővel felmondja a Magyar Nemzeti Ménesbirtok Kft.-vel tavaly megkötött földbérleti szerződését. A 812 hektárra vonatkozó termőföldbérleti lehetőséget még Mezei László vezetése alatt, tavaly nyerte meg a vagyonkezelő által kiírt pályázaton a ménesbirtok. Úgy tudjuk, hogy az MNV Zrt. arra való hivatkozással igyekszik felmondani az idén év elején életbe lépett bérleti szerződést, hogy a bábolnai ménesbirtok nem fizette ki a földhasználati díjat azon területek után, amelyeket egyébként kényszerből művelt. Az MNV Zrt. ugyanis a felszámolásba vitt Bábolna Zrt. által használt, mintegy 5500 hektárnyi termőföld kényszerhasznosítójaként a ménesbirtokot jelölte meg tavaly.
Vagyis hiába került kényszerből a méneshez a felszámolt részvénytársaság földje, annak ideiglenes vagyonkezelése miatt az MNV Zrt. 740 millió forintot követelt. Ezt végül lecsökkentette 265 millió forintra, ám a ménesbirtok azt sem tudta eddig kifizetni. Most pedig az MNV Zrt. erre való hivatkozással készül felmondani az év elején életbe lépett bérleti szerződését a ménesbirtokkal. Az MNV Zrt. agrárgazdasági igazgatóságának javaslatából érdemes kiemelni azt, hogy szerintük a 812 hektárra szóló bérleti szerződés megkötését „mind a politika, mind a közvélemény elismeréssel nyugtázta”. Azonban – folytatódik a jelentés – a lépés nem volt kellően átgondolt, gazdaságilag megalapozott, mivel a ménesbirtoknak nem volt forrása a haszonbérleti jog megszerzésére, valamint a terület megművelésére.
Mindezt érdemes az Állami Számvevőszék szemüvegén keresztül is értelmezni. A nem is olyan régen még a hazai mezőgazdaság zászlóshajójaként említett, azóta felszámolt Bábolna Zrt. esetében is hasonló megállapításokat tett az évek során az Állami Számvevőszék, vagyis hogy az évek során folyton változtak, és egyáltalán nem voltak átgondoltak a működtetési stratégiák. Érdekességként jegyezzük meg, hogy az adófizetők pénzéből az elmúlt bő évtizedben több mint 25 milliárd forintot költöttek a Bábolna Zrt. talpon tartására, a pénzek nagyrészt eltűntek, s újabb tartozások halmozódtak fel. Az Állami Számvevőszék 2006 tavaszán a Bábolna Zrt.-nél összesen 17,9 milliárd forintos vagyonvesztést tárt fel, két gazdaságánál pedig további 5,9 milliárdos „indokolatlan” veszteséget mutatott ki. Emiatt felelősségre vonást is sürgetett, ami azóta is elmaradt. Megkerestük a vagyonkezelőt is, ám lapzártáig nem reagáltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.