Varsó elítélte a szovjet inváziót

Munkatársunktól
2009. 10. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Élesen elítélte a lengyel parlament (szejm) tegnap közfelkiáltással elfogadott nyilatkozatban a 70 éve Lengyelország ellen intézett szovjet támadást, valamint a katyni mészárlást. Az MTI által is idézett dokumentum leírja, hogy a szovjet erők hadüzenet nélkül indítottak támadást Lengyelország ellen 1939. szeptember 17-én, és megjegyezi, hogy a Vörös Hadsereg bevonulásához az 1939. augusztus végi Molotov–Ribbentrop-paktum szolgált alapul. „Ezzel megvalósult Lengyelország negyedik felosztása; az ország áldozatul esett két totalitárius eszmének, a nemzetiszocializmusnak és a kommunizmusnak” – áll a parlamenti nyilatkozatban. A dokumentum elítélte a katyni mészárlást, „a népirtás jegyeit magán viselő háborús bűntettnek” nevezve a szovjet fogságba esett több tízezer lengyel – elsősorban főtisztek, tanárok, értelmiségiek – elleni rémtettet. A szejm nyilatkozata emellett kijelentette, Moszkvának fel kell tárnia és határozottan el kell ítélnie a sztálini diktatúra rémtetteit.
A lengyel döntés történelmileg nem egészen helytálló – mondta a most elfogadott nyilatkozatról az orosz RIA Novosztyi hírügynökségnek Alekszandr Djukov történész. Az orosz Nemzeti Emlékezés Alapítvány vezetője úgy véli, Lengyelországban jelenleg olyan, jól körülhatárolt csoportok irányítják az országot, akik keresik a Moszkvával való konfrontációk lehetőségét. „Az ilyen és ehhez hasonló lengyel megnyilvánulások messze vannak bármiféle ésszerűségtől, és egyszerűen csak oroszfóbiának lehet nevezni” – véli Djukov.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.