Zöldként kezeljük a kapcsolt energiát

E N E R G I AA megújuló energiák terjedésének ösztönzésére kitalált kötelező átvételi rendszer ma Magyarországon elsősorban a fosszilis forrásokon alapuló kapcsolt hő- és áramtermelést támogatja. Bár a szisztéma várhatóan jövő februárban megváltozik, a kapcsoltan energiát előállító cégek már most arról beszélnek, ha elveszik tőlük a támogatott átvételi tarifát, működésük veszteségessé válik.

Dékány Lóránt
2009. 10. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Október 1-jén a gázár csökkenése miatt változott az eredetileg a megújuló energiaforrások terjedését támogató kötelező átvételi tarifa (kát) mértéke. A némi ellentmondást magában hordozó mondatot az oldja fel, hogy nem a szél- vagy napenergiából nyert villamos energia átvételi ára változott meg, csupán a kapcsolt hő- és áramtermelésé. Utóbbi technológia ugyanis bár fosszilis forrásokból állít elő energiát, ezt mégis a „zölderőforrások” közé sorolják.
Eredetileg a távfűtőrendszer ellátására épült erőművek működéséhez először áramot kell előállítani, s így praktikus módon ezek az üzemek mindkét terméket értékesítik. Ennek „zöld” jellegét az adja, hogy a szakértők szerint míg ha a hőt és a villanyt külön termelnék meg, az 220 egységnyi energiát emésztene fel, míg a kettő vegyes előállításához csupán 170 egységre van szükség. Ugyanakkor ma már a kát-rendszerben átvett mennyiség csaknem háromnegyedét a kapcsolt termelés adja ki, s csupán a többin osztozik a szél-, a napenergia s a biomassza. Ráadásul tavalyhoz képest a kapcsoltenergia-előállítás kát-ban elszámolt mértéke 11 százalékkal nőtt. Ennek fő oka, hogy a Budapesti Erőmű egységei 2009. január 1-jétől bekerültek a támogatott átvételi körbe, hiszen ezek nélkül a kapcsolt termelés mennyisége 8,6 százalékkal elmaradt volna 2008 első hat hónapjától. Nem titok az sem, hogy bár alapvetően a távhőellátás érdekében települtek ezek az erőművek, ma már a kát miatt a nyereség nem a hőtermelésen, hanem az áramon van. Nem véletlen, hogy a szakmai szereplők úgy vélekednek: jelenleg gyakorlatilag bárhol megéri a kapcsolt termelés.
A Magyar Energia Hivatal (MEH) legutóbbi konferenciáján többször is szó esett arról, hogy a kát-rendszer valójában nem érte el a célját, hanem csak üzleti lehetőséget biztosít egy réteg számára. Ezért kérte az energiaügyi miniszter a hivatalt arra, hogy dolgozzon ki módosításokat a kát-tal kapcsolatban. A MEH szerint ezek februárig elkészülnek, s a módosítások várhatóan a kapcsolt termelés támogatásának csökkentéséről (is) szólnak majd.
Az emelt átviteli tarifa 2010 végén számos kapcsolt erőmű számára megszűnik, s a kát-rendszerbe csak bizonyos feltételek teljesülése mellett veszik majd vissza az energiatermelőket. – Ha a jelenlegi helyzetben megszűnne a kötelező átvételi tarifa a kapcsolt hő- és áramtermelőknél, akkor ezek az egységek mind veszteségesen működnének – jelentette ki Fekete Csaba, a KPMG szakértője az Energiainfo.hu legutóbbi sajtóklub-beszélgetésén.
Hasonlóan látja a helyzetet Bercsi Gábor, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság elnöke, aki szerint, ha a kát-ot egy az egyben – vagyis fűnyíróelv mentén – megszüntetnék, akkor vagy sok kapcsolt hőtermelő leállna, vagy pedig mintegy ötszörösére emelkedne a távfűtés alapdíja. Hozzátette, 2010. december 31-e után csak annak a kapcsolt hő- és áram-előállítónak kellene átvételi támogatást kapnia, amelynél a kapcsolt termelés haszna megjelenik a távhőszolgáltatásban is. Azt a termelőt pedig nem szabadna tovább a kát-rendszerben tartani, amely „lenyeli” az így keletkezett hasznot.
H. Szováti Miklós, a Győrhő Kft. ügyvezető igazgatója ehhez kapcsolódva kifejtette, jelenleg sok helyen nem csapódott le a távfűtésben a kapcsolt termelésből fakadó előny, mivel ezt a hasznot – amelyből a távhőrendszert lehetett volna fejleszteni – más szegmensben használták fel. Az igazgató rámutatott, a kát csak minimális mértékben érte el a célját. Közölte, a Győrhő a kötelező átvételi tarifa miatt minden egyes előállított kilowattórányi áramon a piaci árhoz képest több mint tíz forint többletnyereségre tesz szert. Ugyanakkor a társaság évi egymilliárd forintot veszítene, ha nem maradna benne a kát-körben, s ez valószínűleg be is döntené azt.
Kovács Lajos, a budapesti Főtáv vezérigazgatója szerint azt kellene megnézni, hogy hol van egyáltalán szükség a kapcsolt energiatermelésre, s ezután lehetne arról dönteni, hol érdemes támogatni ezt a technológiát. Negatív példaként említette azokat az erőműveket, amelyeket a magas áramátvételi tarifa miatt üzemeltetnek, miközben a keletkező hőt csak a kát-rendszerbe kerülés miatt adják el. Kovács Lajos ezenkívül azt várja el a MEH-től, hogy szigorúbban ellenőrizzék a kapcsolt erőművek hatásfokát, 75 százalék alatt ugyanis nem jár a kát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.