A mai technológia csúcsát jelenti, és a legmagasabb fokú automatizáltsággal működik mától az a bűnügyi DNS-laboratórium Budapesten, amely a kétszeresére növeli a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet (BSZKI) vizsgálatainak kapacitását. Franciaországhoz, Nagy-Britanniához és Hollandiához hasonlóan a rendőrség és az igazságügyi intézetek igyekeznek bevonni a magánszférát is a felderítési munkákba: a Budán található labort a GenoID Kft. építette és rendezte be, s azt a BSZKI üzemelteti – hangzott el a két szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján. Nyíri Miklós, a GenoID Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, a vállalkozás közbeszerzési eljárásban három évre nyerte el a munkát, s a kivitelezés után ellátja majd a laboratórium berendezéseinek szervizelését, és biztosítja a kutatásokhoz szükséges alapanyagokat is. Nyíri kiemelte, hogy az új berendezések és munkafolyamatok szinte teljesen automatizáltak, ami minimálisra csökkenti a genetikai minták szennyeződésének lehetőségét. Az új laboratóriumban évente háromezer bűnjelből nyerik ki és elemzik majd az elkövetők genetikai örökítőanyagát, de a BSZKI-ban eddig is működő műhely tovább üzemel.
A tájékoztatón más magas rangú rendőri vezetők mellett megjelent Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója, aki elmondta, az új berendezések és eljárások gyorsabbá és hatékonyabbá teszik a bűnüldözést. A tábornok ugyanakkor óva intett attól, hogy a szakemberek munkáját a témával foglalkozó amerikai bűnügyi sorozatok szereplőinek sikereihez hasonlítsa. Petőfi szerint a molekuláris biológia fejlődése sokat segített a bűnügyek felderítésében, de a televíziókban bemutatott eseteket eltúlozzák alkotóik.
A laboratóriumot Egyed Balázs, az intézmény vezetője mutatta be a sajtónak. A hagyományos biztonsági megoldások mellett a belépő dolgozók íriszellenőrzésen is átesnek, a vizsgálóhelyiségeket zsilipek választják el egymástól. A szakember külön szólt az Európában egyedülálló automata berendezésről, amely a DNS-t izolálja a mintákból. Egyed kiemelte: a technológia hatalmas fejlődésen ment át, ma már nemcsak vérből, hajszálból, hanem elemi nyomokból is biztos egyezést tudnak kimutatni a kutatók. Magyarországon 1992 óta használják a DNS-vizsgálatot a nyomozásoknál, az adatbázisban 76 ezer ember szerepel.

Ezt mondta Orbán Viktor Gyurcsány lemondásáról és válásáról