Bűnügyi labor nyílt Budapesten

High-tech bűnügyi laboratóriumot avattak fel tegnap Budapesten. Az Európában is egyedülálló berendezésektől a DNS-vizsgálatokkal járó nyomozások idejének rövidülését várják a szakemberek.

Csibra Tibor
2009. 11. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai technológia csúcsát jelenti, és a legmagasabb fokú automatizáltsággal működik mától az a bűnügyi DNS-laboratórium Budapesten, amely a kétszeresére növeli a Bűnügyi Szakértői és Kutatóintézet (BSZKI) vizsgálatainak kapacitását. Franciaországhoz, Nagy-Britanniához és Hollandiához hasonlóan a rendőrség és az igazságügyi intézetek igyekeznek bevonni a magánszférát is a felderítési munkákba: a Budán található labort a GenoID Kft. építette és rendezte be, s azt a BSZKI üzemelteti – hangzott el a két szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján. Nyíri Miklós, a GenoID Kft. ügyvezető igazgatója lapunknak elmondta, a vállalkozás közbeszerzési eljárásban három évre nyerte el a munkát, s a kivitelezés után ellátja majd a laboratórium berendezéseinek szervizelését, és biztosítja a kutatásokhoz szükséges alapanyagokat is. Nyíri kiemelte, hogy az új berendezések és munkafolyamatok szinte teljesen automatizáltak, ami minimálisra csökkenti a genetikai minták szennyeződésének lehetőségét. Az új laboratóriumban évente háromezer bűnjelből nyerik ki és elemzik majd az elkövetők genetikai örökítőanyagát, de a BSZKI-ban eddig is működő műhely tovább üzemel.
A tájékoztatón más magas rangú rendőri vezetők mellett megjelent Petőfi Attila, a Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója, aki elmondta, az új berendezések és eljárások gyorsabbá és hatékonyabbá teszik a bűnüldözést. A tábornok ugyanakkor óva intett attól, hogy a szakemberek munkáját a témával foglalkozó amerikai bűnügyi sorozatok szereplőinek sikereihez hasonlítsa. Petőfi szerint a molekuláris biológia fejlődése sokat segített a bűnügyek felderítésében, de a televíziókban bemutatott eseteket eltúlozzák alkotóik.
A laboratóriumot Egyed Balázs, az intézmény vezetője mutatta be a sajtónak. A hagyományos biztonsági megoldások mellett a belépő dolgozók íriszellenőrzésen is átesnek, a vizsgálóhelyiségeket zsilipek választják el egymástól. A szakember külön szólt az Európában egyedülálló automata berendezésről, amely a DNS-t izolálja a mintákból. Egyed kiemelte: a technológia hatalmas fejlődésen ment át, ma már nemcsak vérből, hajszálból, hanem elemi nyomokból is biztos egyezést tudnak kimutatni a kutatók. Magyarországon 1992 óta használják a DNS-vizsgálatot a nyomozásoknál, az adatbázisban 76 ezer ember szerepel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.