Klaus Johannis nagyszebeni polgármesterrel, a jelenlegi államfő, Traian Basescu ellen alakított koalíció kiszemelt miniszterelnök-jelöltjével ültek tegnap egy asztalhoz a politikai formáció vezetői, hogy egyeztessenek a romániai államfőválasztások december 6-i második fordulója után alakítandó kormány programjának alapelveiről. A második fordulóba ugyancsak bejutott szociáldemokrata Mircea Geoana és liberális szövetségese, Crin Antonescu a találkozón megerősítette, hogy előbbi győzelme esetén az erdélyi szász nemzetiségű elöljáró veheti át a kormányrudat Bukarestben, feladata pedig a gazdasági válság enyhítése lesz. A leendő Johannis-kabinet személyi összetételéről, programjáról egyelőre egyik fél sem árult el részleteket, így nem tudni például, hogy a liberálisok által támogatott, 16 százalékos egységes adókulcs megőrzését vagy a szociáldemokraták szorgalmazta progresszív adózást tartja-e szem előtt. Klaus Johannis megerősítette, hogy vállalja a miniszterelnöki tisztségre szóló jelölést, és közölte, kormánya nem szakértői, hanem politikai lesz, vagyis a pártok javasolnak jelölteket a tárcák élére, akik közül majd ő választja ki a minisztereket.
A romániai Német Demokrata Fórum elnöki tisztségét is betöltő politikus ugyanakkor leszögezte: feltételei között szerepel, hogy a kormányfői és a polgármesteri funkciót négy-hat hónapig párhuzamosan betöltse (a romániai törvények szerint kinevezése után tizenöt nappal választania kell a két tisztség között), de nem ragaszkodik hozzá, hogy mandátumát végigvigye a 2012-ben esedékes parlamenti választásokig.
Mindez megerősíti azt a vélekedést, miszerint a román balliberálisok csupán kampánycélból vetettek szemet Johannisra, akivel végre akarják hajtani a többek között 150 ezer közalkalmazott elbocsátásával járó megszorító intézkedéseket, hosszú távon azonban nem számolnak vele. Jelzésértékű ugyanakkor, hogy miközben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) egyoldalú támogatásáról biztosította a német politikust, a Markó Béla vezette alakulatot a tegnapi egyeztetésekből is kihagyták. A szövetség egyébként továbbra is ódzkodik egyértelműen kimondani, hogy a második fordulóban Geoanát támogatja, Markó a napokban is úgy nyilatkozott: az RMDSZ a Klaus Johannis-féle kormány mögé sorakozik fel.
Az alakulat kettős beszéde fokozza az erdélyi magyar közösség bizonytalanságát, hiszen miközben az RMDSZ-szel rivalizáló Magyar Polgári Párt nyíltan Traian Basescut támogatja, a Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács egyik jelölt mellett sem kötelezte el magát.
Eközben a romániai kampányt uraló közbeszédet továbbra is az foglalkoztatja, hogy valódi-e az a videofelvétel, amelyen Traian Baescu 2004-ben állítólag megüt egy kiskorút. Az incidenst tagadó államfő tegnap felkérte a bukaresti kriminalisztikai intézetet, vizsgálja meg, hogy külső beavatkozás során meghamisították-e a felvételt. Basescu különben egy tegnapi lapinterjúban szociáldemokrata ellenfele idei titkos moszkvai látogatásai kapcsán azt nyilatkozta: a Kreml támogatásáért cserébe Mircea Geoana román állami vállalatok – többek között a Romgaz gázszolgáltató – privatizálásához ígért közbenjárást politikai-gazdasági befolyással bíró orosz szereplőknek. A bukaresti gazdasági tárca egyébként tegnap elismerte, hogy az orosz Gazprom régóta szemet vetett a Romgazra.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése