Mi itt, Kelet-Európában a kontinens többi részénél jobban tudjuk, milyen kommunista diktatúrában élni. Mivel a második világháború után mindenáron meg akarták teremteni Európa békéjét, s a Nyugat kompromisszumot kötött a kommunista blokkal, a béke ára Közép-Európa népeinek szabadsága és függetlensége volt – jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke tegnap a romániai rendszerváltás huszadik évfordulója tiszteletére Temesváron rendezett forradalmi emlékhét ünnepi fórumán. A volt kormányfő hasonlata szerint Romániát és Magyarországot úgy köti össze a rendszerváltás és a történelmi ellentétek, mint a régi házastársakat. Orbán elmondta, a jelenlegi válságos időkben is lehetőséget lát Közép-Európa számára, hogy új szerepet vállaljon a közös történelem elősegítette öszszefogással, ennek gyakorlatba ültetése pedig a lengyelek, a magyarok és a románok közös felelőssége. Lech Walesa volt lengyel államfő arról beszélt, hogy a fejlődést fékező rendszert megbuktató generációnak hinnie kell az előtte álló további lehetőségekben.
Tőkés László a fórumon politikai szándéknyilatkozatot tett közzé, amely azt kéri az EU-tól: indítsa be a megfelelő eljárásokat egy olyan nemzetközi büntetőjogi rendszer kialakításának érdekében, amely lehetővé tenné a kommunizmus ideje alatt elkövetett bűnök, emberiségellenes cselekmények törvényes kivizsgálását és elítélését a nemzetközi jog normáinak megfelelően. A fórumot megelőző nemzetközi kerekasztal-beszélgetésen az EP-képviselő, a romániai rendszerváltás hőse köszönetet mondott mindazoknak, akik külföldről szövetségesként segítették a diktatúra megdöntését, kiemelve az MTV Panoráma című műsorának szerepét. Németh Zsolt arról beszélt, Európához csak a térségünkön belüli együttműködésen keresztül vezet az út, de a magyar térségpolitikát kellően összhangba kell hozni a magyar nemzetpolitikával. „Most eljött az a pillanat, amikor fel kellene ismernünk, hogy Európához csak az együttműködésen keresztül vezet az út” – hangoztatta a politikus, majd hozzátette: a következő magyar kormány elkötelezett célkitűzése, hogy az általa kitüntetett partnereknek nevezett Romániával és Lengyelországgal elmélyült térségi együttműködést alakítson ki. Gabriel Andreescu egyetemi tanár szerint nem véletlen, hogy a romániai forradalmat egy magyar indította el, hiszen Nicolae Ceausescu nacionalista, politikája elsősorban a magyar kisebbségen csattant. Pozsgay Imre volt államminiszter azt hangsúlyozta, miközben Magyarország „leadminisztrálta” a rendszerváltást, Romániának meg kellett küzdenie érte.
Két évtizeddel ezelőtt romániaiak tízezrei fogtak össze és álltak ki határozottan a szabadság és az egyenlőség mellett – áll Barack Obama üzenetében, amelyet a temesvári forradalom évfordulója alkalmából küldött Tőkés Lászlónak. Az amerikai elnök üzenetében úgy fogalmaz: amikor oly nagy szükség volt a változásra, az akkori események szereplői segítettek kikövezni a remény útját.
Elismerés Tőkésnek. Tőkés László tegnap megkapta a legmagasabb román állami kitüntetést, a Románia Csillaga érdemrendet. A Traian Basescu román államfő által adományozott elismerést Eckstein-Kovács Péter, az államfő kisebbségügyi tanácsadója adta át.
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok