Valamennyi romániai miniszterjelölt – igaz, némi meglepetésre – megkapta tegnap az átmenőjegyet a parlamenti szakbizottságok előtt tartott meghallgatáson, noha az ellenzéki szociáldemokraták és liberálisok korábban jelezték, nem támogatják a leendő kabinet tagjait. A Traian Basescu újraválasztott államfő által a múlt héten kinevezett Emil Boc miniszterelnök – aki október óta ügyvezető kormányt irányít – összesen tizenhét fős kabinetének gerincét a Boc vezette jobbközép demokrata-liberális párt (PDL) nyolc politikusa alkotja, négy tisztséget az RMDSZ kapott meg, öt tárcát pedig függetlenek irányítanak majd.
A kormányfő-helyettesi posztot betöltő Markó Béla RMDSZ-elnököt – mivel nem felel majd konkrét területért – nem hallgatták meg a parlamentben. A művelődési tárca élére kijelölt Kelemen Hunor a nemzeti kulturális örökség megőrzését, felújítását és kihasználását jelölte meg prioritásaként, fontosnak nevezte a kulturális és nyelvi sokszínűség tiszteletben tartását, támogatását. Boc egyébként pártja több politikusa, valamint az ortodox egyház nyomására máris csökkentette Kelemen hatáskörét: az egyházügyi államtitkárság a művelődési minisztérium alárendeltségéből átkerül a miniszterelnök hatáskörébe.
Kedvező elbírálást kapott Borbély László, a környezetvédelmi és Cseke Attila, az egészségügyi miniszteri poszt várományosa is. Borbély leszögezte: csak akkor adja jóváhagyását a verespataki aranybányaprojektre, ha az minden szempontból törvényesnek bizonyul, és ha „százegy százalékig” megbizonyosodik afelől, hogy a létesítmény nem károsítja a környezetet.
Vasile Blaga, a közigazgatási és belügyminisztérium leendő vezetője a szubszidiaritás megteremtésének, a helyi közösségek döntéshozatali és anyagi autonómiája bővítésének fontosságát hangoztatta. A Boc-kabinetről ma szavaz a román parlament.

Amikor a fiúk vödörrel jártak locsolkodni – fotókon a régi idők húsvétjai