Amikor György Ádám zongoraművész főszereplésével negyed hatkor megkezdődött a megnyitóünnepség, a nézőközönség durván fele még az arénán kívül a bebocsátásra várakozott. A kezdésre szerencsére már majdnem mindenki elfoglalta a helyét. A himnuszok alatt mintha felcserélődtek volna a szerepek. Az azeriek vigyázzállásban hallgatták a sajátjukat, a mieink pedig keleti szokásnak megfelelően szívre tett kézzel.
A két csapat játékosait mustrálva már ekkor különös látványt nyújtott a vendégek négyes számú játékosa, Sergio. Termetre inkább nehézsúlyú birkózónak tűnt, mint labdarúgónak, de később kiderült, jól bánik a labdával. A latinos hangzású néven pedig senki se lepődjön meg, ahogy az erősen sötétbarna bőrszínen se: Sergio, miként a tegnapi mérkőzésre benevezett négy társa, Brazíliában született.
Noha a magyar játékosok az elmúlt napokban fogadkoztak, hogy a közönség támogatása feldobja őket, kezdetben úgy tűnt, inkább bénítólag hatott rájuk. Az azeriek kezdték a meccset, s rögtön az első támadásukból gólt rúgtak. Majd egy percen keresztül adogattak Balázs Zoltán kapuja előtt, a mieink csak oldal berúgás (futsalban nincs bedobás) erejéig tudtak tisztázni. Ám a rögzített helyzetből Biro Jade kapásból bevágta az azeriek vezető gólját (0-1). Szerencsére gyorsan jött az egyenlítés. A 3. percben Gyurcsányi végzett el szabadrúgást a bal oldalról, Lódi belepiszkált a lövésbe, s így a labda a hálóban kötött ki (1-1). Sajnos ettől sem nyugodtak meg a mieink. Alapvetően kontrára játszottak, de talán túl passzívan, amikor pedig – az első félidőben háromszor – labdát szereztek, nem tudták végigvinni a támadást. A 13. percben Azerbajdzsán került előnybe. Biro Jade lövőcsel után tisztára játszotta magát, rásuhintotta a labdát, ami Balázsról kipattant, Sergiónak már nem volt nehéz dolga (1-2). Ezután Lódi lövésénél már mindenki gólt ünnepelt, ám a labda sajnos kívülről gabalyodott a hálóba. Majd Tóth Szabolcs rosszul csúszott be, Alves élt a kínálkozó alkalommal (1-3).
A szünetben tehát két góllal vezetett az ellenfél, de az ötvenszeres nagypályás válogatott Bognár György, aki futsalban is a legjobbak közé tartozott a kilencvenes években, nem csak ezért dohogott:
– Hazai közönség előtt mindig azt várom el a magyar válogatottól, hogy bátran támadjon. Ha már ezt nem merték kockáztatni a mieink, legalább szorosabban, több mozgással kellene védekezni, hogy legyen esély labdát szerezni. Mert ez így nem kontra-, hanem passzív játék.
Bognár kívánsága a tekintetben teljesült, hogy Lódiék a második félidőben teljesen más felfogásban fociztak. Rögtön előbb Lódi, majd Madarász került ziccerbe. Utóbbinak kapásból, jobb lábbal kellett volna a hálóba passzolnia, ám egylábas, s mire ballal átvette a labdát, már oda lett a lehetőség, a kapus átért, és hárította a lövést.
Helyzetből ezt követően sem volt hiány, ám a kaput sehogy sem sikerült bevenni. Négy perccel a vége előtt Kozma Mihály Balázs Zoltán helyett mezőnyjátékost – Trencsényit – küldött be, de a lehetőségek ezután is kihasználatlanul maradtak. Az óhajtott továbbjutást így szombaton Csehország ellen kell kihasználni. A szövetségi kapitány erre megvan minden esélyünk, noha a tegnapi teljesítményt ő is kritikusan értékelte:
– Úgy ítélem meg, hogy kiegyenlített mérkőzést játszottunk, de a gólokat az azeriek rúgták. A második félidőben helyzetek sokaságát dolgoztuk ki, de az utolsó passzoknál rendre rossz döntést hoztunk. Magam sem értem, hogy miért kezdtünk bátortalanul. Éppen ennek elkerülése érdekében a legrutinosabb játékosokkal álltunk fel, de az első, peches találat őket is megzavarta, s percekre visszavetette. A második félidőben nyújtott játék mégis feljogosít bennünket arra, hogy bízzunk a csehek legyőzésében.
Mi mást tehetnénk. Csütörtökön az azeri–cseh meccsen addig sem ártana a nagy különbségű, legalább háromgólos azeri siker.
A csoport: Azerbajdzsán–Magyarország 3-1 (3-1). Papp László Sportaréna, 6500 néző, jv.: Cumbo (olasz), Lamel (belga). Gólszerzők: Lódi (3.), illetve Biro Jade (1.), Sergio (13.), Alves (17.).

Lopott szavak, idegen gesztusok: hogyan értelmezzük Magyar Péter mondatait?