Éppen egy hónapja lapunk Két vállra fektetnék a Tuskirályt című cikkében már hírt adtunk arról, hogy a Magyar Birkózószövetséget (MBSZ) tizenhét éve vezető, egykori olimpiai, világ- és Európa-bajnok Hegedüs Csaba kihívót kapott Ritter Árpád személyében. A kétszeres Eb-győztes, vb-ezüstérmes közelmúltbeli szabadfogású klasszis és támogatói szólaltak meg akkor, majd egy hét múlva – a korrektség jegyében – az Indiából hazatért Hegedüs is. A jövő szombati tisztújító közgyűlés előtt tegnap a Rittert támogató Magyar Birkózóliga konferenciát szervezett, amelyen tájékoztatást adtak a szövetség és a liga január 6-i megbeszéléséről, a liga elnökségi tagjelöltjeiről, valamint a kihívó hivatalos programjáról. Kívülállóként a legnagyobb benyomást azt tette, hogy a társaságban megjelent a sportág legendáinak hosszú sora, s nyilván nem azért, hogy Hegedüsnek kikémlelje az ellenséget. Olimpiai bajnokok (Polyák Imre, Varga János, Növényi Norbert), világbajnokok (Komáromi Tibor, Rácz Lajos, Tóth István), ötkarikás ezüstérmesek (a felsorolt vb-győztesek mellett a mai legismertebb birkózónak titulált „celeb”, Bárdosi Sándor), vagy éppen Ritter kortársai közül Virág Lajos és Aubéli Ottó voksolt jelenlétével, esetleg szóban is az elnöki kihívó mellett. Nem lehet véletlen, ha egy sportág krémjének, múlt és jelen klasszisainak döntő többsége az egyébként sportolói eredményeiben elismert elnök riválisát támogatja.
Ami az elhangzottakat illeti, az MBSZ-szel történt január 6-i megbeszélésről szólva Csókás Tamás, a liga ügyvezetője, a szövetség elnökségi tagja („mindig kérdeztem, de soha nem kaptam választ”) elmondta, hogy az parttalan személyeskedésig fajult, Hegedüs nem is vett részt rajta („inkább kolbászt töltött Békéscsabán”), aki igen, az pedig nem volt döntési pozícióban. A liga a tisztújításon Ritter mögé felsorakoztatná többek között alelnökként az egykori szövetségi kapitányt, az FTC volt és jelenlegi szakosztályelnökét, Szőnyi Jánost, elnökségi tagként tizenegy olimpiai, vb- vagy Eb-aranyérmest, a most is résztvevő klasszisok mellett például az egyetlen eddigi magyar szabadfogású világbajnokot, Kovács Istvánt is.
A két aranyat hozott barcelonai olimpián szakvezető Szőnyi szerint a magyar birkózás 1992 óta sokat vesztett korábbi fényéből, Hegedüs tizenhét éves regnálása alatt tavaly született meg az első magyar vb-győzelem. (A fórumon Majoros István olimpiai aranyáról, s a többi világversenyes éremről nem tettek említést.) A megszólalók többsége kiemelte az utánpótlás siralmas helyzetét, azt, hogy csak 2600-an birkóznak az országban, s a 132 bejegyzett szakosztály közül csupán 72-ben folyik munka. Elhangzott, tisztújítás előtt eleve megszaporodnak a klubok, amelyek képviselői aztán „véletlenül” mind a jelenlegi elnököt támogatják. A legeredményesebb szakosztályok, például a Vasas viszont nem, vezetője, Bódi Jenő (nem mellesleg Európa-bajnok) plasztikusan úgy fogalmazott, a jó és a rossz harcában a jó oldalán szeretnének állni, s olyan dinamikus, nyílt, becsületes szövetségi irányítást képzelnek el, mint amilyen egyéniség Ritter Árpád. Aki elmondta, nem egyszemélyi vezetést képzel el, hanem erős és konstruktív elnökséget, és cáfolta, hogy megválasztása esetén kirúgná a válogatottak mellett működő edzőket. Erre a jelenlévő kötöttfogású és a női szakvezető, Struhács György, valamint Vatai László is megnyugodhatott, ha izgult egyáltalán.

Zöldhulladék égetése: ennyibe kerülhet, ha megszegjük a szabályt