Többéves halogatás után a román hatóságok nyíltan vállalták az erdélyi Verespatakra tervezett, hazai és nemzetközi környezetvédők által ellenzett aranybánya-beruházás megvalósítását. Az Emil Boc miniszterelnök vezette új kormány beemelte programjába, hogy a nemzeti ásványkincsek kiaknázásáról és értékesítéséről szóló stratégiája részeként, román és külföldi szakértői vélemények alapján újraértékeli a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai–román vegyes vállalat projektjét. A ciántechnológián alapuló bánya tervének kormányprogramba emelését először Adriean Videanu gazdasági és kereskedelmi miniszter harangozta be a napokban. Videanu szerint az Erdélyi-érchegységben nyugvó színesfémek kitermelését mihamarabb el kellene kezdeni, ugyanis a nemesfém világpiaci ára kedvez a beruházásnak. Szavait megerősítette Emil Boc is, hangsúlyozva: kormánya a nem energetikai ásványkincsek kiaknázása érdekében új országos stratégiát dolgoz ki, amelynek része a verespataki aranybánya-beruházás újraértékelése is.
A beruházás környezetvédelmi hatástanulmányának engedélyezési folyamatát két évvel ezelőtt Korodi Attila, a román kormány akkori környezetvédelmi minisztere függesztette fel. Furcsa egybeesés, hogy az engedélyezési eljárás kapcsán ugyancsak egy magyar politikusnak kell döntenie, az új Boc-kabinetben ugyanis Borbély László fogja irányítani a bukaresti zöldtárcát. Az RMDSZ-es Borbély úgy nyilatkozott: a továbblépés előtt tisztázni kell a jogi és környezetvédelmi feltételeket.
Szentesy Cecília, az RMGC műszaki igazgatója ugyanakkor az ésszerűség jelének nevezte a bukaresti kormány lépését. Lapunknak azt állította: a bánya tározóiban a cianid koncentrációja megfelelne az EU-normáknak. Ezt a környezetvédők cáfolják, és a beruházás óriási kockázataira hívják fel a figyelmet.
Kihúzták az ötös lottót