Mennyibe került a titkos vizsgálat?

A Magyar Nemzet kérésére az adatvédelmi biztos vizsgálatot indít az őszödi beszéd ügyében. Jóri Andrástól annak elemzését kértük, vajon miért cáfolja a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) főigazgatója a titokminiszter állításait. Szeretnénk megtudni, mennyi közpénzt fordítottak az őszödi beszéd kiszivárogtatásának vizsgálatára.

Kulcsár Anna
2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk múlt év decemberében egyidejűleg kereste meg Juhász Gábort, a polgári titkosszolgálatokat irányító minisztert és Balajti Lászlót, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatóját. Arról érdeklődtünk: hány munkatárs, milyen összegért vizsgálódott az őszödi beszéd kiszivárogatásának ügyében. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2006. május 26-án az MSZP zárt frakcióülésén, Balatonőszödön azt mondta: éjjel-nappal hazudtak és nem csináltak semmit. A tervezett megszorításokról sem tájékoztatták a választókat. A beszéd szeptember 17-i nyilvánosságra hozatala után Budapesten zavargások kezdődtek. Az eddigi adatok szerint a titkosszolgálatokat Szilvásy György, a kancellária akkori vezetője utasította a vizsgálatra.
A titokminiszter nevében most a Kormányszóvivői Iroda válaszolt megkeresésünkre. Eszerint a vizsgálatot a balatonőszödi kormányüdülő és a kormányzati személyek védelméért indították meg, mégpedig az államtitokról szóló jogszabály alapján. Úgy vélték, hogy Gyurcsány beszédének kiszivárogtatása kapcsán nem lehet jogsértést megállapítani. A szóvivői iroda arról is tájékoztatott, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal tud válaszolni arra a kérdésünkre: mennyi közpénzt fordítottak a vizsgálatra.
Szerkesztőségünknek írt levelében az NBH főigazgatója közölte: a hivatal által végzett konkrét műveleti munka államtitoknak minősül. A közpénzek felhasználásáról a Kormányszóvivői Iroda adhat felvilágosítást. A korábbi adatvédelmi biztos, Péterfalvi Attila 2006 októberében megállapította, hogy a miniszterelnöknek az ország helyzetét elemző beszéde közérdekű információ, az eleve a széles nyilvánosságra tartozik. Jóri András szintén a közérdekű adatok nyilvánosságáról szóló törvény alapján vizsgálódhat. A parlament nemzetbiztonsági bizottsága – az NBH felügyeleti fóruma – eddig nem indított hivatalos eljárást az őszödi beszéd ügyében.

MTV-ostrom. Egy letöltendő és hét felfüggesztett – 1 és 2 év közötti – börtönbüntetést szabott ki az MTV-székház három és fél évvel ezelőtti ostroma miatt a Pesti Központi Kerületi Bíróság tegnapi első- fokú ítéletében. Három vádlottat bizonyítékok, illetve bűncselekmény hiányában felmentettek. Az indokolás szerint az elítéltek mindegyike elkövette a közérdekű üzem működésének megzavarását, továbbá néhányuknál a rongálás vagy a hivatalos személy elleni erőszak bűncselekménye is bizonyítható volt. A letöltendő 1 év 4 hónapos szabadságvesztésre ítélt esetében a bíró megjegyezte, a vádlott előélete miatt nem lehetett felfüggeszteni a szabadságvesztést.
2006. szeptember 18-án este a Szabadság téren azt követően fajultak el az események, hogy a Kossuth téren, a Parlament előtt tüntetők egy csoportja a köztelevízióban be akarta olvastatni azt a petíciót, amely a nyilvánosságra került balatonőszödi beszéde miatt tiltakozók állásfoglalását tartalmazta. A felbőszült tömeg 29 millió forintos kárt okozott az MTV-nek. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.