Több mint egyharmadával ugrott meg tavaly a fizetésképtelenségi eljárások száma Magyarországon. A növekedés meghaladja az előző években tapasztalt mértéket, pedig a múltban mért számok is kiugróan magasak voltak nemzetközi összehasonlításban – derül ki a Coface Hungary friss elemzéséből. A nagymértékű növekedés okát a Coface abban látja, hogy az évek óta zajló magyar válsághoz hozzáadódott a nemzetközi krízis hatása is.
Az eljárások több mint fele felszámolás volt, ezek értéke harminc százalékkal nőtt meg az elmúlt évben. Végelszámolásból is sok van, ezen ügyek száma negyvennégy százalékkal gyarapodott tavaly. Nem javul a helyzet az igazi csődeljárások számát tekintve sem. Ezek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására, vagyis a cégek megmentésére irányulnak. Ilyen eljárásból 2009-ben a csődtörvény módosításának hatályba lépése után mindössze százhúsz indult el.
A legtöbb eljárást a húszmillió forintnál kisebb forgalmat bonyolító mikrocégek, valamint a húsz- és háromszázmillió forint közti éves árbevétellel bíró, a családi kereteket éppen hogy kinőtt cégek ellen folytatták le a hatóságok. A múlt évben ugyanakkor jelentősen megnőtt a fizetésképtelenné válás valószínűsége a nagyobb cégek körében is. Tavaly olyan cégek is eltűntek a süllyesztőben, amelyekről az összeomlást korábban senki nem feltételezte volna.
A legtöbb fizetésképtelenségi eljárás – az összes eljárás 24 százalékát – kereskedelmi vállalkozások, további húsz százalékát pedig építőipari cégek ellen indították a múlt évben. A kereskedők között leginkább a ruházati termékekkel, az élelmiszerekkel, valamint az építőipari termékekkel foglalkozó vállalkozások vannak veszélyben. Ezek mellett a turizmus, a vendéglátás, az ingatlangazdálkodás, a gépjárműipar hordoz magában nagy kockázatot. Tavaly a legtöbb eljárásra a fővárosban, Pest megyében, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében került sor. Budapesten az eljárások negyven, Szabolcsban pedig hat százalékát indították el. Nógrád megyében 82, Budapesten 66, míg Borsodban 64 százalékkal ugrott meg a fizetésképtelenség miatt elinduló hatósági intézkedések száma.

Tseber Roland úgy aggódik a magyarokért, hogy nem tartotta fontosnak a magyar állampolgárságát