Rendkívül szigorú törvényt fogadott el még tavaly novemberben a brit parlament. A jogszabály a jelenleg 15 éves vagy annál fiatalabb korosztály számára élethosszig tartó tilalmat vezetne be a cigarettavásárlásra. Emellett jelentősen korlátozná az e-cigaretták reklámozását és értékesítését, különös tekintettel a fiatalokat célzó ízesítésekre és csomagolásra.

Beltérben már évek óta tilos dohányozni Nagy-Britanniában, a jogszabály azonban ezt a tilalmat is kiterjesztené bizonyos kültéri területekre, például a játszóterekre.
A jogszabálynak az eldobható e-cigaretták árusításának tilalmáról szóló része június elsejével lép hatályba, ami szabályos pánikot váltott ki azok körében, akik az elmúlt években a dohányzásról áttértek az e-cigaretták használatára. Szabályos felvásárlási rohamba kezdtek a tiltás életbe lépése előtt.
Bár az e-cigaretta egészségesebb alternatívának számít a hagyományos dohánytermékekkel szemben, félő, hogy nikotinfüggőséghez vezethet.
A drasztikus tilalommal a brit kormány csökkenteni szeretné a környezetre gyakorolt hatást (tavaly hetente körülbelül ötmillió eldobható e-cigarettát dobtak ki), valamint csökkenteni szeretné a gyermekek és fiatalok körében az e-cigaretta használatát.
Hogy mennyire lesz sikeres a tilalom a gyakorlatban, az egyelőre kérdéses. Egy a témában készült felmérés szerint a jelenleg eldobható e-cigarettát használók 49 százaléka mondta azt, hogy más típusú, újratölthető eszközökre fog átállni, 16 százalékuk tervez teljesen felhagyni az e-cigarettázással, 11 százalék viszont inkább megkerüli a jogszabályt, és külföldre utazik legálisan e-cigarettát vásárolni.
A legaggasztóbb, hogy a megkérdezettek 18 százaléka úgy nyilatkozott, ha nem tud hozzájutni az eldobható e-cigarettához, inkább visszatér a dohányzáshoz.
Márpedig a dohányzás naponta százhatvan új rákos megbetegedést okoz Nagy-Britanniában, így nagy szükség lenne arra, hogy minél több embert tudjanak rávenni a káros szokás elhagyására.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)