A cigány, nem cigány együttélés nem volna ilyen problematikus, ha az MSZP holdudvarához tartozó kisebbségi vezetők nem érezték volna meg a pénz szagát. E szavakkal kommentálta Farkas Félix, az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) tagja, a Lungo Drom Borsod megyei elnöke azt, ami múlt pénteken történt Kolompár Orbán „háza táján”. Farkas nem érti, miért nincs még előzetes letartóztatásban az első számú romavezető, aki szerinte „csak a feszültséget gerjeszti a társadalmi rétegek között, miközben a cigányság pénzét saját céljaira használja fel”. Amint azt előző számunkban megírtuk, múlt pénteken házkutatást tartottak az OCÖ Dohány utcai székházában, valamint a szintén Kolompár vezetése alatt álló MCF Roma Összefogás Párt budapesti irodáján és kiskunmajsai lakásán. Annyi iratot foglaltak le a három helyszínen, amennyi egy kisebbfajta papírgyűjtési akció eredményének is beillene. A vám- és pénzügyőrség és a kecskeméti ügyészség munkatársai jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének gyanújára hivatkoznak egyelőre ismeretlen tettes ellen. Annyi bizonyos, Kolompár ellen éppen ez az egyik vád, ami miatt a Kecskeméti Városi Bíróság előtt áll. A per februárban folytatódik.
Ami az egyre kétesebb hírbe kerülő Kolompárék MSZP-elkötelezettségét illeti, annak egy utóbbi példája, hogy Lendvai Ildikó szocialista pártelnök és vezetőtársai tavaly október 26-án berendelték magukhoz a parlamentbe az OCÖ és az MCF Roma Összefogás Párt elnökét. Kolompár elmondása szerint arról egyeztettek zárt ajtó mögött, hogy miként lehetne helyreállítani a baloldali koalíciós többséget a cigány önkormányzatban. „Csodák csodájára” a tárgyalás után a renitens képviselők visszaáramlottak a baloldali cigány koalícióhoz.
Lapunknak tegnap Nyakó István MSZP-szóvivő azt mondta, egyelőre reménykednek abban, hogy a kisebbségi vezető tisztázza magát. Addig úgy tárgyalnak vele, mint legitim kisebbségi vezetővel. Teleki László, a miniszterelnök MSZP-s romaügyi megbízottja érdeklődésünkre úgy döntött, az új ügyet nem kívánja kommentálni, mondván, Kolompár korábbi, „előrehaladottabb” ügyeiben már megfogalmazta véleményét. Teleki László akkor azt mondta el lapunknak: a vádlott OCÖ-elnöknek le kellene mondania, mert csak fokozza a társadalom egy részében kialakult előítéletet a cigányság iránt.
Daróczi Sándorné, az Országos Cigány Önkormányzat pénzügyi bizottságának volt elnöke, Kolompár korábbi híve megkeresésünkre kifejtette: „Ugyancsak szerteágazó ügy kerülhetett felszínre, hiszen nemcsak az Országos Cigány Önkormányzat, hanem az MCF pártirodáira is kiterjed a nyomozás.” Elmondta: szakbizottsági elnökként csaknem egy éven keresztül próbált belelátni az OCÖ-ben folyó üzelmekbe, de ez nem sikerült, mert sosem kapta meg a kért dokumentumokat. – Most már jobban értem, miért akadályozták munkám elvégzését tűzzel-vassal – folytatta. – Ismételten igazolva látom, hogy valaha el kellett hagynom a roma önkormányzatiság hitelét is erodáló Kolompár Orbán civil szervezetét és választási koalícióját.
Lakatos Attila Borsod megyei vajda azt üzente az OCÖ-elnöknek, ne használja fel mentelmi joga megszerzésére az etnikai párt elindítását a választáson, ne használja családi üzelmeihez díszletül a cigány kisebbséget, ha kell, emelt fővel vonuljon a börtönbe.
Újabb helyszínről dobatta ki Magyar Péter a testőreivel a HírTV stábját