Szellőző cipők busás állami támogatásból?

Egyetlen magyar cégnek ítélt  oda tavaly a gazdasági tárca egyedi támogatást, ám az is olyan társaság, amelyiknek sem gyára, sem alkalmazottja nincsen. A vállalkozás szellőző cipőket készítene a 420 millió forintos vissza nem térítendő juttatásért, ám a gyártás érdekében még semmi nem történt.

Szabó Eszter
2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cipőgyártásra kapott százmilliókat egy bonyhádi cég az államtól tavaly. Az egyedi kormánydöntéssel meghozott támogatásról még tavaly májusban írták alá a szerződést, ám azóta egy kapavágás nem történt, sőt a gyártás tervezett helyszínét más célokra értékesítették. Ráadásul ez volt az egyetlen teljes magyar tulajdonban álló cég, amelyik tavaly vissza nem térítendő támogatásban részesült, emellett külföldiek kaptak milliárdokat. Rejtély, milyen szempontok alapján ítélte oda a kabinet a 420 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatást a bonyhádi Bar & Co Kft.-nek.
*
A gazdasági tárca hivatalos indoklása szerint a pénzt cipőgyártásra, ezen belül 864 új munkahely megteremtésére biztosították, csakhogy, mint lapunk kinyomozta, a bonyhádi cégnek sem gyára, sem alkalmazottai nincsenek, és a támogatás tavaly májusi elnyerésének időpontjában is ugyanez volt a helyzet. A kormánydöntés nyertesét amúgy meglehetősen nehéz elérni. A központi nyilvántartóban megadott telefonszámukon egy budapesti cég jelentkezett be, tagadva, hogy bármi közük van a Bar & Co. Kft.-hez. Mint mondták, már többször kérték a nyilvántartót, hogy ne adják meg számukat a bonyhádi céget keresőknek. Az interneten található faxszámmal is gondok vannak: a cipős cég helyett a bonyhádi Tescónál csöng ki a hívás.
A támogatási szerződés aláírása óta több mint nyolc hónap telt el, ám a 10,9 millió eurós (csaknem 30 milliárd forintos) beruházás érdekében egyetlen kapavágás nem történt, sőt időközben a gyártás tervezett helyszínét másnak adták el. Bár a gazdasági tárca lapunkhoz eljuttatott válaszában azt állította, hogy a támogatást elnyerő Bar & Co. Kft. meg kívánja vásárolni a leállított bonyhádi cipőgyár létesítményeit, ezt az ingatlant ma még részben tulajdonló Bony Szolgáltató Szövetkezet cáfolta. Lukács Béla, a társaság elnöke a Magyar Nemzetnek tegnap úgy fogalmazott: a Bar & Co. hat évig hitegette őket a létesítmény megvásárlásával, ám az üres ígéretekből tavaly elegük lett, és a valamikori cipőgyár egy részét eladták az evangélikus egyháznak és gimnáziumnak. Hozzátette, a szövetkezet 2008-ban már 178 millió forintért is hajlandó lett volna eladni a Bar & Co. Kft.-nek a teljes ingatlanegyüttest, ám fogadkozásokon kívül mást nem kaptak.
Azt, hogy sem gyártási helyszínük, sem alkalmazottaik nincsenek, maga Baricz István, a Bar & Co. Kft. tulajdonosa is elismerte lapunknak, s azt sem tagadta, hogy a korábbi bejelentéseik alapján tavaly október óta 180 főt kellene foglalkoztatniuk a szellőző cipőket gyártó üzemükben. A mostani helyzetet Baricz a 22-es csapdájának nevezte, mert a gyártás megkezdéséhez szükséges önerőt cége nem tudta biztosítani. Önerő nélkül a korábban megígért bankhitelt nem kapták meg, így sem gyártelepet, sem gyártósort nem tudtak venni. Mint fogalmazott, a sportcipőket forgalmazó világcégek csak az általa feltalált szellőző cipők licencjogai után érdeklődnek, termelni nem akarnak hazánkban.
A gazdasági tárca tavaly májusban jelentette be, hogy Bonyhádon hamarosan megkezdődik a felső kategóriás cipők gyártása. Mostani válaszában a szaktárca már azt írja: a támogatás folyósítására csak akkor kerülhet sor, ha megkezdődik a beruházás, és a tényleges költségeket a beruházó számlákkal igazolja. A Bar & Co. helyzete azért különleges, mert ez az egyetlen teljes magyar tulajdonban álló cég, amelynek tavaly vissza nem térítendő támogatást ítéltek oda egyedi kormánydöntéssel. Mint ahogyan lapunk korábban megírta, 2009-ben összesen 12 cég kapott ilyen dotációt, ebből 11 külföldi érdekeltségű, a támogatottak zöme pedig multinacionális vállalkozás.
A bonyhádi cipőipar az elmúlt években csak leépítést élt meg: a Salamander után 2008 októberében a Mebona Kft. jelentette be a gyártása megszüntetését. Mára a településen és környékén csak néhány kisebb cég foglalkozik még cipőgyártással.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.