Velocipéden Körmendről Turinba

Elbe István
2010. 01. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kerékpározás minden művelt államban már annyira kifejlődött, hogy „status in statu” [állam az államban]. Ez nem hiba, ez csak előny. Nálunk is ilyenképpen kell ennek lennie – állapította meg Udvary Feri a magyar kerékpározás hajnalán, 1891-ben. Kijelentése több emberöltő elteltével sem veszített időszerűségéből. A lelkes körmendi fiatalember a maga korában és környezetében mindent elkövetett ennek a sportágnak a népszerűsítéséért. 1889-ben sportegyesületet alapított Körmenden (Vasparipa Egylet), és még ugyanabban az évben öccsével, Jenővel velocipéden elkarikáztak a párizsi világkiállításra. És ha már nyeregben voltak, hazafelé kis kitérőt tettek Turinba, hogy az agg kormányzó előtt tisztelegjenek. Kalandos útjukról Udvary 1891-ben Körmendtől-Párisig kerékpáron és vissza Turinnak címmel gazdagon illusztrált könyvet adott ki, amelyben részletesen elmeséli találkozásukat Kossuthtal.
Vállalkozásuk abban a korban komoly sportteljesítménynek számított, hazatértük után Körmend városa hősként ünnepelte őket, tettük jelentős mértékben hozzájárult a körmendi Kossuth-kultusz fellángolásához, amely végül 1907-ben közadakozásból felállított Kossuth-szoborban teljesedett ki. Erről bővebben olvashatunk Kondicsné Kovács Éva tollából a Körmendi Figyelő X. évfolyamának 5. számában.
A könyvből megtudhatjuk, hogy a turini remete atyai jóindulattal fogadta a körmendi fiúkat, megdicsérte egyenruhájukat, örült annak, hogy a magyar fiatalság fogékony a testedzésre, kicsit polemizált a „vasparipa” megnevezés sutaságán, de miután az idősebb Udvary fivér felvilágosította, hogy a kerékpár szó azért nem alkalmas ennek a szerkezetnek a megjelölésére, mert vannak háromkerekű típusok is, elfogadta ezt a kifejezést. Kossuth búcsúzóul mindkettejüket megajándékozta saját kézjegyével ellátott arcképével.
Kossuth születésének kétszázadik évfordulója alkalmából a Magyar Nemzet 2002. augusztus 31-i számában Kő András tollából jelent meg egy közvetlen hangvételű ismertető Vasparipával Kossuth Lajoshoz címmel az elfelejtett útleírásról. Ebben az újságíró feleleveníti a könyvvel és szerzőjével való találkozását: „Egy nyugalmazott főorvos, Filep Aladár telefonált, hogy olyan útleírás van a birtokában, amelyet a Széchényi Könyvtárban sem találok meg. Ha érdekel, kölcsönadja. […] Így kezdődött az ismerkedésem Udvary Ferivel…” A főorvos úr jó szimatát dicséri, hogy valóban különleges kötetről van szó, de abban tévedett, hogy a nemzeti könyvtár nélkülözné ezt a művet. A könyvgyűjtő, könyvszerető Kossuthnak köszönhetően a könyvtár állományában jelenleg is megcsodálható Udvary Feri magaskerékpárján feszítő daliás alakja. A körmendi ifjú ugyanis rajongását és háláját azzal fejezte ki, hogy könyvének díszkötésbe öltöztetett, dedikált példányát hódolatteljes levél kíséretében elküldte az agg kormányzónak. Bár a könyvben több fotója is szerepel, ráadásként a kötéstábla belső felébe egy eredeti fényképfelvételt is beillesztett magáról.
Kossuth esetében szándékosan kerültük a bibliofil kifejezést, mert nem a szó klasszikus értelmében gyűjtötte a könyveket. Mindig az érdeklődésének és ízlésének megfelelőt igyekezett beszerezni, de a betöltött társadalmi-politikai szerepénél fogva jelentős mennyiségű könyvet kapott ajándékba. Tisztelettel legyen mondva, hogy minden kötetet elrakott a könyvtárába, függetlenül annak értékétől vagy tartalmi színvonalától. És nemcsak a könyveket őrizte meg, hanem a kísérőjükként küldött leveleket is. Ennek köszönhetően olvashatjuk Udvary Feri Kossuthoz írt sorait, amelyet eredeti formában, szöveghűen közlünk:

„Szombathely 1892 május 30.
Kormányzó Ur!
Ezernyolcszáznyolcvankilenczben Jenő öcsémmel Körmendtöl, Párisba, Turinba, és vissza bycikliztem. Erre a nagy utra, abból a gondolatból meritettem a lelki erőt, hogy kormányzó urban, a magyarok apostolát szinről szinre láthatom.
Hő vágyam Istennek kegyéből teljesült. A távolban lévő országokat bejártam, Kossuthot a nagyot láttam.
Fiatal vagyok, de e nélkül nem tudtam volna arra a megmásíthatatlan igére gondolni, hogy »porból lettél, s porrá lész.«
A merész terv kiviteleért a sportvilág által ismert érem jelzi az elismerést; de ezt, csak az szentesítheti, ha kormányzó urnak az utamról irt munkát abban a reményben küldhetem meg, hogy azt atyai joindulatával fogadja.
A midön még a közelgő születési évfordulóra, viruló egészséget, és boldogságot kivánok,
maradok hazafiui tisztelettel Udvary”

Néhány héttel Kossuth hamvainak hazahozatala után hazaérkeztek könyvei is, amelyeket élete utolsó napjaiban adott át a magyar nemzetnek. A gondosan leltárba vett és beládázott köteteket a Nemzeti Múzeum Széchényi Könyvtárába szállították, ahol a szerződésben foglalt kötelezettség alapján a mai napig külön kezelt gyűjteményként, Kossuth Lajos könyvtára felirat alatt őrzik. Udvary Feri könyve és levele a 903-as leltári számon került nyilvántartásba.
Tapasztalhatjuk, hogy Körmend városa is tisztelettel gondol a bátor biciklitúrázóra, és ápolja emlékét, múzeumában őrzi a Vasparipa Egylet alapítólevelét és az egyletzászlót, valamint Udvary Feri könyvét és velocipédjét. Hasonló módon ápolja a Kossuth-kultuszt is. Legfényesebb bizonyíték erre, hogy a Horvay János által alkotott szobrot száz évre rá, 2007-ben restauráltatta és ünnepélyes keretek között újra felavatta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.