Furcsának és szokatlannak nevezte a Velencei Bizottság háromtagú küldöttségének vezetője, Sergio Bartole szlovákiai vizsgálódásukat a szlovák nyelvtörvény kapcsán. Az Európa Tanács (ET) független jogi szakértői testülete az olasz bíró szerint ez idáig a kisebbségi nyelvek védelmében foglalkozott valamely tagállam jogszabályával, ez az első eset, amikor a többségi nyelvvel kapcsolatos törvény hatásait kell elbírálniuk.
A kétnapos látogatás zárónapján, tegnap Dunaszerdahelyen a város vezetőivel és magyar intézményeinek képviselőivel tárgyalt a nyelvtörvény hatásairól a küldöttség, amelyet Miroslav Lajcák külügyminiszter hívott meg Szlovákiába, hogy az ET is igazolja a törvény „legitim voltát, amely nem korlátozza a kisebbségi nyelvek használatát”. A küldöttség a külügyi tárcavezetőn kívül találkozott Marek Madaric kulturális miniszterrel, Dusan Caplovic kisebbségi jogokért is felelős kormányalelnökkel, de a civil szervezeteket tömörítő szlovákiai magyar kerekasztal képviselőivel, a Magyar Koalíció Pártja (MKP) vezetőivel és Bugár Bélával, a Most-Híd szlovák–magyar párt elnökével is. A Velencei Bizottság tagjai nem adtak tájékoztatást megbeszéléseikről, csak annyit mondtak el, jelentésük kidolgozásához – amely várhatóan három hónapon belül készül el – még számos dokumentumot át kell tanulmányozniuk.
Csáky Pál, az MKP elnöke bízik abban, hogy ezen dokumentumok közé tartozik majd a kisebbségi nyelvhasználati törvény is, mert „csak így válik láthatóvá, a nyelvtörvény elfogadásával megbillent az egyensúly a többségi és a kisebbségi nyelvhasználat feltételei között, s a nyelvtörvény módosítása nélkül nem lehet hatékony kisebbségi nyelvvédelmi törvényt kidolgozni”. Csáky lapunknak elmondta: az MKP kilenc különböző elemzést adott át a küldöttségnek a nyelvtörvényről, de felhívta a bírák figyelmét arra is, hogy Szlovákia „önszántából csatlakozott a regionális vagy kisebbségi nyelvek kartájához, a ratifikáció során maga határozta meg, mely pontokat alkalmazza a kisebbségi nyelvhasználat garantálására, ám azóta egyetlen törvény sem született vagy módosult annak érdekében, hogy nemzetközi kötelezettségét teljesítse az ország”.
Befogadás. Szlovákia három személyt fogad be a bezárásra ítélt guantánamói börtöntáborból – jelentette be Miroslav Lajcák szlovák külügyminiszter a kormány ülése után kedden Pozsonyban. A három személyt Szlovákia saját maga választotta ki. Lajcák közölte, hogy a három kiválasztott fogoly nem bűnöző, és egyiket sem vádolták meg vagy ítélték el terrorizmus miatt. (MTI)

Magyar szavak, amiket szinte senki sem ismer – Ön tudja mit jelentenek?