Így teszi tönkre magát Európa Ukrajna miatt

Európa új stratégiákat fontolgat Ukrajna megsegítésére. Az egyik lehetőség szerint az európai országok közvetlenül vásárolnának amerikai fegyvereket, majd továbbítanák azokat Kijevnek. Ez a megoldás fenntarthatná Ukrajna harcképességét, miközben demonstrálná a háborúpárti Európa elkötelezettségét. Emellett az EU újabb szankciókat is tervez Oroszország ellen. A bíróság által elítél Ursula von der Leyen és az általa vezetett Európai Bizottság mindent megtesz, hogy gyorsított ütemben az Unió tagja legyen a háborúban álló ország, mit sem törődve azzal, hogy járványok, bűnbandák és illegális fegyverek szabadulnának rá a kontinensre. Brüsszel az európai emberek pénzét is Ukrajnába küldené.

2025. 05. 25. 8:05
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háborúpárti európai vezetők lázasan keresik a megoldást arra, hogyan biztosíthatnák Ukrajna folyamatos fegyverellátását, miközben Donald Trump amerikai elnök a békéért dolgozik. Az egyik lehetséges opció Brüsszel számára az amerikai fegyverek vásárlása, írja a Bloomberg.

Ukrajna több mint három éve szenved a háború miatt (Fotó: AFP)
Ukrajna több mint három éve szenved a háború miatt (Fotó: AFP)

Ukrajna pénzelése elsődleges Brüsszel számára

Európa sem elegendő fegyverkészlettel, sem gyártási kapacitással nem rendelkezik ahhoz, hogy pótolja az amerikai szállítmányok hiányát. A Fehér Ház pedig elutasította Európa kérését, hogy fokozzák a nyomást Vlagyimir Putyin orosz elnökre az azonnali tűzszünet érdekében további szankciókkal, teszi hozzá a lap.

Egyre nagyobb támogatást kap közben az az elképzelés, hogy Európa vásároljon több amerikai fegyverrendszert, majd küldje tovább azokat Ukrajnának. Azaz az európai emberek pénze végül a fronton füstöljön el. A nehéz gazdasági helyzetben lévő Európai Unió és a bíróság által elítélt Európai Bizottsági elnök, Ursula von der Leyen mindent megtenne Ukrajna támogatásáért, még akkor is, ha a tagállamok számára okoz ezzel bajt. Mint arról lapunk korábban beszámolt, járványok, bűnbandák szabadulhatnak Európára, ha Brüsszel gyorsított ütemben ad uniós tagságot Kijevnek. 

Andrew Weiss, a Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért agytröszt alelnöke így vélekedik a helyzetről: 

Nem teljesen világos számomra, mennyire lenne rossz, ha az Egyesült Államok kivonulna, miközben nyitva hagyja annak lehetőségét, hogy Európa vagy Ukrajna amerikai fegyvereket vásároljon, és folytatódjon az amerikai hírszerzési információk megosztása Ukrajnával. Ez nem ideális kimenetel, kétségtelenül szuboptimális, de nem a legrosszabb forgatókönyv, amitől sokan tartottunk.

Az idő azonban sürget, írja a Bloomberg. Szakértők szerint a Joe Biden korábbi elnök által jóváhagyott és finanszírozott fegyverszállítmányok nyáron kimerülhetnek, és Európa nehezen tudja majd pótolni a hiányt. Putyin pedig megpróbálja majd kihasználni ezt a helyzetet.

Charles Kupchan, a Külkapcsolatok Tanácsa agytröszt vezető munkatársa szerint: 

Az egyetlen módja annak, hogy meggyőzzük Putyint a háború befejezéséről, ha amerikai gyártmányú fegyverekkel látjuk el Ukrajnát, akár vásárlás, akár adományozás útján.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök áprilisban újságíróknak elmondta, hogy kormánya legalább 10 Patriot rakétaüteget szeretne vásárolni az Egyesült Államoktól, és várja Washington válaszát.

A háborúpárti Brüsszel eközben újból lábon lövi magát. 

Az Európai Unió háborúpárti vezetői azt fontolgatják, hogy több mint húsz bankot kizárnak a SWIFT nemzetközi fizetési rendszerből, valamint csökkentik az orosz olajra vonatkozó árplafonot és betiltják az Északi Áramlat gázvezetékeket egy új szankciócsomag részeként, hogy nyomást gyakoroljanak Oroszországra. Ezzel pedig további terheket rónak saját állampolgáraikra.

A helyzet összetettségét jól mutatja, hogy bár Európa szeretné fenntartani a nyomást Oroszországon, saját fegyverkészletei és gyártási kapacitása korlátozott. Samuel Charap, a RAND Oroszország és Eurázsia politikával foglalkozó szakértője szerint: 

Tekintettel a jelenlegi küzdelem védekező jellegére és a belföldi gyártású drónok létfontosságú szerepére, nem lesz katasztrofális, ha nem érkezik újabb kiegészítő finanszírozási csomag Washingtonból.

Azonban a szakértők egyetértenek abban, hogy hosszú távon Ukrajnának további támogatásra lesz szüksége, ha folytatni akarja a pusztító háborút. 

Borítókép: Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (balra) és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.