Az afganisztáni mudzsahedek lobbistája

Lassan távoznak az élők sorából a hidegháború nagy és híres figurái, de az elmúlás nem kíméli a szürke eminenciásokat sem, akiknek szerepét a maga valójában csak néhány éve ismerhette meg a közvélemény. Ilyen személyiség volt Charlie Wilson egykori demokrata képviselő, aki a szovjetek elleni afganisztáni mudzsahed ellenállás központi lobbistája volt a nyolcvanas években.

Zord Gábor László
2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A liberális Charles N. „Charlie” Wilson 1973 és 1996 között képviselte texasi körzetét az Egyesült Államok törvényhozásának alsóházában. 1933-ban született, és 1956-ban (rekordszámú fenyítéssel a háta mögött) végzett Annapolisban, a haditengerészeti akadémián. Múlt hét szerdán, odahaza Texasban érte a halál 77 éves korában. Miután otthon öszszeesett, kórházba vitték, de már nem segíthettek rajta; szívbetegsége vitte el.
Wilson igazából 2003 után vált ismertté, miután George Crile megírta róla könyvét, a 2001-es terrortámadások és az afganisztáni intervenció „konjunktúrája” közepette. A Charlie Wilson háborúja: a történelem legnagyobb titkos műveletének rendkívüli története című kötet könnyed stílusban írja le a képviselő excentrikus egyéniségét és szervezőmunkáját, amellyel politikai támogatókat és jelentős összegeket szerzett a szovjet megszállás ellen küzdő afgán ellenállóknak. A sztori magával ragadó, és közvetlen betekintést enged az amerikai politika világába, annak minden háttéralkujával és gátlástalanságával együtt. A legenda szerint Wilson 13 éves korában „esett szerelembe” ezzel az Amerikával, amikor a kutyáját megmérgező szomszédja, egy helyi képviselő ellen bosszút forralt. Mivel volt jogosítványa, a választás napján 96, főként szegény fekete választót fuvarozott a szavazóhelyiséghez, ahol – úgy mellékesen – megjegyezte nekik, hogy „nem akarja befolyásolni a szavazatukat, de ez az ember megölte a kutyáját”. A képviselő végül 16 szavazattal alulmaradt, és Wilson ekkor mondta a szemébe, hogy „nem kellene több kutyát megmérgeznie”.
Nem véletlen, hogy 2007-ben a könyvből filmet is készítettek Tom Hanks és Julia Roberts főszereplésével, amelyben Wilsont – állítólag meglehetősen hitelesen – egy politikailag inkorrekt figuraként ábrázolják, aki bűnözőkkel, korrupt politikusokkal barátkozik, és nem veti meg sem whiskyt, sem a kokaint, sem a szép nőket.
Tevékenységét a költségvetési bizottság tagjaként fejtette ki. Innen tudta meggyőzni képviselőtársait és a kormányzatot, hogy nagy összegekkel, majd korszerű fegyverekkel kell támogatni az afgánokat. A Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) feltűnt vehemenciája, így létrejött a klasszikus lobbihálózat, amely a törvényhozáson belüli és kívüli elkötelezett felekből állt, akik képesek voltak elképzeléseiknek megfelelően terelgetni a félinformált képviselőket. A titkos finanszírozási fejezetből vették azokat a Stinger rakétákat is, amelyek súlyos veszteséget okoztak a szovjet légierőnek Afganisztánban. Moszkva a veszteségek és a háborús költségek hatása alatt meghátrált, amit azóta is a Szovjetunió összeomlásának előjeleként értékelnek.
A történet azonban itt nem ért véget. Az amerikai pénzből megerősített afgán ellenállás sikeréért dolgozott Oszama bin Laden is. Állítólag Wilson harcolt azért, hogy a szovjet kivonulás után az Egyesült Államok ne hagyja magára az ázsiai országot, de szavai nem találtak nyitott fülekre. Idővel hatalomra került a tálib mozgalom, és egyenes út vezetett 2001. szeptember 11-hez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.