A kanadaiak tőlünk tartanak

Első számú veszélyforrásként említette Magyarországot a kanadai bevándorlási miniszter. A kanadai CTV hírtelevízió által helyi idő szerint kedden este idézett Jason Kenney szerint ugyanis Magyarországról érkezik – a Csehországgal szembeni vízumkötelezettség bevezetése óta – a legtöbb menekültstátust kérő külföldi. A kanadai tárcavezető ráadásul úgy tájékoztatott, hogy havonta több száz magyar állampolgár folyamodik menedékjogért. Az MTI által is idézett Kenney szerint „ami tényleg furcsa, az az, hogy a magyar menedékkérők 97 százaléka később viszszavonja kérelmét Nincs válaszom arra, hogy ez miért történik”.

MN
2010. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kanadai miniszter nyilatkozatában arra reagált, hogy az ország vízum- és menedékkérelmeit intéző szakhatóságnál a vancouveri téli olimpiai játékokat követően négy olyan magyar állampolgár is menedékért folyamodott, aki a magyar csapatnak szurkolva látogatott ki az észak-amerikai országba. A négy magyar mellett még három ember, két japán és egy orosz állampolgár folyamodott hasonló kérelemért.
*
A kanadai vízum- és menekültügyi kérelmeket kezelő szakhatóság szerint az elmúlt három évben drasztikusan emelkedett a magyarok kérelemszáma. – Míg 2007-ben 24-en folyamodtak menekültstátusért, addig 2008-ban 285-en, míg tavaly 1350-en – tájékoztatott a kanadai hivatal szóvivője. Johanne Nadeau elmondta, a tavalyi kérelmek közül 288-at fogadtak el a hatóságok, míg ötöt visszautasítottak, ám érdekes volt, hogy a magyar kérelmezők az elfogadás után tömegesen, öszszesen 285 esetben – a teljes befogadott 97 százaléka – visszavonták kérelmüket.
Jason Kenney szerint ez azért lehetséges, mert a menedékkérők munkavállalási engedélyt, segélyt és más szociális juttatásokat kaphatnak azután is, hogy visszavonják kérelmüket. A torontói hírtelevízió megszólaltatta Richard Kurland bevándorlási ügyekre szakosodott jogászt, aki bizarrnak tartja ezt a szabályozást. Az MTI által is idézett Kenney mindezek ellenére úgy véli, nehezen tudja elképzelni azt, hogy Magyarországról „igazi menekültek” érkeznek, még akkor is, ha ők a roma kisebbségből valók. – Magyarország az Európai Unió tagja, demokratikus ország, ahol maradéktalanul érvényesülnek az emberi jogok… Nincs bizonyíték államilag folytatott üldöztetésre – mondta a miniszter. A magyar állampolgároknak nincs szükségük vízumra ahhoz, hogy beutazhassanak Kanadába, és Jason Kenney szakminiszter azt állítja, a kanadai kormány jobb szeretné, ha ez így is maradna. Hozzátette, hogy a menekültügyi rendszert érintő változások folyamatban vannak. A miniszter egyébként tegnap a Toronto Star napilapnak már nem zárta ki a Magyarországgal szembeni vízumkényszer jövőbeni bevezetését, szavai szerint ez lenne a végső eszköz.
A kanadai nagykövetség lapunk megkeresésére közölte, Ottawa folyamatos egyeztetéseket folytat, és a vízummentességet élvező országok tisztában vannak vele, ha nem teljesítik a vízummentesség feltételeit, a vízumot újból bevezethetik.
A magyar külügyi szóvivő lapunk megkeresésére úgy reagált, egy magyar–kanadai szakértői csoport 2009 óta folyamatos kapcsolatban áll egymással, legközelebb pedig március közepén tartanak együttes ülést. Mint arról Mátrai Zsuzsanna tájékoztatott, a kanadai fél diplomáciai csatornákon még nem kereste meg a magyar szaktárcát. – A magyar hatóságok pedig semmilyen körülmények között nem akadályozhatják meg az állampolgárok utazáshoz való jogát, így a két hatóság között legfeljebb információcsere lehetséges – válaszolta a lehetséges kérelmek csökkentésére kialakított stratégiákkal kapcsolatos kérdésünkre a Külügyminisztérium szóvivője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.