A kanadai miniszter nyilatkozatában arra reagált, hogy az ország vízum- és menedékkérelmeit intéző szakhatóságnál a vancouveri téli olimpiai játékokat követően négy olyan magyar állampolgár is menedékért folyamodott, aki a magyar csapatnak szurkolva látogatott ki az észak-amerikai országba. A négy magyar mellett még három ember, két japán és egy orosz állampolgár folyamodott hasonló kérelemért.
*
A kanadai vízum- és menekültügyi kérelmeket kezelő szakhatóság szerint az elmúlt három évben drasztikusan emelkedett a magyarok kérelemszáma. – Míg 2007-ben 24-en folyamodtak menekültstátusért, addig 2008-ban 285-en, míg tavaly 1350-en – tájékoztatott a kanadai hivatal szóvivője. Johanne Nadeau elmondta, a tavalyi kérelmek közül 288-at fogadtak el a hatóságok, míg ötöt visszautasítottak, ám érdekes volt, hogy a magyar kérelmezők az elfogadás után tömegesen, öszszesen 285 esetben – a teljes befogadott 97 százaléka – visszavonták kérelmüket.
Jason Kenney szerint ez azért lehetséges, mert a menedékkérők munkavállalási engedélyt, segélyt és más szociális juttatásokat kaphatnak azután is, hogy visszavonják kérelmüket. A torontói hírtelevízió megszólaltatta Richard Kurland bevándorlási ügyekre szakosodott jogászt, aki bizarrnak tartja ezt a szabályozást. Az MTI által is idézett Kenney mindezek ellenére úgy véli, nehezen tudja elképzelni azt, hogy Magyarországról „igazi menekültek” érkeznek, még akkor is, ha ők a roma kisebbségből valók. – Magyarország az Európai Unió tagja, demokratikus ország, ahol maradéktalanul érvényesülnek az emberi jogok… Nincs bizonyíték államilag folytatott üldöztetésre – mondta a miniszter. A magyar állampolgároknak nincs szükségük vízumra ahhoz, hogy beutazhassanak Kanadába, és Jason Kenney szakminiszter azt állítja, a kanadai kormány jobb szeretné, ha ez így is maradna. Hozzátette, hogy a menekültügyi rendszert érintő változások folyamatban vannak. A miniszter egyébként tegnap a Toronto Star napilapnak már nem zárta ki a Magyarországgal szembeni vízumkényszer jövőbeni bevezetését, szavai szerint ez lenne a végső eszköz.
A kanadai nagykövetség lapunk megkeresésére közölte, Ottawa folyamatos egyeztetéseket folytat, és a vízummentességet élvező országok tisztában vannak vele, ha nem teljesítik a vízummentesség feltételeit, a vízumot újból bevezethetik.
A magyar külügyi szóvivő lapunk megkeresésére úgy reagált, egy magyar–kanadai szakértői csoport 2009 óta folyamatos kapcsolatban áll egymással, legközelebb pedig március közepén tartanak együttes ülést. Mint arról Mátrai Zsuzsanna tájékoztatott, a kanadai fél diplomáciai csatornákon még nem kereste meg a magyar szaktárcát. – A magyar hatóságok pedig semmilyen körülmények között nem akadályozhatják meg az állampolgárok utazáshoz való jogát, így a két hatóság között legfeljebb információcsere lehetséges – válaszolta a lehetséges kérelmek csökkentésére kialakított stratégiákkal kapcsolatos kérdésünkre a Külügyminisztérium szóvivője.

Időutazás a Videoton gyár 60-as éveibe