Amerika felbőszítette Ankarát

Megszakadhat Törökország és Örményország kapcsolatainak normalizálódása, miután az amerikai képviselőház külügyi bizottsága népirtásnak minősítette az örményeknek az oszmán törökök által az első világháború idején elkövetett lemészárlását – figyelmeztetett a török külügyminiszter.

Hírösszefoglaló
2010. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kelet kulcsa. A NATO-tag Törökország nagyon fontos láncszeme az amerikai stratégiának, így például az incirliki légibázis ad logisztikai támogatást az Irakban és Afganisztánban szolgáló amerikai csapatoknak, és Törökország 1700 fős nem harcoló alakulatot állomásoztat az utóbbi országban. Törökország emellett aktív közvetítő a térségben, tartottak ott afgán–pakisztáni és izraeli–szíriai tárgyalásokat is. Ankara ráadásul jó kapcsolatokat ápol Amerikával és Izraellel, s Iránnal is szívélyes viszonyt épített ki. (MN)


A szavazás nemcsak lelassíthatja, de le is állíthatja a normalizálás folyamatát. Ennek ellenére eltökéltek vagyunk, hogy tovább szorgalmazzuk kapcsolataink javítását Örményországgal – jelentette ki sajtóértekezletén Ahmet Davutoglu, rámutatva, hogy veszélybe került a Jerevánnal kötött megállapodások ratifikációja. Az MTI által idézett Davutoglu „nagy hibának” nevezte, hogy egy „történelmi jellegű kérdést” parlamenti szavazásra terjesztettek be.
„Nem engedünk a nyomásnak, és Törökország soha nem fog senki nyomására határozni” – hangsúlyozta a török diplomácia vezetője. A külügyminiszter szerint a határozat kérdése „becsületbeli ügy”, és hazája mérlegelni fogja, hogy milyen válaszlépéseket hozzon az Egyesült Államokkal szemben. Megítélése szerint Barack Obama kormánya nem tett megfelelő erőfeszítéseket a bizottsági határozat megakadályozása érdekében, és felszólította Washingtont: akadályozza meg, hogy az ügyben az egész képviselőház is szavazzon.
A Fehér Ház ellenezte ugyan a külügyi bizottsági szavazást, ám tenni ellene nem tudott semmit. Barack Obama elnökválasztási kampánya során még azt ígérte, az örmények az oszmán törökök általi megölését népirtásnak fogják elismerni. Nem sokkal korábban, 2007-ben ugyanis hasonló szavazásra került sor, akkor George Bush elnök nyomására végül az egész képviselőház nem szavazott. Most ez a nyomásgyakorlás elmaradt, ám nem biztos, hogy az Obama-kormány nem avatkozik közbe. Ankara az ügy miatt konzultációra hazarendelte washingtoni nagykövetét, és válaszlépéseken gondolkozik. Abdullah Gül török államfő közölte, nem országa hibája lesz, ha a kapcsolataik romlani fognak.
Az örmény kormány üdvözölte a szavazás végeredményét, úgy értékelve, hogy az „fontos lépés volt az emberiesség elleni bűnök elkövetésének megakadályozása felé”.
1915-ben több százezer örmény halt meg azt követően, hogy Anatóliából a Török Birodalom kiűzte őket, sokukat lemészárolta a hadsereg, s számosan éhen haltak. A törökök szerint a gyilkosságok – megtörténtek, ám nem az örmények kiirtását célzó tervről van szó, hanem a háború hozta magával a szörnyűségeket.
Vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.