Az Erkel-évforduló megadta az alaphangot

Március 19. és április 5. között 65 helyszínen 130 program várja a jubileumi Budapesti Tavaszi Fesztivál közönségét. Az Oktatási és Kulturális Minisztérium a megszorítások ellenére idén is vállalta, hogy a hároméves szerződésben foglaltak szerint a meghatározott 192 millió forinttal támogatja a fesztivált.

Makrai Sonja
2010. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Erkel Ferenc születésének kétszázadik évfordulóját ünnepeljük az idén. A bicentenárium alkalmából a tavaszi fesztiválon a Magyar Állami Operaház, a Zeneakadémia és Budapesti Filharmóniai Társaság alapítójának életművét próbálják bemutatni hazai és határon túli művészek. A Thália nagyszínpadán Vidnyánszky Attila rendezésében, a Debreceni Csokonai Színház társulatának előadásában lesz látható a Bánk bán, a Hunyadi Lászlót a Győri Nemzeti Színház társulata adja elő. Ezt a változatot Káel Csaba állítja színpadra.
Az ismertebb operák mellett több helyszínen műsorra tűzik a Saroltát, a Dózsa Györgyöt, a Báthory Máriát és a Brankovics Györgyöt is.
A fesztivál díszvendége idén Dánia lesz. A skandináv ország szülötte volt a nagy mesélő, Hans Christian Andersen, vagy a Hódító Pelle írója, Martin Andersen Nexö is. Dániáról az embereknek az utóbbi egy évtizedben azonban nem a lökött Olsen banda vagy a koppenhágai vízparton megpihenő sellőlány juthat eszébe, hanem a dogmából kinőtt filmstílus ugrik be, Lars von Trier vagy Thomas Anders Jensen mozgóképeivel az élen.
A Budapesti Tavaszi Fesztivál (BTF) idején azonban a művészeti pezsgéséről híres skandináv ország eleddig itthon ismeretlen oldalát is megismerheti a magyar közönség. A programok létrejöttét a dán kulturális tárca negyvenmillió forinttal támogatta. Társadalmi és politikai problémák gócpontjait vizsgálja majd a Ludwig Múzeumban március 19-én megnyíló Hatalmi játszmák című kiállítás, amely dán művészek, művészcsoportok megoldásverzióit, költői kérdéseit gyűjti össze. A hivatalos fesztiválnyitó eseményen a dán trónörökös pár és a dán kulturális miniszter is tiszteletét teszi.
A Dán Királyi Balett A szilfid klasszikus feldolgozását, valamint az Othello moderntánc-technikákból építkező előadását mutatja be a Magyar Állami Operaházban. A műfajhatárokat átlépő, videoművészettel, fényekkel, hangokkal kísérletező formáció, a Hotel Pro Forma Anita Saij Orfeo című koreográfiájával lép fel a Nemzeti Színházban. A dánok komolyzenei kínálata is figyelemre méltó: archaikus és a modern dallamvilág kölcsönhatásából merítkezik az Ars Nova Copenhagen kórus, a Nielsen és Mozart műveit műsorára tűző Dán Nemzeti Kamarazenekart pedig Fischer Ádám fogja dirigálni, de a Trio con Brio Copenhagen is koncertezik.
A komolyzenei vonal a magyar oldalon is gazdag. Három évtized alatt nem volt olyan év, mikor ne lépett volna fel a Budapesti Fesztiválzenekar és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar. Nem lesz ez máshogy az idén sem: az előbbi Beethoven-esttel, utóbbi Bartók-koncerttel szerepel a programban.
A nemzetközi felhozatal ebben az évben is komoly: ismét hazánkba látogat Jurij Basmet brácsaművésze, aki most a Moszkvai Szólistákat vezényli majd. A korunk Don Giovannijaként emlegetett uruguayi basszbariton, Erwin Schrott romantikus áriaestjén a Műpában Verdi-, Mozart- és Gounod-áriákkal mutatkozik be a hazaiaknak.
A sor még így sem teljes. Ott van például a punk hegedűvirtuóz, Nigel Kennedy, aki tavalyi kísérletezős estje után Bachot és Duke Ellington-műveket fog játszani. Nem lehet kifelejteni a mezítlábas ütőhangszeres zenészt, Evelyn Glennie-t sem, aki testét egyfajta rezonátorként kezeli, a mély hangokat pedig csak a meztelen lábával érzi meg. A táncművészeti programok között is lehet ínyencségekre bukkanni. A spanyol Ballet Flamenco de Andalucía Lorca-estje mellett a Bill T. Jones – Arnie Zane Dance Company estje vagy az Inbal Pinto & Avshalom Pollak Dance Company japán mese nyomán megszületett Hydra című, pantomimet és akrobatikát elegyítő vendégjátéka is fontosnak ígérkezik.
Idén a szervezők elindították a Roma vagyok – magyar vagyok című sorozatot, amelyben roma származású alkotóknak adnak bemutatkozási lehetőséget. A Thália Színház Arizóna Stúdiójában így lesz látható Balogh Rodrigó színész-rendező Tollfosztás című darabja az elmúlt időszak romagyilkosságairól. A színészek hátrányos helyzetű fiatalok lesznek. A program részeként bemutatkozik a Roma Virtuózok Kamarazenekar is barokk concertókkal.
A BTF összköltségvetése közel 1,3 milliárd forint, amelyből 192 millió forintot az Oktatási és Kulturális Minisztérium ajánlott fel, de az Önkormányzati Minisztérium Turisztikai Hivatala is jelentős támogatást biztosított a seregszemlének. A költségvetés fennmaradó részét – az említett összeg mintegy felét – a szponzorációs pénzek és a jegybevétel fedezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.