Brit túlsúlytól tart az unióban Berlin

2010. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

lovaJegyzékben tiltakozott a német külügyminisztérium amiatt, hogy a brit Catherine Ashton, az EU külpolitikájának irányítója túlnyomórészt britekkel tölti fel a formálódó többezres diplomáciai szolgálatot és annak kulcsfontosságú pozícióit. A bizalmas német külügyi dokumentumot megszerezte a baloldali brit Guardian napilap, amely annak főbb pontjait vasárnapi kiadásában ismertette. A cikk szerint Berlin aggodalmát Párizs is osztja. Az előbbi pedig azt tervezi, véget vet ennek a folyamatnak.
A lisszaboni szerződés értelmében az EU-nak egy személyben állandó új vezetője lett. Az így megválasztott munkáspárti Catherine Ashton of Upholland bárónő lett felelős azért, hogy létrehozza az európai külügyi szolgálatot (EEAS – European External Action Service). A bíráló dokumentum kiemeli, hogy „egyértelmű az EEAS-ben való túlzott brit részvétel”, és ezt „el kell kerülni”. Ashton asszony most azon fáradozik, hogy egy irányító- csoport segítségével javaslatot dolgozzon ki az alakuló diplomáciai testületről. A javaslat a hírek szerint áprilisra lesz kész, de a kiszivárgott hírek szerint az nem nevezi meg, hogy kik legyenek a csúcsdiplomaták. Annyi azonban már most egyértelmű, hogy ennek a 13 tagú irányítócsoportnak három tagja brit, szemben egyetlen némettel. Catherine Ashton kabinetjét pedig James Morrison volt brit diplomata vezeti. A testület irányításában várhatóan további három brit diplomata is rész vesz.
A britek kiválasztását csak az szakította meg, hogy február 26-án Ashton Poul Skytte Christoffersen dán diplomatát – Dánia uniós nagykövetét – nevezte ki az EEAS tanácsadójának. A teljesítménye miatt igen gyakran bírált Ashtonnak nincs diplomáciai tapasztalata. Gyakran utazik haza családjához, de Berlinen és Párizson is az az érzés uralkodott el, hogy Ashton nyitott a londoni manipulációra. A kiszivárogtatásról író internetes uniós szaklap, az EUobserver.com nem igazán az uniós fődiplomata eredeti gondolatainak meglehetősen gúnyos jellemzésére idéz egy újabb, hivatalából származó „jövőkép-dokumentumot”. Ebben az olvasható, hogy „az EEAS az EU közös kül- és biztonságpolitikáját kézzelfogható valósággá alakítja”. Nyilvánvalóan brit túlsúllyal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.