lovaJegyzékben tiltakozott a német külügyminisztérium amiatt, hogy a brit Catherine Ashton, az EU külpolitikájának irányítója túlnyomórészt britekkel tölti fel a formálódó többezres diplomáciai szolgálatot és annak kulcsfontosságú pozícióit. A bizalmas német külügyi dokumentumot megszerezte a baloldali brit Guardian napilap, amely annak főbb pontjait vasárnapi kiadásában ismertette. A cikk szerint Berlin aggodalmát Párizs is osztja. Az előbbi pedig azt tervezi, véget vet ennek a folyamatnak.
A lisszaboni szerződés értelmében az EU-nak egy személyben állandó új vezetője lett. Az így megválasztott munkáspárti Catherine Ashton of Upholland bárónő lett felelős azért, hogy létrehozza az európai külügyi szolgálatot (EEAS – European External Action Service). A bíráló dokumentum kiemeli, hogy „egyértelmű az EEAS-ben való túlzott brit részvétel”, és ezt „el kell kerülni”. Ashton asszony most azon fáradozik, hogy egy irányító- csoport segítségével javaslatot dolgozzon ki az alakuló diplomáciai testületről. A javaslat a hírek szerint áprilisra lesz kész, de a kiszivárgott hírek szerint az nem nevezi meg, hogy kik legyenek a csúcsdiplomaták. Annyi azonban már most egyértelmű, hogy ennek a 13 tagú irányítócsoportnak három tagja brit, szemben egyetlen némettel. Catherine Ashton kabinetjét pedig James Morrison volt brit diplomata vezeti. A testület irányításában várhatóan további három brit diplomata is rész vesz.
A britek kiválasztását csak az szakította meg, hogy február 26-án Ashton Poul Skytte Christoffersen dán diplomatát – Dánia uniós nagykövetét – nevezte ki az EEAS tanácsadójának. A teljesítménye miatt igen gyakran bírált Ashtonnak nincs diplomáciai tapasztalata. Gyakran utazik haza családjához, de Berlinen és Párizson is az az érzés uralkodott el, hogy Ashton nyitott a londoni manipulációra. A kiszivárogtatásról író internetes uniós szaklap, az EUobserver.com nem igazán az uniós fődiplomata eredeti gondolatainak meglehetősen gúnyos jellemzésére idéz egy újabb, hivatalából származó „jövőkép-dokumentumot”. Ebben az olvasható, hogy „az EEAS az EU közös kül- és biztonságpolitikáját kézzelfogható valósággá alakítja”. Nyilvánvalóan brit túlsúllyal.
Menczer Tamás üzent a magyargyűlölő Manfred Webernek