Jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján áprilistól 16-17 százalékkal lehet drágább a lakossági gáz ára – jelentette ki tegnap újságírók előtt Matos Zoltán, a Magyar Energia Hivatal (MEH) elnöke. Hozzátette, ez körülbelül 16-17 forintos áremelkedést jelenthet köbméterenként. Igaz, ez a szám még változhat, hiszen az egyetemes szolgáltatók holnapig adhatják be árváltoztatási kérelmeiket, amelyeket a MEH hagy jóvá. Az emelés mértékét módosíthatja a következő napokban tapasztalható forint–dollár árfolyam. Viszont ha nem sokat változik addig a helyzet, az egyben azt is jelenti, hogy a leginkább rászoruló rétegek számára akár a 40 százalékot is meghaladhatja az emelkedés mértéke. A szociális alapú gázártámogatás ugyanis áprilisban megszűnik. Matos Zoltán kitért arra a napokban megjelent rendeletre is, amely azt a helyzetet szabályozza, ha valamelyik gázszolgáltató nem képes ellátni fogyasztóit.
*
Ebben az esetben a MEH ajánlatot kér először az egyetemes szolgáltatóktól, s 90 napra kijelöli az érintett ügyfelek új ellátóját, amely nem kérhet magasabb árat a mindenkori egyetemes tarifánál. A három hónap elteltével a fogyasztók dönthetnek, hogy maradnak-e az ideiglenes szolgáltatónál, vagy másik ajánlatot fogadnak el. Matos Zoltán kijelentette, jelenleg nincs Magyarországon olyan gázcég, amelyiknél komolyan fennállna ez a veszély, ám az EMFESZ Kft.-t továbbra is folyamatosan ellenőrzik, mert mint az elnök fogalmazott: „az egy kritikusabb ellátó”.
A hazai gázpiac csaknem ötödét lefedő cég azonban állítása szerint jövő nyárig biztosan képes kiszolgálni ügyfeleit. Góczi István, a társaság ügyvezetője tegnap sajtóbeszélgetésen bejelentette: az EMFESZ gyakorlatilag aláírt szerződésekkel rendelkezik a Mollal és az E.ON-nal, amely biztosítja a gázforrást a következő gázévre, vagyis 2011 júliusáig. A megállapodások tulajdonképpen a ma meglévő szerződések meghoszszabbítását jelentik, vagyis a fizetési feltételek érdemben nem változnak a jelenlegi állapothoz képest.
A közvetett forrásokra mindaddig szükség van, amíg a vállalat nem jut közvetlenül Oroszországból származó fűtőanyaghoz – márpedig ez a helyzet tavaly április óta fennáll. Úgy tűnik, ez még egy ideig nem is változik, amiatt sem, hogy új igazgatót neveztek ki az EMFESZ-t birtokló, svájci bejegyzésű RosGas élére. A cég első emberét Dimitrij Kuznyecovnak hívják, azonban az orosz üzletemberről egyelőre nem sokat tudni. Mindenesetre az egyébként ismeretlen hátterű RosGas élén azt a Gazda Tamást váltja, aki az EMFESZ-ben továbbra is magas rangú tisztséget tölt be.
Góczi István, a gáztársaság ügyvezetője tegnap arról is beszámolt, hogy a hét elején Moszkvában tárgyalt, ahol arról tájékoztatták: az EMFESZ vezetői struktúrájában hamarosan új orosz kollégák jelennek meg a tulajdonos, vagyis a RosGas képviseletében. Góczi szerint ez nem azt jelenti, hogy a cég helyzete azonnal rendeződne, viszont úgy véli, ez az első lépések egyike a folyamatban. Mint az ügyvezető fogalmazott, a legfontosabb az, hogy a cég rendezni tudja a korábbi szállító, a félig ukrán, félig orosz tulajdonú RosUkrEnergo felé fennálló körülbelül 500 millió dolláros tartozást. Ezt azonban az EMFESZ saját forrásaiból nem tudja biztosítani, a tulajdonosok viszont – saját bevallásuk szerint – nem közölték Góczi Istvánnal, honnan teremtik elő a fedezetet. Az ügyvezető úgy látja, ennek rendezése legkorábban az idei nyár végén történhet meg.
Az EMFESZ helyzete azután vált bizonytalanná, hogy – mivel orosz forrásait elzárták – Góczi István egyetlen dollárért eladta a céget úgy, hogy a korábbi tulajdonos, a Mabofi ehhez nem járult hozzá. Ez utóbbi több pert is indított az ügyben, többek között a MEH ellen is, mivel az beiktatta az adásvételt. Ezzel kapcsolatban a bíróság új eljárásra kötelezte a hivatalt, ám Matos Zoltán tegnap közölte, fellebbeztek az elsőfokú ítélet ellen.

Rendkívüli egyeztetést tart a miniszterelnök