Csillagászok a laptop mellett

Varga Klára
2010. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokunkban elromlott az óra, kitérnek a mutatók, felcserélődtek az arányok az általános műveltség tekintetében. Egy-egy gyűjtőszóra tévében-újságban látott képek, nevek jelennek meg a szemünk előtt, de a lényeget, hogy ki miért mit tett, vagy mit tervez, hogy egy tudományág merre tart, és képviselői mit gondolnak az emberiség jövőjéről, nem biztos, hogy meg tudjuk fogalmazni.
A zavar oka, ha például csillagászatról vagy asztronómiáról van szó, hogy a média egyre inkább elhanyagolja a kultúra, a műveltség, a tudományosság fő csapásirányainak rendszeres, pontos ábrázolását. A kereskedelmi csatornák közszolgálatinak nevezett magazinműsorai szívesebben foglalkoznak parajelenségekkel, celebekkel, mint népszerű ismeretterjesztéssel. Az okok közt szerepel az is, hogy az utóbbi néhány évtizedben azt tapasztaltuk, hogy a tudomány, a művészet, a kultúra nem a jövőnkről, nem a hétköznapjainkról, nem a valóságról szól, hanem valami elvont, csupán szűk csoportok számára kódolható témákról. És a tudományt nem lehet megenni, nem lehet meggazdagodni, hírnévre vergődni belőle. Ez az elüzletiesedett, elbutult média hangja.
Van kivétel is, tényleg nem sok, de van. A hétfő esti Zárórában a csodálatos módon mégiscsak létező és kérdező Veiszer Alinda Kiss László horgosi származású, Ausztráliában élő csillagásszal beszélgetett.
Tehát a mai csillagászat ott tart – és Kiss László ezzel foglalkozik –, hogy találni lenne jó valahol egy másik bolygón a Földéhez hasonló életfeltételeket. Nem az a kérdés, hogy van-e valahol élet, csak éppen más szerkezetű, amit talán felismerni sem tudnánk. Nem az a kérdés, létezik-e egy másik intelligens civilizáció, hanem hát, ha a bolygónkon minden igyekezet ellenére ellehetetlenül az élet, ha a Nap nem éltet már tovább minket, legyen hová menni és folytatni. Kiss Lászlót az is foglalkoztatja, hogy talán mégsem igaz az, hogy mi innen, a Földről az univerzum néhány százalékát látjuk csak, kutatott is ezzel kapcsolatban, hátha rosszul értelmezzük a bolygók mozgását, de a legfőbb tanulság az volt, hogy a jelenlegi műszerek nem pontosak az igazi válaszhoz.
A mai tudományosság állapota kapcsán a csillagász elmondta, a fiatal tudósok arra kényszerülnek, hogy minél egyszerűbb kutatásokat gyorsan publikáljanak a karrier érdekében, így sokszor az igazán fontos kutatásra nincs idő, ember, pénz. Mint mondta, igaz, hogy ma már laptop mellől is dolgozhatnak a csillagászok, de aki nem tanult meg a távcsővel bánni, nem fogja tudni értelmezni sem a látványt, sem az adathalmazt.
Kiss László Horgosról, szülőfalujáról bolygót nevezett el. Beszélt egyébként a délszláv háború idejéről is, amikor külföldi ösztöndíjakkal és kétéves eltűnéssel oldotta meg, hogy ne kelljen senkire fegyvert emelnie.
(Záróra, m2.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.