Egészséges nacionalizmus

A spanyol szólás szerint „Isten csak egy tökéletes csapatot teremtett, a többit megtöltötte külföldiekkel”. Ez a tökéletes csapat Baszkföld büszkesége, a spanyol bajnokság harmadik legeredményesebb egyesülete, az Athletic Bilbao. A gárda hagyományosan csak baszk származású, illetve Baszkföldön született játékosokat alkalmaz, a környék tehetségeinek nagy része a klubhoz kerül, amely cserébe támogatja ezeket a nevelőegyütteseket.

Mező Gábor
2010. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Globalizált, sikerorientált világunkban az Athletic Bilbao szembe megy a korszellemmel, nem kér se az idegenlégiósokból, se a spanyol játékosokból, de a január 16-i bajnokin így is megverte a világ legdrágább futballistáit leigazoló, amúgy ősellenség Real Madridot, és most is a középmezőny elején, a hetedik helyen áll. Ha meg akarjuk érteni ezt a klubot, meg kell ismernünk a baszkokat is: elszigetelt népcsoportról van szó, amely a Pireneusok nyugati részén, a francia–spanyol határ két oldalán él, egyetlen nyugati, de nem indoeurópai népként. Nyelvük tisztázatlan eredetű, sokat küzdöttek a megmaradásáért és a területi autonómiáért. Büszkék a nemzetükre, őrzik a hagyományaikat, ennek a nemzeti büszkeségnek az egyik legszebb ékköve a futballklub, míg egy másik az Euskaltel kerékpárcsapat, ami szintén csak baszkokra építve indul évente a Tour de France-on.
Az Athletic Bilbao történelme igen fényes, az 1888-ban alapított klub nyolcszoros spanyol bajnok, 24-szeres kupagyőztes, stadionját, a San Mamés-t a többségében katolikus szurkolók katedrálisnak nevezik. A szentélyt egy valódi szentről, az oroszlánok elé vetett, de a ragadozókat megszelídítő Szent Mammes-ről nevezték el, a klub szurkolói azóta oroszlánoknak nevezik magukat. Nem meglepő módon magyar vonatkozást is találunk Bilbaóban, Hertzka Lipót a két világháború között három éven át edzette a csapatot – a játékosokkal ellentétben szakvezető bárhonnan érkezhet –, és amikor a Bilbao 1956-ban először indult a BEK-ben, a legendás, szétesés előtt álló Honvédot is legyőzte. Az a két nyolcaddöntő volt Puskásék utolsó tétmérkőzése, majd elindultak a rezsim által illegálisnak tartott brazil túrára.
Visszatérve a baszkokhoz, bár attól féltek, hogy Franco rendszerében eltiporják a klubot – hiszen a polgárháború során végig a köztársaságiak mellett harcoltak, és a stadionban katonákat is toboroztak –, nem történt semmi retorzió, így jöhetett el a második aranykorszak a hatvanas években. Azóta már a kiesés réme fenyegette a bilbaóiakat, ennek ellenére az alapítás óta megszakítás nélkül az élvonal tagjai. 1998-ban a francia Fernandez irányítása mellett ezüstérmet szereztek a Barcelona mögött – a BL-címvédő Real Madrid negyedik lett –, míg tavaly eljutottak a spanyol Király Kupa döntőjéig. Újra és újra felmerül a kérdés, hogy a hagyományok vagy a nagyobb siker közül melyiket válasszák, de a pártoló tagok – akik szavazati joggal rendelkeznek – a másodosztályt jobban elviselnék, mint a légiósokat.
Ez az a nemzeti, érzelmi kötődés, amit a klub még aktív legendája, Joseba Etxeberria így fejezett ki: „Mi, játékosok az Athletichez kötődünk, nem a társakhoz, vagy a körülményekhez, nem váltunk évről évre csapatot.” Az 53-szoros spanyol válogatott labdarúgó nem a levegőbe beszélt, 1995 óta játszik a klubnál, és erre az idényre lemondott a teljes fizetéséről. A baszk futballistáknál az „ez álmaim klubja” nem üres szólam, ilyen játékos lehetett a legendás Rafael Moreno Aranzadi – becenevén Pichichi – is, aki rövid, de eredményes pályafutása alatt végig a baszkokat szolgálta, 170 meccsen 200 gólt szerezve. Az 1921-ben, 29 évesen tífuszban elhunyt játékosról nevezték el a spanyol gólkirályt megillető Pichichi-trófeát – amit a mi Puskásunk négyszer is elnyert.
Az Athletic azóta gazdasági tényezővé vált, az idei büdzsé 59 millió euróra rúg, igaz, ez még mindig csak kilenced része a Real Madridénak. Szükséges a tőke, mert egyre kevesebb gyerek közül választhatnak, míg a húszas évek végén a spanyolországi futballisták 56 százaléka baszk volt, ma ezt csak 10 százalék mondhatja el magáról. A játékosok nagy része örökké hűséges marad, de vannak ellenpéldák, így Del Horno, aki nem tudott ellenállni a Chelsea hívásának, a magas fizetésnek, és elhagyta nevelőklubját. Más válogatottakat – Yeste, Iraola, Llorente – hiába kerestek meg időről időre, ragaszkodásuk erősebb volt az anyagi érdeknél. A Bilbao Baszkföldre támaszkodva a saját lábain áll, és bár pár éve megjelent egy mezszponzor, sikeres, egyedi és egészségesen nacionalista út az övé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.