Egymásra találó európai nagyok

Moszkva és Párizs hagyományosan privilegizált kapcsolatainak ismételt erősödését szimbolizálják a Mistral osztályú hadihajó vásárlásáról a két ország között folyó intenzív tárgyalások. Az üzlet sikere egyben jelezheti, hogy Európa végleg levetkőzi a hidegháborús érzéseket, s alátámasztja azokat a geopolitikai elképzeléseket, amelyek az Óvilág súlyának növekedését a német– francia–orosz együttműködés szorosabbá válásában látják.

Stier Gábor
2010. 03. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dmitrij Medvegyev orosz elnök ma befejeződő háromnapos párizsi tárgyalásainak középpontjában az iráni nukleáris dosszié mellett egy francia helikopterhordozó megvásárlása és általában véve is az egyre intenzívebb együttműködés erősítésének kérdései álltak. Iránnal kapcsolatban Moszkva közeledett a nyugati állásponthoz. Medvegyev kijelentette, Oroszország megfontolja, hogy támogasson célzott szankciókat Irán ellen, ha Teherán nem enged a nukleáris programjára vonatkozó nemzetközi követeléseknek. Megerősítették, hogy tárgyalások kezdődtek négy Mistral osztályú helikopterhordozó hadihajó eladásáról Oroszországnak, de szó volt ezen kívül a hadiipari fejlesztések eredményeinek kicseréléséről is. Az orosz elnök ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy ez az üzlet a két ország közötti bizalom jelképévé válhat. Stratégiai bejelentés volt az is, hogy a GDF Suez francia energiakonszern beszáll az Oroszországot a Balti-tengeren át Németországgal majdan összekötő Északi Áramlat gázvezeték építésébe, s érdeklődnek a franciák a Déli Áramlat iránt is, amelyhez egyébként tegnap csatlakozott Horvátország. A Renault–Nissan konszern azt tervezi, hogy az orosz autópiac első számú szereplőjévé válik. Tavaly 10,4 milliárd dollárnyi francia befektetés érkezett Oroszországba, s e tekintetben Franciaország először előzte meg az Egyesült Államokat.
Mindezek fényében nem érdemes azon merengeni, hogy ez az együttműködés stratégiai, avagy csak a pragmatikus francia hozzáállást jelzi, mind egyértelműbben kirajzolódik ugyanis Európa három nagy államának erősödő gazdasági-politikai kooperációja.

Történelmi üzlet. Párizs még február elején jelezte, hogy elvi beleegyezését adta egy Mistral típusú helikopterhordozó eladásához, Oroszország újabb kérésére azonban immár négy hadihajó megvásárlásáról folynak a tárgyalások, bár egyáltalán nem kizárt, hogy végül mégiscsak egy lesz belőle. Az ügylet történelmi lenne, hiszen NATO-tagállam még soha nem írt alá fegyvereladási szerződést Moszkvával. Az üzlet ellen tiltakozik az orosz hadiipar, mondván, miért nem őket támogatja az állam megrendelésekkel, de a balti államok mellett Grúzia és amerikai képviselők is aggodalmuknak adtak hangot az orosz vásárlási szándék miatt. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.